Kanada’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Kanada’da yenebilecek siz Türkiye’den gidecekler için öyle ahım şahım değildir. Yine de bizim damak tadımıza uygun Ginger Beef (sığır eti etrafına biberlerle süslenmiş, hafif sirkeli yemek), Haalifax Donair (etli, peynirli, sebzeli,  soğanlı, ortaya karışık dürüm), Canadian Bacon Strata (ince dilimlenmiş jambonlar), Tütsülenmiş Montrel Etli Sandviç ana yemek olarak öne sürülür. Aperatif olarak da Quebec Poutine (patates kızartması üzerine peynir ve soslar), Pate Chinois (haşlanmış patates ve mısırın üstüste sıralanması) örnek verilebilir. Bunlar belki oraya gidecek öğrenci arkadaşlar için pahalı kaçabilecek olursa, eğer ki başkent Ottawa’daysanız oduncu kahvaltısı adı altında 3 yumurta, salam ve sosisten oluşan omletin etrafına sıralanmış küçük kreplerden yiyebilirsiniz. Ya da domates sosu ve özel hazırlanmış bir şurupla harmanlanmış fırında kuru fasulye de tam bir kış mevsimi yemeğidir.

Gelelim tatlılara; Beaver Tail, Nanaimo Bar, Tereyağlı Kanada Turtası, Elmalı Kanada Turtası ve Karlı Akçaağaç Şurubu Tatlısı gerçekten tadılması gerekenlerdendir.

Kanada Viskisi (likör tadındaki Yukon Jack) ve Şarabı, Kanlı Sezar başlığındaki votkalı ve domates soslu bir içki sizi neşelendirebilir. Ama elbette ki bunun yanında alkolsüz takılanlar için zencefilli gazoz, alkolsüz Ladin Ağacı Birası, kırmızı böğürtlen suyu ve kahve seçenekleri de vardır.