Almanya Ekonomisi

ALMANYA EKONOMİSİ
Almanya İkinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkmasının ardından çok hızlı bir şekilde ekonomik gelişimini sağlamış ve dünya çapında dördüncü sıraya yerleşmiştir. Satın alma gücü oranına göre ise beşinci konumundadır. Şu anki çalışan nüfusunun %47si sanayi alanında istihdam edilmiştir ve milli gelirin de %55 bu alandan sağlanmaktadır. “Made in Germany” etiketli ihraç malları ülkenin zenginliğini gösterir niteliktedir

Almanya’nın endüstri merkezleri Nordrehein-Westfalen, Bayern, Baden-Württemberg, Hessen, Niedersachen ve Saarland eyaletleridir. 4 milyona ulaşan araba üretimiyle ABD ve Japonya’dan sonra dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. Fortune Global dergisinin dünya çapındaki en büyük 500 şirketi belirlediği araştırmasında Almanya’nın 37 şirketi yer almaktadır. Bunların en büyük on tanesi Daimler, Volkswagen, Allianz SE (en fazla kar yapan şirket), Siemens, Deutsche Bank (2. en fazla kar yapan), E.ON, Deutsche Post, Deutsche Telekom, Metro ve BASF’tır. En fazla çalışana sahip şirketler ise Deutsche Post, Robert Bosch GmbH ve Edeka’dır. Dünya çapında bilinen markaları; Mercedes-Benz, SAP, BMW, Adidas, Audi, Porsche, Volkswagen ve Nivea’dır.

Ticari kararlarında Avrupa Birliği üyelerinin ve AB tek Pazar yasalarının kararları doğrultusunda hareket eden Almanya, ekonomik kararlarında ise kapalı Avrupa ekonomisi ve politik birleşmenin savunucusudur. Ülkenin para birimi Avro’dur. Para politikası ile ilgili kararları, diğer Avrozonda olan ülkeler gibi Frankfurt’taki Avrupa Merkez Bankası tarafından verilmektedir. Almanya’da 2005’ten bu yana işsizlik oranı azalmıştır. 2008 Haziran ayında yapılan araştırmaya göre işsizlik oranı %7,5’dir. Şu anki hükümet sınırlayıcı bir mali politika izleyip kamu sektöründeki işlerde kesintiye gitmişken, Şansölye Angela Merkel hükümeti işçi pazarı ve refah düzeyi adına bir dizi reform gerçekleştirmiştir.

Yabancı yatırımcıların gözünde ise Almanya en çok dikkat çeken ülkeler arasında yer almaktadır. 1997-2006 yılları arasında Almanya’da 463 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye yatırımı gerçekleşmiştir. Yatırımcı firmalar arasında General Electric veya AMD gibi dev uluslararası holdingler de bulunmaktadır. Bu rakamlara göre Almanya en çok doğrudan yabancı sermaye yatırımı alan beşinci ülke konumundadır.