Her Yer Türk!

Yurtdışına çıkma hazırlığında olan tüm öğrencilerimizin öncelikli korkusu gittikleri ülke, okul ve çevresinde Türk öğrenci olmasıdır. Dünyanın her yerinde Türkle karşılaşabileceğiniz gerçeği, “bu durum ingilizce öğrenebilme sürecini gerçekten olumsuz etkiliyor mu?” sorusunu akıllara getiriyor.

2

Bazı öğrencilerin küçük şehirleri tercih ederek Türk sayısının az olduğu yerlerde eğitim alma planı, her zaman beklenildiği gibi olmamaktadır. Gidilen bölgenin küçük olması Türk sayısı az bile olsa karşılaşma olasılığınızı arttırmakta ve özellikle yaz dönemlerinde her tarafınızı Türk öğrencilerin veya yerleşik yaşayanların kapladığı bir yer haline dönüşebilmektedir. Bu yüzden ilk olarak küçük şehirlerin seçimi her zaman bu problemden kaçışı desteklemeyebilir.

Bununla birlikte aslında giden her öğrencimiz için en önemli şey kendi planını yaparak taviz vermemeye çalışmasıdır. Yanında her zaman bir Türk arkadaşı olsa dahi grup olarak yabancı öğrencilerle her zaman iç içe olmaları ingilizce açısından bazen çok olumlu sonuçlar doğurabilmektedir. Gidilen okuldaki Türk öğrenci oranı kesinlikle çok önemlidir. Gidilen okulun kalitesi ne kadar tartışmaya açık olmayacak kadar iyi olsa dahi mutlaka Türk öğrenci nüfusu önceden öğrenilmelidir.

1

Bunlarla beraber etrafınızda olan bir kaç Türk arkadaş, doğru şekilde zaman harcanarak doğru kullanıldığında her zaman olumsuz olmaz. Yanınızdaki bir Türk arkadaş ile 4-5 kişiden oluşan bir yabanıı grubun içinde olduğunuzda zaten Türkçe konuşma şansınız çok olmayacaktır. Konuşsanız bile ingilizce bir şeyin tarifini veya anlatımını nasıl yapacağınız üzerine olacaktır.

Bu yüzden kesinlikle bu konuda öğrenemiyorum, öğrenemeyeceğim korkusuna kapılmadan yurt dışındaki zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmeli ve kesinlikle pozitif olmalısınız.

Yine de az Türk’lü bol eğlenceli eğitimler şimdiden.

Gökmen ÖZDEMİR