University Of East Anglia – Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi

quayside-norwich

Postgraudate Taught Programları

Başvurular online şekilde yapılmaktadır. Akademik geçmişinizle alakalı bazı dökümanları başvuru esnasında sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Dökümanlarınızın formatı doc, wpd, rtf, xls, pdf, docx, xlsx, txt, jpg, pict, gif, bmp, tif, veya png formatlarından birisi olmalıdır ve her belge  maximum 2MB olmalıdır. Gerekli dökümanların listesi aşağıdaki gibidir:

 • Transkriptler
 • Diploma
 • İngilizce dil sınavı belgesi
 • Özgeçmiş
 • Yüksek lisans veya doktora yapmak istediğiniz alana yönelik motivasyon mektubu (yaklaşık 500 kelimelik)
 • 1 adet akademik referans mektubu ( Eğer Occupational Therapy, Physiotherapy, Creative Writing, Literary Translation, Theatre Directing: Text and Production ve BSc Midwifery (shortened) bölümlerinden birine başvuruyorsanız 2 adet referans mektubu istenmektedir.)
 • Araştırma Önerisi (Research Proposal) (MRes Social Science Research Methods bölümüne başvurmak isteyen adaylar için geçerlidir.)
 • Tez konusu önerisi ve danışman hoca önerisi (MSc Cognitive Neuroscience, MSc Developmental Psychology and MSc Social Psychology bölümlerine başvurmak isteyen adaylar için geçerlidir.)

Bölümlere Özgü Ekstra İstenilen Belgeler

MA in Creative Writing;

Adaylar şimdiye kadar yapmış oldukları işlerin kalitesine göre de değerlendirileceklerdir. (Örneğin; maximum 5000 kelimelik düz yazı, maximum 20 sayfalık şiir veya maximum 30 sayfalık senaryo)

Faculty of Medicine and Health Sciences:

MSc Advanced Practitioner: Başvuru esnasında adayların Memo of Understanding formunu doldurmaları gerekmektedir. Ayrıca danışman hocanızın size zaman ve kaynak verileceğine dair onay vermesi gerekmektedir.

MSc Occupational Therapy ve MSc Physiotherapy: Adayların A-level sonuç belgesi sunmaları gerekmektedir.

BSc Midwifery (Shortened): Adaylara MNC numaralarını sunmaları sorulacaktır.

PG Diploma Cognitive Behavioural Therapy: Başvuru esnasında adayların Memo of Understanding  formunu doldurmaları ve sunmaları gerekmektedir.

Norwich+skyline

Postgraduate Research Programları

Gerekli dökümanların listesi aşağıdaki gibidir:

 • Transkriptler
 • Diploma
 • İngilizce dil sınavı belgesi
 • Özgeçmiş
 • Yüksek lisans veya doktora yapmak istediğiniz alana yönelik motivasyon mektubu (yaklaşık 500 kelimelik)
 • 2 adet referans mektubu (En az biri üniversite hocanızdan olmalıdır.)
 • Araştırma Önerisi (Research Proposal) (Kesinlikle sadece sizin tarafınızdan yazılmış olmalıdır.)

*Dökümanlarınızın formatı doc, wpd, rtf, xls, pdf, docx, xlsx, txt, jpg, pict, gif, bmp, tif, veya png formatlarından birisi olmalıdır  ve her belge  maximum 2MB olmalıdır.

Bölümlere Özgü Ekstra İstenilen Belgeler

Faculty of Arts and Humanities:

Literature, Drama ve Creative Writing bölümüne başvuran adaylar 3,000-5,000 kelimelik son zamanlarda yazmış olduğu bir eleştirisel yazı ve eğer varsa 3,000-5,000 kelimelik yaratıcılık düzeyini kanıtlayabilecekleri bir düzyazı sunmaları gerekmektedir.

Political, Social ve International Studies bölümlerinden birine başvuran adaylar ise maximum 10000 kelimelik genişletilmiş araştırma önerisi sunmalıdırlar. Araştırma konusu için hazırladığınız bu öneri yazısı araştırmaya dayalı gerekli sorulara cevap verebilir nitelikte olmalıdır. (Örneğin; araştırma yapılacak alanın arka plan açıklaması ve araştırma sürecinin neleri kapsadığını, kullanılacak metotların neler olduğu ve bu metotların neden tercih edildiği gibi projenin kaba bir planını ve yararlanılacak kaynakların listesi olarak bir kaynakça sayfası içermelidir.)

Faculty of Medicine and Health Sciences:

Tüm MPhil, PhD ve MSc by Research  programları için başvuran adaylar maximum 1500 kelimelik araştırma konusu için öneri yazısı yazmalıdırlar. Yazı, neden bu doktora programına başvurmak istediğinizi ve kariyer hedeflerinizi açıklamalı, araştırmayı nasıl yürüteceğiniz, sahip olduğunuz bilgi ve yetenekler, eğitim ihtiyaçlarınız ve süreçte karşılaşabileceğinizi düşündüğünüz olası problemler hakkında bilgi vermelidir.

Doctor of Medicine (MD): Adaylar aşağıdaki belgeleri de sunmalıdırlar.

 • Üniversitenin akademik bir personelinden kabul edildiğine dair onay yazısı
 • İşverenin haftalık 2,5 günlük tatil vereceğine dair onay yazısı
 • Ödemelerin nasıl yapılacağına dair, part time olarak nasıl çalışacaklarını belirten onay yazısı

Faculty of Social Sciences:

Adaylar 2000 kelimelik araştırma konusu için öneri yazısı sunmalıdırlar.

John Innes Centre (JIC), The Sainsbury Laboratory (TSL), The Genome Analysis Centre (TGAC) and the Institute of Food Research (IFR):

Adayların ek olarak aşağıdaki belgeleri de sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

 • Detaylı CV ve 1000 kelimelik araştırma konusu için öneri yazısı
 • Eğer hâlihazırda yürütülen bir proje kapsamında başvuru yapıyorsanız araştırma konusu yazınız yerine kısa bir neden bu programa/bursa başvurduğunuzu ve projenin adi ile danışman hocanızın adını belirten Research Statement hazırlamanız yeterli olacaktır.
 • Rotation PhD programına başvuran adayların ise hazırlayacakları araştırma yazısında ilgili oldukları araştırma konularını, JIC/TSL Science alanlarından ilgilerini çeken 3 adet araştırma konusu isimlerini ve bu program sayesinde elde edeceklerini düşündükleri kazanımların neler olduğunu belirtmelidirler.

University_of_East_Anglia_BuildingsTürk Öğrenciler için Başvuru Kriterleri

İyi bir ortalamaya sahip lisans diplomasi yüksek lisans başvuruları icin yeterlidir. Fakat 3.3 üzeri diploma notuna sahip olan bazı adaylar direkt olarak doktora kursları için başvuruda bulunabilirler. Fakat genellikle doktora başvuruları için iyi dereceli bir yüksek lisans diplomasi gerekmektedir.

İngilizce Dil Sınavı Kriterleri

Test Score
IELTS 6.5
PTE 62