İngiltere’de Günlük Yaşam Giderleri

Yaşam Masrafları
İngiltere’deki yaşamınız için bütçenizi planlarken hesaba katmanız gereken yalnız kurs ücretleri olmamalı. Günlük geçim masraflarınızın içinde, beslenme, konaklama (kira ve faturalar), kitap ve benzeri gerekler ve giysi de hesaplanmalı; boş zaman ve sosyal yaşantı için de yeterince para ayrılması gerekmektedir. Geçim masrafları ülkenin değişik bölgelerine göre farklılık gösterir. Örneğin Londra ortalamadan daha pahalı olduğu gibi, belli başlı masraflar da diğer İngiliz şehirlerinden daha yüksektir. Kot pantalon fiyatı modaya, markaya göre elbette değişir. Kendi ülkenizde olduğu gibi burada da gerçek ihtiyaçlarınızın neler olduğunu, nelerin bütçenize uygun olduğunu iyi düşünmeniz gerekir.

 

Yıllık bütçe yapmak
Yatılı okullarda ve bazı uluslararası eğitim kurumlarında konaklama ve yemekler okul ücretine dahildir. Ama bir yüksek öğrenim koleji veya üniversitede büyük olasılıkla kira ve beslenme için bütçenizi ayrıca ayarlamanız gerekir. Çünkü kiradan ayrı olarak yemeğe ödeme yapmak zorunda kalacaksınız. Akademik yıl daha kısa bile olsa, sizin masraflarınızı her zaman 12 ay üzerinden hesaplamanızda yarar var. Çünkü tatil döneminde de kira ve diğer masraflarınız devam edebilir. Ayrıca hangi faturaları ödeyeceğinizi, nelerin kiraya dahil olduğunu kontrol etmelisiniz. Bunlar bütçenizi ciddi biçimde etkileyebilir. Yurtta kalmak başkasıyla paylaşılan bir odada kalmaktan daha pahalı olabilir. Ama yurtta bütün faturalar ve internet erişimi dahilken özel evde hepsini ayrıca ödemek durumunda olduğunuzu unutmayın. Yola çıkmadan önce kurumunuzdan konaklama, kantin yemekleri, sizin sorumluluğunuzdaki faturalar, bölgede geçim masraflarının fiyatlarıyla ilgili bilgi almalısınız.

İngiltere’ye gelmeden önce bu hesaplamayı yapmanızı öneririz. İngiltere’deki mağaza ve süpermarketlerin web sayfalarındaki ürünlere bakarak (örn. www.tesco.com, ve www.debenhams.com) gıda, giyim ve diğer temel ihtiyaçlarınızın fiyatları hakkında ön fikir sahibi olabilirsiniz.

Boş zamanlarda ve sosyal ortamlarda ne kadar para harcayacağınız da büyük ölçüde ne yapmayı seçtiğinize bağlıdır. Haftada bir iki kez sinemaya gidip, pahalı restoranlarda her akşam yemek yerseniz, tiyatro ve bale turlarına düzenli olarak katılırsanız, tabi ki öğrenci derneklerinin düzenlediği eğlencelere göre çok daha fazla para harcarsınız. Arkadaşlarla yapılan kampüs etkinlikleri içinse, neredeyse hiçbir şey harcamazsınız. Elbette yapacağınız harcama bu iki ucun arasında bir yerlerde olacak. Bir çok üniversitede sinema salonu, gece klubü ve başka eğlence mekanları vardır. Buralarda, kampus dışındaki eğlencenin benzerini çok daha ucuza bulabilirsiniz.

Sınırlı bir bütçeyle yaşayacaksanız bir takım ipuçları verebiliriz. Açık tezgahlarda taze gıdalar ve ucuz giysi bulabilirsiniz. Bu tür yerler öğrenci nüfusunun çok olduğu yerlerde zaten vardır. Toptan alışveriş yapabileceğiniz daha büyük süpermarketler, genellikle küçük yerel dükkanlardan daha ucuzdur. Giysiler, ev eşyaları ve elektrikli aletler, gıda maddeleri ve başka ihtiyaç ürünleri iyi kalitedir. Bazı süpermarket zincirleri online alışveriş olanağı sunmaktadır. Siparişleriniz eve teslim edilir. Bu işlem için yapılan küçük ödeme büyük olasılıkla sizin harcayacağınız otobüs veya taksi parasından fazla olmaz ve eliniz kolunuz dolu eve dönmeye nazaran tercih edilir bir seçenek oluşturur.

Öğrenci indirimleri
Çoğu mağaza, tiyatro, sinema, müze ve galeride, otobüs ve trenlerde öğrencilere özel indirim uygulanır. Bunlardan yararlanmak için Ulusal Öğrenci Birliğine (NUS) üye olmanız gerekir. Bu örgüt, İngiltere’de öğrencileri temsil etmek üzere oluşturulmuştur. Bu örgüt ile kurumunuz aracılığıyla irtibata geçebilirsiniz. NUS web sayfalarında verilen listede HMV (müzik ve DVD perakende mağazası), Topshop / Topman (moda giyim mağazası), ShoeZone (ayakkabı mağazası), Peacocks (aile giyim sağazaları) ve Argos (ev eşyaları) mağazalarında seçme ürünlerde yüzde 10 indirim yapıldığı belirtilir. İndirimler hakkında Öğrenci Birliğinden veya www.nusonline.co.uk adresinden bilgi alabilirsiniz. Birçok seyahat şirketi de öğrencilere indirim yapmaktadır.

Sağlık giderleri
İngiltere’de tam zamanlı olarak ve altı aydan uzun süre için bir öğrenim kurumuna kayıtlı olan bütün yabancı öğrenciler Ulusal Sağlık Hizmetinden yararlanabilir, kendileri ve aileleri ücretsiz muayene olabilir, hastanede tedavi olabilirler.

Kaynak: British Council