Rusya’da Dil Eğitimi

Rusya’da Dil Eğitimi

Belgorod Devlet Üniversitesinde Rusça Eğitimi

Belgorod Üniversitesi Rusya’nın 1000 yıllık tarihi güzelligiyle 400.000 nüfusa sahip ve sürekli gelişmekte olan Belgorod şehrinde 1876 yılında kurulmuştur. Rusya’nın en iyi ikinci devlet üniversitesi olan Belgorod üniversitesinin Yabancı Dil Egitim Fakültesi ilk kez 1980 yılında açılmıştır ve günümüze kadar 72 farklı ülkeden 3000 üzerinde ögrenci mezun etmistir. Bir çok bilimsel çalışmaya imza atan değerli üniversite profesörleri engin bilgi ve araştırmarıyla bilim dünyasını aydınlatmaya devam etmektedir. Toplam 23000 ögrenci mevcudu olan Belgorod Üniversitesi 17 fakültesinde Rusça egitim diliyle öğrencilerine sürekli olarak kaliteli hizmet sunmayı prensip edinmiş öğretim görevlileriyle Rusya’nın hızla gelişmekte olan öncü eğitim kurumlarındandır. 2005 yılı Eylül ayında hizmete açılan yeni binasında yabancı öğrencilerine daha konforlu sınıflarda egitim vermeyi hedefleyen Üniversite dünyanın dört bir yanından öğrencilerin ilgisini çekmektedir.

Belgorod Üniversitesi bünyesindeki 750000i aşkın kitaba sahip modern kütüphanesinde öğrencilerine bilgisayar labaratuarlarını kullanma imkanı sunmaktadır. Rahat ve aydınlık eğitim sınıflarına sahip olan üniversite; spor salonları, öğrenci kültür merkezi ve polikliniğiyle ögrencilerinin olası tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek olanakları sunmaktadır.

Belgorod şehri diğer Rus şehirleriyle karşılastırıldığında oldukça güvenlidir. Şehirde güvenlik sorununun olması yerli halk ve özellikle yabancı öğrenciler için eğitimlerini huzurlu bir ortamda sürdürmeleri açısından oldukça önemlidir.

Coğrafi konumu itibari ile karasal iklimin hakim olduğu şehir Başkent Moskova’ya oranla iki kat daha sıcaktır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 20-30 derece iken kış aylarında – 15 dereceye kadar düşebilmektedir.
Türkiye ile arasında 1 Saat farkı olan Rusya’ya havayolu ile ulaşım yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Moskova havalanından Belgoro’da ulaşım demiryolu ile sağlanmaktadır. Şehir içi ulaşım oldukça gelişmiştir. Şehirde otobüsler sabah 06:00 ile 24:00 arası hizmet vermektedir. Otobüs sayısının çok, seferlerin sık yapılması şehir içi ulaşımı oldukça kolay kılmaktadır.

Genç nüfusun toplam nüfusun 1/10’nunu oluşturması eğlence hayatını oldukça canlı kılmaktadır. Şehirde birçok kafe, bar, restorant , disko ve eğlence merkezleri bulunmaktadır. Boş vakitlerinizde gezmek ve eğlenmek icin bir çok seçeneği birarada bulacağınız şehirde arkadaş edinmekte oldukça kolaydır. İnsanlarla dostluk kurmayı seven Rus halkı oldukça sıcak kanlıdır ve tebessümlerinizi karşılıksız bırakmayacaklardır.
Son yıllarda ticari yapısı hızla gelişen şehirde 4 ana halk pazarı bulunmaktadır. Bunun yanısıra 3 önemli alışveriş merkezine sahip olan şehirde Linia adında bir market bulunmaktadır. Şehrin her yerinde bir şubesini bulabileceğiniz Meridian marketler zincirleri de her zaman hizmetinizdir. Haftanın 7 günü 24 saat hizmet veren süpermarketler, büfeler ve eczanelerden tüm ihtiyaçlarınızı zaman kaygısı taşımadan karşılayabilirsiniz.
Sürekli gelişmekte olan şehirde dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilerle beraber farklı kültürleri öğrenme fırsatını da bulabirsiniz.

