İngiltere’de Konaklama

İngiltere’de Konaklama

İngiltere’de konaklama çeşitleri farklılık göstermekle beraber, gidiş amacınıza göre farklı tercihlerde bulunabilirsiniz. En iyi yöntem gitmeden önce bir şekilde kalacağınız yeri ayarlamış olmanızdır. Eğer öğrenci olarak gidecekseniz gideceğiniz okulun size sunacağı barınma olanaklarından faydalanmanız en iyi seçeneklerden biri olacaktır. Bir kurs veya eğitim için gidiyorsanız gideceğiniz kurumun sizin için ayarlayacağı konaklama olanaklarını değerlendirmenizde fayda vardır. Bunların dışında daha bireysel seyahatler için, eğer varsa orada bulunan bir arkadaşınızın sizin için konaklamanızı ayarlaması sonradan karşılaşabileceğiniz yüksek konaklama masrafından sizi kurtaracaktır. Konaklama seçeneklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

İngiltere’de Yurtlar;

İngiltere’de konaklama için en iyi seçeneklerden biri yurtlardır. Öğrenciyseniz üniversitelerin çoğu size yurtlarda konaklama imkanı tanır. Birçok yurtta yemek verilmekle beraber bazı yurtlarda mutfaklarda kendi yemeğinizi kendiniz yaparsınız. Bu hizmet yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği seçenekler arasındadır. Çünkü sunduğu sosyal ortam ve diğer öğrencilerle kuracağınız ilişkiler için iyi bir yol olmasının yanında, farklı yemek kültürlerinden en düşük oranda etkilenmenize imkan tanımaktadır. Yurt odaları tercihe göre tek kişilik veya çift kişilik olabilir. Ayrıca yurda göre erkek, kız ya da karma olabilmektedir.

ingiltere-konaklama

İngiltere’de Hosteller;

Geleneksel yurtlara benzemekle beraber çoğu hostel uzun süre barınma imkanı tanıyan küçük oteller gibidir. Odalar tek kişilik veya çift kişilik olabilir. Mutfak ve banyo ortaktır, birçoğu ayrıca yemek imkanı da sunmaktadır. Hem fiyat olarak uygun, hem de öğrencilerin sosyalleşebilmesi ve arkadaş çevresi oluşturabilmesi için uygun yerlerdir.

İngiltere’de Aile Yanı Konaklama:

Özellikle dil okulu için gelenlerin en çok tercih ettiği seçenekler arasında yer alır. Buraları tercih etmenin birçok avantajı vardır. Hem İngiliz yaşam tarzını ve kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulursunuz, hem de günlük yaşama daha rahat adapte olursunuz. Evlerde odalar tek ya da çift kişilik olabilir ve bazı evlerde yemek de dahildir. Bu seçenekte yemeğin dahil olması bütçe açısından ciddi bir avantaj sağlar. Öğrencin aile yanı konaklamayı buradaki Türki ailelerimiz ile karıştırmamaları gerekir. Kültür olarak tamamen farklı bir yapının içinde bulunacağınız için öğrencideki “acaba beni sıkar mı” korkusu kesinlikle kültürün bilinmediğinden kaynaklanmaktadır. Bu anlamda bir öğrenci evinden çok fazla farkı olmayacağınız ve öğrencimizin yaşamını rahat bir şekilde sürdürebileceğini söyleyebiliriz.

İngiltere’de Oda Paylaşımı Yaparak Konaklama:

Oda paylaşımı birkaç farklı şekilde olabilir.

  •  Loggings; aile yanı oda kiralamadır. Bazı aileler mutfak kullanımına izin vermeyebilirler.
  •  Bed Sit; banyo ve mutfağın ortak olduğu, size ait bir yatağın bulunduğu konaklama türüdür.
  •  Studio Flat; yatak ve mutfağın aynı yerde olduğu (Amerikan mutfak) yerlerdir. Banyo ve tuvalet ortak olabilir. Çoğunlukla faturaları paylaşmak zorunda kalırsınız.
  • Öğrenci evi; içerisinde sadece öğrencilerin bulunduğu, banyo ve tuvaletin ortak kullanıldığı, ortak oturma alanlarının olduğu, öğrencilerin bir evi paylaştıkları konaklama türüdür.