Malta’da Konaklama

Malta’da bir farklılık olarak gerekli koşullarla daireler okullara bağlıdır yani bir nevi okul sizin ev sahibinizdir, siz de onun kiracısınızdır. İlk açılışımızı apart ev yani daire paylaşımı-mutfak da eksik bir eşya yoktur-yönünden yaparsak bu her öğrenci için cazip bir seçenek olabilir. Ortak bir alanda yemek yapılır, ortak bir alanda televizyon izlenir, âmâ bulunduğunuz evin temizliği ve yatak örtülerinin değişimi bağlı olduğu okula aittir. O yüzdendir ki okula yürüme mesafesinde yer almaktadır. Çamaşırhaneyi kullanabilmek için fazladan ücret ödenir ve depozito vererek eve giriş yaparsınız.

Aynı şekilde sadece kendiyle kalmak isteyen kişiler için de stüdyo daireler mevcuttur. Biraz pahalıya kaçabilir ama sadece kendi sesinizle ve öze yaşamınızla baş başa kalmak isteyebilirsiniz.

Doğal olarak bir aile yanında kalma olanağınız da bulunmaktadır. Size tek kişilik bir oda ya da arkadaşınızla kalabileceğiniz çift kişilik oda veren evler de vardır. Bu evlerde ister yemeğe dahil olursunuz ister kendi yemeğinizi kendiniz pişirişiniz. Herhangi bir kısıtlama olmamasına rağmen yine de insanlarla ortak yaşadığımızı unutmayarak ılımlı davranışlar sergilemeliyiz.

Malta’ya öğrenci olarak gelecekseniz ve uzun süre kalmayı da düşünüyorsanız eğitim kurumlarının öğrenci yurtlarında kalabilirsiniz. Hem bu şekilde de kendi yaşıtlarınızla tanışır, daha verimli zamanlar geçirebilir ve hem sevinçleri hem üzüntüleri beraber geçirerek destek olabilirsiniz birbirinize. Evet yine ortak alanlarınız olacak, banyo-tuvalet, çamaşırhane, mutfak, televizyon odaları gibi. Ama kendinize ait internetiniz ve çalışma masanız mevcuttur.

Oteller, moteller, hosteller yeni yeni meşhur olan bu şehirde çok gelişme göstermediğinden az tercih ediliyor, adalar kenti olarak da düşündüğümüzde fiyatlar otomatikman artış göstermektedir. Ve bu yüzden fiyatları oldukça yüksek.