Yurtdışında Eğitimin En Büyük Avantajı Nedir?

yurtdisiEğitim için yapılan yurtdışı ziyaretleriniz, size sadece almak istediğiniz eğitimin donelerini eklemekle kalmayacak, belki de hiç farkında olmadığınız kültürle kaynaşmayı, bununla birlikte insanları biraz daha iyi anlamanızı, hatta Dünya’ya çok daha farklı gözlerle bakabilmenizi sağlayacaktır.

Tabii ki alacağınız dil eğitimi, lisans ve yüksek lisans eğitimleri, kısacası yurtdışında bulunma nedeniniz olan ve kariyer hedefiniz için çok önemli bir adım olacağını düşündüğünüz her eğitim sizin için çok önemlidir. Türkiye’ye döndüğünüzde almış olduğunuz o eğitim ile baş başa kalmayacağınızı unutmayın, mutlaka farkında olmadan kazandığınız çok önemli kültürel ve yaşamsal değerler de sizinle birlikte olacaktır.

Türkiye’de her insanda aynı anlamı ifade etmediğine inandığım hem doğru hem de meşhur bir laf vardır: “Ben hayat okulunu bitirdim” diye. İşte yurt dışında, o okulun diplomasını da maddesel olarak elinize almasanız da, iç cebinize, ama derin iç cebinize koyarak dönmüş olacaksınız. Bu yazılı CV’nizden her ne kadar gözükmese de, CV’nizin altında filigran olarak bulunan ve büyük harflerle belirtmiş olduğunuz farklı ve önemli bir özelliğiniz ve avantajınız olacaktır.

kendini-kesfetmeAslında yurt dışında insanın kendini bulması gibi bir gerçek vardır. İşte yurt dışında eğitimin en büyük avantajı budur! Türkiye içi farklı bir şehirde üniversiteye yerleşen bir öğrencide bile kısa süre içinde ciddi bir değişiklik fark edilir. Bunun sebebi o kısa sürede aldığı ortak 1. Sınıf dersleri değildir tabii ki de, öğrencinin gittiği yerde kendi ayaklarının üzerinde durmaya çalışırken farkında olmadan kendini bulmasıdır. Bu süreç Türkiye’de bile gözle görülürken yurt dışında bunu öğrenci çok daha farklı yaşıyor. Çünkü kültürün tamamen farklı olduğu bir ülkede buluyor kendini bir anda, Türk kültüründe tuhaf olan orada tuhaf değil! Bir kafede otururken çok yüksek sesle gülmesi burada garip iken orada garip değil! Yanından geçen tanımadığı bir insana “Merhaba, günaydın” demek burada yanlış iken orada yanlış değil!

Tabii ki süreç kişinin gelişimine ve kendini bulmasına inanılmaz yardım etse de, bu rahat sürecin herkeste aynı  etkiyi yaratması mümkün değildir. Yurt dışında iken bastırılmış özelliklerini, çok farklı kabiliyetlerini fark edebilmen sana çok yakın olsa bile bu sürecin avantajdan dezavantaja dönüşmesi, tam olarak ne istediğini bilmeyen bir öğrenci için çok da uzak değildir.

yurtdisinda-egitimin-avantaji

Bu yüzden yurt dışına çıkan tüm öğrencilere gittikler şehri, ülkeyi keşfederken çok güçlü bir şekilde kendilerini de keşfetmelerini öneriyorum. İnanın çok farklı ve çok eğlenceli, hatta şaşıracağınız özellikleriniz ile karşılaşacaksınız. Hani derler ya “Bu programa katılabilme şartları aşağıda sıralanmıştır” diye;

Sizin tek katılım şartınız kendi sınırlarınızın farkında olarak ne istediğinizi çok iyi bilmenizdir 🙂

Gökmen ÖZDEMİR