İrlanda’da Work&Study

İrlanda

İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin’dir. Dublin aynı zamanda İrlanda’nın en büyük şehridir. Viking yerleşimlerinin merkezi olarak kurulan şehir, Orta Çağ’dan beri İrlanda’nın başkentidir.

BBC’nin 2003 yılında, Avrupa genelinde 112 uyguladığı bir ankette, Dublin, Avrupa’nın yaşanacak en iyi başkenti, İrlanda ise Avrupa’nın en mutlu ülkesi seçilmiştir.

Şehir dünyanın en genç nüfusuna sahip yerlerden biridir. Yaklaşık olarak nüfusun  %50’si 25 yaş altındadır.dublin-liffey_1122252c

Dublin, yılda dört milyonun üzerinde ziyaretçisiyle, Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen başkenti olmuştur.

Dublin, Avrupa’nın kültür merkezlerindendir ve edebiyat alanında ün yapmış pek çok yazar bu şehirden çıkmıştır. İrlanda’nın yüksek kaliteli eğitim sistemi aynı zamanda kendi yaşam kültürünün bir parçasıdır. İrlanda geçmişten bugüne kendi içinden çıkardığı sayısız edebiyatçısı ve sanatçısı ve bilime katkıda bulunmuş insanları ile ünlüdür. Müzeleri ve sanat merkezleri ile şehir ziyaret edilmeye, görülmeye değerdir. İrlanda Ulusal Basım Müzesi, Modern Sanat Müzesi, Ulusal Galerisi, Ulusal Kütüphanesi ve Ulusal Müzesi’nin üç merkezi; ayrıca Hugh Lane Belediye Galerisi ve Chester Beatty Kütüphanesi Dublin’de bulunmaktadır. Ayrıca şehrin merkezinde birçok galeri ve sanat merkezi vardır.

 

İrlanda’da Dil Eğitimi

Dublin ‘de dil eğitimi almak için geçerli birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Anadilin İngilizce olması, her alanda İngilizce konuşulması,
 • Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almayı başarmış İrlanda üniversiteleri mevcuttur. Ülkede birçok yüksek eğitim ve dil okulları bulunmaktadır,
 • Alternatifi olan İngiltere, Amerika, Kanada gibi programlardan daha uygun olması,
 • Henüz Türk öğrencilerin henüz keşfetmediği bir ülke olarak, alternatifi olan ülkelere oranla yok denecek kadar az olması,
 • Öğrencilere çalışma izni hakkı tanınması, bu sayede öğrencilerin çalışarak yaşam masraflarını karşılayabilmeleri
 • Amerika, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya gibi ülkelere kıyasla uçuş süresinin çok kısa olması Türk Hava Yollarının her gün Dublin’e uçuşu bulunmaktadır. 2 saatlik bir uçuşla Dublin’de olabilirsiniz.
 • Vize evraklarının az olması ve 3 gün içinde sonuçlanan vizesiyle vize süreci de rahat olması
 • Nufüsun %50’si 25 yaş altında olması nedeniyle genç nüfusun fazla olması, şehrin her zaman hareketli ve canlı olması
 • Nüfus yoğunluğu az olması nedeniyle kalabalık olmayan bir şehir yaşantısı vardır.
  2015 İrlanda dil okulu fiyatları

 

 İrlanda’da Konaklama

İrlanda birçok milletten öğrencinin dil eğitimi için tercih ettiği yer olduğu için, öğrenciler için konaklama imkanları da buna paralel olarak oldukça gelişmiştir. Aile yanı, özel veya üniversite yurtları, öğrenci evleri, pansiyonlar öğrencilerin en çok tercih ettikleri konaklama yerleridir. Fiyat açısından ev veya oda kiralama daha makuldür.

Aile Yanıdublin-2-g

Özellikle dil okulu için gelenlerin en çok tercih ettiği seçenekler arasında yer alır. Buraları tercih etmenin birçok avantajı vardır. Hem İrlanda yaşam tarzını ve kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulursunuz, hem de günlük yaşama daha rahat adapte olursunuz.

Evlerde odalar tek ya da çift kişilik olabilir ve bazı evlerde yemek de dahildir. Bu seçenekte yemeğin dahil olması bütçe açısından ciddi bir avantaj sağlar. Öğrencin aile yanı konaklamayı buradaki Türk ailelerimiz ile karıştırmamaları gerekir. Kültür olarak tamamen farklı bir yapının içinde bulunacağınız için öğrencideki “acaba beni sıkar mı” korkusu kesinlikle kültürün bilinmediğinden kaynaklanmaktadır. Bu anlamda bir öğrenci evinden çok fazla farkı olmayacağınız ve öğrencimizin yaşamını rahat bir şekilde sürdürebileceğini söyleyebiliriz

Öğrenci Yurdu

Yurt konaklaması aile yanından sonra en çok tercih edilen seçenektir. Birçok öğrenci yurdu, konforlu odalarının yanı sıra, çalışma ve dinlenme odaları, mutfak, kütüphane, bilgisayar odaları ve spor salonlarına da sahiptir.

Otel/ Hostel

 Bu seçenek kısa süreli eğitim programlarına katılan öğrencilerin tercih edebileceği, konforlu ancak en yüksek maliyetli konaklama seçeneğidir. Kısa dönem için ideal olan bu seçenek maliyetli olmasından dolayı çok tercih edilmemektedir.

egitim_irlanda1_noktasi

Çalışma İzni

İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkeler son yapılan değişikliklerle, dil eğitimine gelen öğrencileri için çalışma iznini kaldırmıştır.

İrlanda da ise 24 hafta ve üzeri dil okuluna kayıt olan öğrenciler için haftada 20 saat part-time çalışma imkanı tanımaktadır. Çalışma izni alabilmek için öğrencinin, İrlanda’ya varışının akabinde ” Garda National Immigration Bureau” veya en yakın Garda merkezine başvurması gerekir. Bu aşamadan sonra öğrencinin çalışması için hiçbir engel kalmamaktadır.
Çalışma izniyle birlikte öğrenciler hem İngilizce pratik yapma, hem de yaşam masraflarını karşılayabilme şansı elde ederler. Birçok öğrenci çalışarak aylık ortalama 800-900 Euro civarında bir gelir elde edebilir.

Bu uygulamanın yanı sıra öğrenciler yaz ve tatil dönemlerinde yasal olarak full-time çalışabilirler.

Ayrıca birçok bilişim firmasının Avrupa genel merkezleri İrlanda’da bulunmaktadır. Google, Microsoft, Facebook vs. gibi birçok bilişim devi bünyesinde çalışabilecek üniversite mezunu Türkçe bilen çalışan aramaktadır.

Garda National Immigration Bureau (GNIB)

İrlanda’ ya varışınızın akabinde Garda Ulusal Göçmenlik Bürosuna kayıt yaptırılması gerekmektedir. Kayıtların şahsen yapılması gerekmektedir. Öğrenci ofise geçerli vizesi, okul kayıt belgesi, hesap özeti ve banka dökümanları,vize sırasında yaptırdığı sağlık sigortası ile gitmesi gerekmektedir. Bu belgelerde eksiklik olması durumunda kayıt olamazsınız.
Kayıt sonrasında GNIB oturma izni ve GNIB kartı verilir. Kart ücreti için 300 € ödenmektedir. Ücret kredi kartı ya da banka kartıyla ödenmelidir, peşin kabul edilmez.

Garda National Immigration Bureau Adres Bilgileri:

13-14 Burgh Quay,
Dublin 2,
Ireland
Tel: +353 1 666 9130 / 01