Almanya’da Konaklama

Almanya’da konaklama çeşitleri şehirden şehre değişme gösterir ve bu ücretlere de yansımaktadır.

İlk başta akla gelen öğrenci yurtlarıdır. Bunun için şartlar gayet iyi; tek ya da çift kişilik odalarda, ya odaya ya kata özgü banyo ve tuvalet kullanımı, kendin pişir kendin ye usulü ortak bir mutfak, çamaşırhane, televizyon odası, internet bağlantısı ve kişiye özele çarşaf takımı ve havlu verilmektedir. Fiyatlar size uygun olan yurtları seçtiğiniz zaman o kurumlarca bilgi verilmektedir.

Pansiyonlar ya da hostelleri kullanmak isterseniz sundukları imkânlar gayet yerinde. Ortak mutfak, televizyon odası, kahve makinesi, çamaşır makinesi ve oturma salonu, isteğe göre tek ya da çok kişilk odalar mevcuttur. Ama yukarıda bahsedildiği gibi şehirlerarasında fark var. Münih’teki pansiyonların/hostellerin Berlin’den pahalı olması gibi. Bu durumda gideceğiniz şehre göre araştırma yapmanız gerektedir.

almanyada-konaklama

Uzun süre kalmaya gelenler için ise makul tercih bir aile yanı gibi gözükmektedir. Almanya’daki Türklerin de çok olduğunu düşünürsek bir ihtimal bir Türk ailesinin yanına misafir olma şansınız da doğabilir. Tahmin edebileceğiniz üzere size verdikleri bir oda dışında evin diğer bölümleri ortak kullanılmaktadır. O yüzden siz tek beklenen evinizin temizliği ve karşınızdakine duyulan saygıdır. Bunun size dönüşü hem dil konusunda gelişim ve kültürel birlik olacaktır.

Apart daireler de bir seçenektir. Kendinize ait mutfak ve banyo bulunmaktadır. Ya tek kalabilirsiniz ya da anlaştığınız arkadaşınız ile kalabilirsiniz ki bu daha az harcama yapmanıza yardımcı olur. Fiyatlar göçmen alan bir ülke olarak sizin kesenize uygun işlemektedir. Bunun yanında ev kiralama durumunu da düşünebilirsiniz ve aynı kapıya çıkar.