İtalya’da Gezilecek Yerler

Elinize bir rehber kitabı ya da bir pusula alın, şehrin büyüsüne kapılıp kaybolma ihtimaliniz olabilir. Ve direk Roma’da açın gözlerinizi. Nereden başlayım demeyin, Colosseo (Kollezyum) size göz kırpacaktır zaten ya da San Pietro Bazilikası ya da Vatikan Müzeleri hiç olmadı Aşk Çeşmesi en kötü ihtimal Antik Appia Yolu sizi kendine doğru çekecektir zaten.

Roma ile sınırlı değil elbette ki çizme şehir…Rönesansın ilk gözü olan Floransa tam bir sanatçılar şehri, o küçük ve bol terzi dükkanları, bankerlerinden sonra. Santa Maria del Fiore Katedralinin 384 basamağını çıkmadan gezdim gördüm demeyin bu şehri. Oradan Santa Croce Kilisesine adım atarak birçok ünlü kişilerin mezarlarını bulabilirsiniz. İsimleri bizde saklı.

Venedik’in San Marco Katedrali ve Meydanına dolu geçelim ki belki akordeon sesleri içerisinde oradan biraz gondol turu yapmaya fırsat yaratalım. Ünlü ressamların evlerini, sarayları nehirden geçerek izleyebilirsiniz.

Napoli-Antik Kartaca San Marion Manastırını gördükten sonra feribot ile Ischia ve Capri adalarına da geçebilirsiniz.

Alışveriş yapmak isteyenlere de sürpriz var çünkü Torino’a geldik sayılır. Hem İtalya’nın ilk başkentiyle tanışıp hem en meşhur Po ırmağını görebileceksiniz Alp dağlarının eteğinini bir çocuk gibi çekiştiren.

Oradan Milano’ya akıp gidin. Bunu akşam vakti yapın ki eşsiz müzik keyfine şahit olun, belki Scala Tiyatrosunda bir piyes izleme şansına bile sahip olabilirsiniz.

Ve evet o çok beklenen Pisa Kulesini de gezmeyi unutmayın, İtalya keyfiniz bitmeden. Ama bunlara ek olarak biraz mistik hava sevenler için Sicilya’daki Yunan Tapınaklarını ve Bergamo’daki anıtları da ziyaret edebilirsiniz.