Öğrencilerine mobilyalı evlerde 2 yada 3 odalı rahat ve geniş evlerde konaklama imkanı sunan üniversite ayrıca yurt hizmeti de sunmaktadır. 24 saat sıcak su akan evler merkezi sistemle ısıtılmaktadır.
Rusya da eğitim alacağınız süre boyunca sağlık sigortanız da üniversite tarafından yapılmaktadır ve herhangi bir sağlık sorununuzda hastenelerden faydalabilirsiniz. Karşılacabileceğiniz her sorunda okul görevlileri her zaman yardımınıza koşarak size Rusya’da bulunacağınız sürede eğitiminizi, günlük hayatınızı sorunsuz kılmak için sürekli hizmet vermektedirler.
Rusça eğitimi yabancı öğrencilerle çalışan Rus ögretmenler tarafından Rusça olarak verilmektedir ve ayrıca hafta da 2 saat extra Türkçe dersi ile Rusça derslerin tekrarı yapılarak konuların pekiştirilmesi sağlanmaktadır. Eğitiminiz süresince gerekli dökümanlar ve Türkçe–Rusça, Rusça Türkçe sözlük de okul tarafından sağlanmaktadır.
Eğitiminiz sonunda yapılan seviye tespit sınavı sonunda başarılı olmanız koşulu ile Eğitim Bitiriş sertifikası verilmektedir. Yüksek Öğretim Kurulu uluslarası okullar katoluğunda yerini alan Belgorod üniversitesi YÖK tarafında denklik verilen bir eğitim kurumudur.
Belgorod Üniversitesi ’nde eğitim almaya karar verdikten sonra bizimle bağlantıya geçerek okul başvurunuzu yapabilirsiniz. Davetiye hazırlanma süresi ortalama 1- 1,5 aydır. Bu nedenle okula başlamak istediğiniz tarihten en az 2 ay önce bizimle bağlantıya geçmeniz gerekmektedir. Davetiyeniz çıktıktan sonra tarafımızca teslim alınıp pasaportunuzla vize başvuru işlemleriniz yine tarafımızca yapılmaktadır.
Belgorod Devlet Üniversitesi ’nde Rusça eğitiminiz için 1,3,6 aylık ve 1 yıllık programlarımızdan birini tercih etme hakkına sahipsiniz. Okul ücretlerinin ne kadar ekonomik olduğunu somutlaştırmak için aşağıdaki fiyatlar aydınlatıcı bilgiyi sizlere sunmaktadır.

– Yaz döneminde haftada 30 saat Rusça ve 10 saat Rusça derslerin Türkçe tekrarını kapsayan 1 aylık paket eğitim programı 590$
– Haftada 25 saat Rusça ve 5 saat Rusça derslerin Türkçe tekrarını kapsayan 3 aylık eğitim programı 1390$
– Haftada 25 saat Rusça ve 3 saat Rusça derslerin Türkçe tekrarını kapsayan 6 aylık program 1855$
– Haftada 25 saat Rusça Eğitimi kapsayan 1 yıllık ( 10 Aylık Akademik Yıl – Hazırlık Fakültesi ) program 2330$
– Belgorod Üniversitesinde lisans ve lisansüstü eğitim programlarının yıllık ücretleri ise 1300-1800 $ arasında değişmektedir.

Hazırlık Eğitiminden sonra, eğitimini Belgorod Devlet Üniversitesinde sürdürmek isteyen öğrencilerine üniversite tarafından 200$ indirim yapılmaktadır.
Belgorod üniversitesi kaliteli bir eğitim sunarken öğrencilerinin geleceklerine yön verebilmek amacıyla kaliteden ödün vermeden en düşük eğitim fiyatlarını sunmaktadır.
Neden Belgorod’da Rusça öğrenmek diye bir soru kafanıza takılırsa size cevabımız bir dilin kendi ortamında yaşanılarak öğrenilebileceği olacaktır.