Yabancı Dil Bahsi

Günümüzde yabancı dil öğrenimi herkes için çok önemli bir hal aldı. Sokaklarda, cafelerde, yollarda gördüğümüz-çoğu yanlış yazılan- tabelalarda, televizyon programlarında, kıyafetlerimizde, internette, sosyal medyada ve daha birçok yerde yabancı kelimelere cümlelere fazlasıyla rastlar olduk. Çevremizdeki hemen herkesin başta İngilizce olmak üzere yabancı dil öğrenmek için çeşitli kurslara gittiğini, birçok kitap edindiğini, bu amaç için bolca zaman ve para harcadıklarını görüyoruz. Fakat bunların akabinde kişilerden kursların ve benzeri şeylerin yararlı olmadığını, bir türlü yabancı dil öğrenemediklerini de duyuyoruz. O halde yabancı dil öğrenmenin sırrı nedir? Bir ya da birden fazla yabancı dil bilen kişilerin artısı nerden kaynaklanmaktadır?

english_blackboardTeorik bilgi yaşamın her alanı için önemlidir. Bilgimize temel oluşturur ve yolumuzda sağlam adımlarla ilerlememizi sağlar. Aynı bir dilin kuralları gibi. Bir dilin yazılı kuralları, grameri şüphesiz ki çok önemlidir. Gramerini en iyi derecede bildiğiniz bir dilde tamamen başarısız sayılmanız imkansızdır. O dilde yazılar yazabilir, yazılanları da rahatlıkla anlayabilirsiniz. Peki ya konuşma? Bir dilin sadece kurallarını çok iyi şekilde öğrenmiş olsanız bile akıcı şekilde konuşabilir misiniz? Başaranlar elbette vardır fakat istatistikler bu durumun çok azınlıkta kaldığını gösteriyor. Burada dil öğreniminin en önemli kısmı karşımıza çıkıyor; pratik yapmak. Bunun da yolu en kolay şekliyle eğitimini aldığınız dilin ülkelerine yapacağınız ziyaretler, dil okulları veya Work and Travel’dan geçiyor.

Elbette ki dil okulları bu üç seçenek içinde dil eğitiminizi en çok geliştirecek seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Gideceğiniz ülkede kendi belirlediğiniz süreler ve standartlar çerçevesinde eğitim alıyor, aynı zamanda sosyal hayatına karıştığınız ülkede günlük dil kullanımını tecrübe ediyor; böylece “Ben konuşamam!” gerginliğinden kurtulma fırsatı yakalıyorsunuz.  Yeni tanıştığınız yabancı arkadaşlarınızla güzel vakit geçirerek, yeni bir ülkeyi keşfederek ve ayaklarınızın üzerinde durabileceğinize olan inancınız, kendinize olan güveniniz de artmış bir şekilde ülkenize dönüyorsunuz.

Şüphesiz ki bu çok keyifli süreç, yanlış kurumların danışmanlığında kolayca bir kabusa dönüşebilir. Seçilen okulun dil eğitimi yeterli gelmeyebilir, konaklamada sorunlar yaşanabilir ya da vaat edilenlerden daha düşük standartlarla karşılaşılabilir. Öyleyse, dil okulu deneyimini yaşarken kendimizi emanet edeceğimiz kurumu çok dikkatli bir şekilde seçmeli ve bu güzel deneyime gölge düşürecek hiçbir sorun yaşamadan ülkemize dönebilmeliyiz.

avatar

İşte bu noktada, Endless Abroad çıkıyor karşımıza. Profesyonel çalışma anlayışı;  alanında uzman sıcak, içten ve özverili eğitim danışmanları ile size sorunsuz bir yurtdışı deneyimi vaat ediyor. Başta İngiltere, Amerika, Malta, Kanada, Avustralya olmak üzere Almanya, İspanya , İtalya , Rusya ve dahası ülkelerde de size dil eğitimi fırsatı sunuyor. Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’daki dil eğitimi fırsatı ile de sizlere bambaşka bir dünyanın kapılarını açıyor. Köklü ve başarılarını kanıtlamış okulları bünyesinde barındıran Endless Abroad, dil eğitimi konusunda gönül rahatlığıyla seçebileceğiniz aynı zamanda çok yüksek ücretler ödemeniz beklenmeyen seçenekler sunuyor.  Çünkü Endless Abroad esas kriterini duyduğunuz memnuniyet olarak belirliyor.

Şimdi sizlere düşen tek bir şey kalıyor geriye. Yabancı dil bahsi her açıldığında konuşamayacağınızı iddia etmek mi, yoksa bu sefer korkularınızı ve çekincelerinizi geride bırakarak bu güzel serüveni yaşayıp dilinizi geliştirmek mi? Endless Abroad ailesinin kapıları size her zaman sonuna kadar açık olacak, seçim sizin!

Öykü GÜMÜŞ
Hacettepe Üniversitesi Temsilcisi