Çoğu Öğrencinin Hayali: AMERİKA!

Çoğu öğrencinin bir Amerika hayali vardır! Bu hayali gerçekleştirmenin en kolay yolu ise Work and Travel programıdır.

‘Work and Travel’, yani ‘çalışma ve gezme’ olarak adlandırılan üniversite öğrencilerinin yaz süresince ABD kültürünü ve yaşam tarzını tanımalarına imkan sağlayan, bunu yaparken de masraflarını karşılayabilmeleri amacıyla belirli işlerde çalışmalarına izin veren bir seyahat ve çalışma programıdır.

work-and-travel-nedir

Öğrenciler program süresince oteller, restaurantlar, eğlence parkları, kamplar, fuarlar, ulusal parklar ve tatil köyleri gibi bir çok farklı alanlarda günde ortalama 8 saat çalışarak, yaptıkları işin niteliğine göre saati 7 $ ile 9 $ arasında gelir elde edebilirler.

Work and Travel programına katılacak öğrenciler J-1 vizesi alır, J-1 vizesi öğrenciye program süresince ABD de yasal çalışma izni verir. Ayrıca 4 aylık yasal çalışma süresine ilave olarak, öğrenciler sadece seyahat ve tatil amaçlı olarak 30 gün daha ABD de kalabilirler.

NOT: Work and Travel programına katılabilmek için; 18 – 26 yaş aralığında üniversite öğrencisi olmamız, en az orta seviyede ingilizce bilmemiz ve not ortalamamızın en az 2.00 ve daha üzeri olması gerekmektedir.

Work and Travel hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Kubilay GÜLER