Erasmus’a Katılmalı mıyım?

Erasmus’a katılmak isteyenler için öncelikle söylenecek ilk söz eğer bürokrasi ile uğraşmayı sevmiyorsanız, belge, kâğıt, kırtasiye işleri size cehennem azabı gibi geliyorsa, en ufak sıkıntıda bırakıp gidebilen bir yapınız varsa, yazışmayı sevmiyorsanız, evinizden ekmek almak dışında sadece okula gidip gelmek için çıkıyorsanız, araştırma yaparken uykunuz geliyorsa ve siz bu isteğe karşı koymadan uyuyorsanız, araştırma, proje, sorumluluk, ekip çalışması ve ekip ruhu size çok uzak kavramlarsa, sınav, mülakat, oradan oraya koşuşturmaca çok da size göre değilse ve SIKIYA GELEMİYORSANIZ Erasmus’a sakın müracaat etmeyin :)

erasmus-sirasi

Erasmus öncelikle gittiğiniz ülkede keyfedip, eğlencenin dibine vuracağınız ve aldığınız hibeyi sorumsuzca yiyip üstüne ailenizden para isteyeceğiniz bir program değildir. Çünkü Erasmus size, başka bir ülkenin kültürünü tanıtır, insanlarını, eğitimini ve eğitime bakış açısını tanıtır. Erasmus araştırma demektir. Erasmus çalışmak, çalışmak ve çalışmak ve sonrasında başarmış olmak demektir. Erasmus’un temel amacı farklı kültürleri tanıtırken sizlere akademik düşünce yapısını kazandırmak, bilim ve teknolojinin ortaklaşa kullanıldığında çok daha yararlı olduğunu öğretmektir.

Erasmus a katılan öğrencilerin genel olarak söyledikleri; sorumluluk duygularının geliştiği, okullarına döndüklerinde çok daha farklı bir insan haline geldiklerini, kendilerine yabancı kültürlere de hoşgörü ile bakabildiklerini, bilimin çalışmak ve sorumlulukla geliştirilebildiğini öğrendikleridir. Evet, gerçekten de Erasmus Öğrenci Hareketliliği bünyesinde barındırdığı öğrencilerine sorumluluk bilinci ve çalışma disiplinini, sabrı, analitik düşünebilme yeteneğini doğal olarak öğretmektedir. Tabi bunun yanı sıra insani duygularınızın da kuvvetlendiğini belirtmeden geçmemek gerekir.

Ve en önemlisi öğrenim hayatınızda sizlere unutamayacağınız deneyimler yaşatarak sizlerin ufkunu açmaktadır Erasmus. Eğer yeni şeyler öğrenmek, ufkunuzu genişletmek, insanları, hayatı tanımak, okulunuza döndüğünüzde çok daha farklı bir düşünce yapısına sahip olmak istiyorsanız Erasmus’ a mutlaka gidin.