Kanada’da Konaklama

En güvenli konaklama seçeneklerinden biri şüphesiz ki aile yanında kalmaktır. Bu size hem kullanılan dilin gelişmesine hem de değişik kültürleri en doğal haliyle gözlemlemenize imkân sağlayacaktır. Kanada’daki aileler bir üst model teşkil ederek yanlarında kalacak öğrenciye mobilyalı bir düzen kurmuşlardır, verdikleri yatak, nevresim, temiz havlu yanında. Aynı zaman da onlarla ortak yemek ve çamaşır makinelerini de kullanabileceksiniz. Öğrencilerle iyi anlaşabildikleri için siz kendi sosyal faaliyetlerine de davet etmekten geri kalmayacaklardır. Bu çeşit bir konaklama size Kanada’da geçireceğiniz ilk günlerde mali açıdan bir sıkıntı yaratmayacaktır. İleriki zamanlar için bile belki birkaç kuruş yastık altında birikebilir, gezmelere harcayabilirsiniz.

Kiralık ev tutma hakkınız da vardır.  Üstelik bazılarında ısınma ve elektrik parası da dâhil edilebilmektedir. Ama bu ülkenin bölgesinden bölgesine değişiklik gösterir ve kalabalık bir şehir olduğundan istediğiniz vakit ev bulamayabilirsiniz. Eğer ki ev kiralamak sizin için mantıklı geliyorsa ortaklaşa paylaşabileceğiniz arkadaşınız olması mali açıdan rahatlamanıza olanak verir. Çünkü mesela ev sahipleri genelde evde oluşabilecek herhangi bir kazaya karşılık sizden başlangıçta depozito isteme hakkını kullanabilir. Bu tarz kiralık ev ilanlarını üniversite çevrelerinde ya da yerel gazetelerdeki sayfalarda bulabilirsiniz.

Yine başka bir seçenek olan öğrenci yurtlarının da ücretleri pahalı olmamakla birlikte bazı yurtların odalarında koltuk takımı da vardır. Ve yine bazılarında yemekhane ücretleri de fiyata dâhildir. Bu yurtlar ya üniversitelerin kampüsü veya çevresine dağılmışlardır.

Kanada’da fazla uzun süre kalmayacaksanız oteller sizin için bir seçme hakkı olabilir ki zaten buradaki oteller uzun bir müddet kalmanızı istememektedirler, turistlerin kazandıracağı döviz açısından düşünürsek…Otel fiyatları değişiklik göstermektedir. Günlük temizlik ve oda servisleri muhakkak vardır, bu yüzden konforlu ve temiz bir yaşam sizi bekler diyebiliriz. Yine bununla beraber oda+kahvaltı şeklinde seçenekler sunan yerler de vardır, bunlar genellikle bir çiftlik evi ya da deniz kenarında bir yazlık ev ya da bir köy içerisinde bulunabilir. Seçim sizin!