Olağanüstü Hal Durumunda Yurtdışı Çıkışlarında Son Durum

Yaşanan son gelişmelere göreyurtdışına çıkmak isteyen herkesin yurt dışına çıkmasında bir engel olmadığını kanıtlar nitelikte bir belgeyi yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Yurtdışına çıkacakların“yurtdışına çıkmasına mani bir durum yoktur”ibaresinin yer aldığıbir doküman edinmeleri gerekmektedir.

Yeşil pasaport sahipleribu belgeyi çalıştığı kurumdan edinebilir. Yeşil pasaport sahibi kişi Türkiye’ de öğrenci ise anne ve babasının çalıştığı devlet kurumundan bu şekilde bir yazı alabilir.

Örneğin, “….. oğlu/kızı …………. yurtdışına seyahat etmesinde her hangi bir sakınca yoktur” şeklinde bir yazıyla, ıslak imzalı antetli kağıt olması gerekmektedir.

Bordo pasaportlu vatandaşlara pasaport kontrolü sırasında yaptıkları iş sorulmakta ve bunu kanıtlayacak bir belge istenmektedir. Bordo pasaportla yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilerden ise öğrenci belgesi talep edilmektedir.

Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız sigortasından yararlandığınız yakınınızın sigorta dökümlerini yanınızda bulundurmalısınız.

Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişiler havalimanlarında önce vize ihlal bölümüne (Atatürk Havalimanı için G kontuarının arkasında bulunuyor) gitmeleri gerekmektedir.Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” yazısını ıslak imzalı olarak istenmektedir. İşyeri yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor.

Tüm evraklar tam ise, uçmasına izinveriliyor.

Tüm bu prosedürler vakit alan işlemler olduğundan, yurtdışına seyahat edecek yolcuların havaalanına uçuştan en az 4 saat önce gitmeleri önerilir.