İngiltere’de Yiyecek Kültürü

İngiltere’de Yiyecek Kültürü

İngiltere’de yemek kültürü bölgeden bölgeye değişmekle beraber, çok kültürlülüğün etkileri en çok yemek çeşitliliğine yansımıştır. Her milletin yemek kültürünü buraya taşıması çok zengin bir yemek kültürü ortaya çıkarmıştır.

fish-and-chips

İngilizler arasında sağlıklı beslenme giderek yayılmaktadır. Dükkanlarda çok çeşitli organik ürünler bulunmaktadır. Elbette ünlü İngiliz kahvaltısıyla, Fish & Chips’le de tanışacak, çeşitli yiyecekleri göreceksinizdir.

İngiltere’de aileler genellikle Pazar günleri geleneksel “Sunday Roast” yerler. Bazı ailelerse İtalyan pizzasından Singapur eriştesine kadar yeni yemek türlerinden hoşlanır. Genellikle günde üç öğün yenir. (Kahvaltı, öğle yemeği -çoğunlukla küçük bir öğündür- ve akşam yemeği) Çay, geleneksel İngiliz içeceğidir ve genellikle sütle birlikte günde bir kaç kez içilir.

sunday-roast

Birçok Avrupa ülkesi gibi İngiltere’de de makul miktarda alkol tüketimi kabul görmektedir. Publar ve barlar toplumsal yaşamın yerleşik bir parçasıdır. Bütün pub ve barlarda alkolsüz içecekler de bulunur; yani eğlenmek için içki içmek zorunda değilsiniz!

İngiltere’de iken arkadaşlarınızla mutlaka bir yemeğe davet edilirsiniz. Dinsel inancınız, sağlık veya etik tutumunuz nedeniyle yemediğiniz yiyecekleri önceden söylemek iyi olur. Yabancı öğrenciler, bize hep İngiliz ve diğer ülkelerden arkadaşlarına kendi mutfaklarını tanıtmaktan keyif aldıklarını anlatırlar. Bu, yeni arkadaş edinmenin de güzel bir yoludur.

Son olarak eğer yemiyorsanız domuz etine dikkat etmeniz gerekmektedir.