İngiltere’de Ulaşım

İngiltere’de ulaşım türleri kullanım amacına göre değişmekle beraber çok gelişmiştir. En çok kullanılanlar ise metro ve otobüstür. Bunu dışında bisiklet ve taksi de kullanılabilir. Trafikteki önemli husus, Türkiye’nin aksine İngiltere’de ulaşım soldan akmasıdır. Ancak İngilizler’in trafik kurallarına yüksek oranda uyduğunu da belirtmek gerekir.

Tren;

İngiltere’ye giden uluslararası öğrenciler tarafından ulaşımda sağladığı kolaylık ve fiyat avantajları sebebiyle genellikle trenler tercih edilir. Fiyatlar, bilet türüne (1. bölge, 2. bölge) göre farklılık gösterir. Tren biletleri tek kullanımlık, günlük, haftalık veya aylık alınabilir. Şehirlerarası yolculuklarda tren biletleri ayrı fiyatlandırmalara tabiidir. Bu biletlerin önceden rezerve edilmesi fiyat açısından avantaj sağlamaktadır.

Eğer İngiltere’de öğrenciyseniz veya 16-25 yaş aralığındaysanız, ulaşım maliyetini %30 indirimli bir şekilde çözme şansınız bulunmaktadır. Bununla ilgili yapılmasi gereken online başvuruyu sizin adınıza danışmanlarımız yapabilmektedir.

Otobüs;

İngiltere’de en çok tercih edilen ulaşım türlerinden bir diğeri otobüstür. Hem şehirlerarası hem de İngiltere dışı için tercih edilebilir. Trene nazaran daha uzun sürmekte fakat uzun ve kisa  tum yolculuklar için en ucuz ulaşım türüdür.

Şehir içi ulaşımda duraklardan veya şoförden bilet temin edebilirsiniz ayrica günlük, haftalık ve aylık olarak da biletinizi satın alabilirsiniz. Ancak şehirlerarası yolculuk için tercih edecekseniz biletinizi önceden almanızda fayda vardır. Aksi halde yer bulamayabilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz veya 16-25 yaş aralığındaysanız, otobüs kartı alarak ulaşım maliyetlerini daha ucuza getirebilirsiniz.

Alternatif Araçlar;

İngiltere’de daha rahat bir yolculuk için taksiyi de tercih edebilirsiniz, ancak tahmin edebileceğiniz gibi diğer ulaşım türlerine göre daha pahalıdır. Tüm taksilerde taksimetre bulunur ve genellikle önceden rezervasyon yapmanız gerekir.

Bunun dışında daha kısa yolculular için bisiklet tercih edebilirsiniz. Bisiklet yolları gelişmiştir ve genellikler bisikletler için bir şerit ayrılmıştır. Bu şekilde hem yolculuğu daha ucuza getirir hem de doğa ile içi içe bir yolculuk yaparsınız.

Bireysel yolculuklar için tavsiyemiz, yanınıza metro haritası ve otobüs hatları haritası almayı unutmamanızdır J