İngiltere’de Yaşam Pahalı İmiş!

Yurtdışı planı yapan her öğrencinin kafasındaki ilk kaygılardan bir tanesi sanırım bu olmaktadır. İngiltere, özellikle para biriminin değerinden dolayı normal olarak bizlere pahalı gelebilir.

Eğer siz İngiltere’ye gidiyor ve bir hotelde kalarak 1 hafta çok iyi bir tatil yapıyorsanız, ve dönerken harcadığınız parayı TL’ye çeviriyorsanız, İngiltere’nin size pahalı gelmesi normaldir aslında.

Fakat bir öğrencinin yaşantısını ve orada yerleşik yaşama geçtikten sonraki dönemi düşündüğümüzde, aslında İngiltere sanıldığı kadar da pahalı değildir. Eğitim masraflarını düşünecek olursak, şunu garanti edebilirim ki Türkiye’de alacağınız eğitim ile denk fiyatlarına İngiltere’de daha kaliteli bir eğitim almanız mümkündür. Tabii ki Türkiye’de de olduğu gibi Dünya’nın her yerinde çok farklı seçenekler mevcuttur, fakat İngiltere’de alt limiti Türkiye’ye göre rahatlıklar denk seviyeye getirebileceğinizi söyleyebilirim.

ingiltere-yasam-pahali-mi

Yaşam olarak İngiltere’de pahalı olarak göze çarpan tek şey aslında öğrencinin konaklamasıdır. Bunu da öğrenci zaten eğitim ücretinden elde ettiği kar ile toplayarak toplam Türkiye maliyetlerini aşmadan çözebilmektedir.

İngiltere’de bir markete girdiğinizde para birimini TL’ye çevirdiğiniz halde bile size çok uygun gelen o kadar çok şeyle karşılaşabilirsiniz ki gerçekten şaşıracaksınız. Hatta örnek vermek gerekirse, online satış yapan mysupermarket.co.uk sitesinden bazı market ürünlerinin fiyatlarına kendiniz bakabilirsiniz. Veya farklı siteleri arama motorlarından bulabilirsiniz.

Özellikle uzun dönem eğitim için yurtdışına giden öğrencilere verilen 20 saat çalışma izni ile öğrenciler part-time olarak çalışabilmekte ve bunun karşılığı olarak kazandıkları ücretle rahatlıkla geçinebilmektedirler. Tabii ki herkesin yaşam tarzı farklıdır. Herkes üst limiti zorlayabilir fakat ben şunu söyleyebilirim ki,  bu part-time çalışma karşılığı kazanılan ücretle orada rahatlıkla hayatlarını sürdüren ve eğitim alan binlere öğrenci mevcuttur.

Özellikle bu şekilde çalışarak yaşadığınızı düşündüğümüzde, İngiltere Türkiye’de asla yapamayacağınız birçok şeyi ekonomik açıdan yapmanızı sağlar. Türkiye’de bir öğrencinin 20 saat çalışarak tüm masraflarını karşılayabileceği bir ücret kazanması çok zordur, neredeyse imkansızdır. Bu bize İngiltere’nin parasının satın alma gücünün ne kadar fazla olduğunu göstermektedir.

Sizlere şunu tavsiye edebilirim ki, sakın ama sakın “İngiltere pahalı imiş” diyerek İngiltere’ye gitmekten vazgeçmeyin. Amerika hayaliniz, Kanada hayaliniz olabilir. Orada bir okulu çok beğenmişsinizdir, bu apayrı bir şeydir. Fakat sadece pahalı diyerek İngiltere’ye gitmek istiyorken gitmemeyi düşünüyorsanız, bu sizing adınıza verilmiş çok yanlış bir karar olur. Lütfen daha detaylı ve iyi bir şekilde araştırın.

Şimdiden hepinize başarılar :)

Gökmen ÖZDEMİR