Rusya’da Konaklama

Rusya’nın vizesiz betonlarına ayak bastıktan sonra kalacak yeri ayarlamış olmanız gerekir ki o betonlarda uyuyup kalmayalım 😉

Bu şehre sadece bakıp çıkacağım, sadece eğitimimi almaya geldim, gerisi boş diyorsanız, kalacağınız yeri de pek önemsemiyorsanız hosteller sizin çağrınıza yanıt verecektir. Türkiye’deki üniversitelerin yurtlarına benzetebilirsiniz. En fazla 10 kişilik odalard; kimi hostellerde her odada banyo- tuvaleti var kimi hostellerde her katta bir tane var. Yemekhane ve kafeteryalar, çalışma salonları, televizyon odaları, çamaşırhane ortak kullanım dâhilinde. Hostelin yatak takımları ve havluları işletmelerce verilmektedir genelde. Ama gelmeden önce rezervasyonunuzu mutlaka yaptırmış olun.

Diğer bir alternatifiniz ya tam donanımlı ya da yarı donanımlı formlarıyla aile yanında kalmaktır. Bu formlardan tam donanımlıda oda-sabah-öğle-akşam yemek verilir; yarı donanımlı oda-sabah-akşam yemek verilir; ya da oda ve sadece kahvaltı seçeneğini de seçebilirsiniz. Bunu günlük aktivitelerinize göre, bir program dâhilinde yaparsanız daha kolaylık sağlar size ve ortama alışmanıza. Ama Rus ailelerin dikkat ettiği bir konu, eve giriş-çıkış saatleri belli olmalıdır, bu konuyu ayrıntılı biçimde konuşmanız gerekir ve ortada eksik bir durum kalmamasına dikkat ediniz.

2 tip yurtlar vardır; özel ve klasik yurtlar. Klasik yurtların aylık fiyatları ucuz olup, şartlar uygun değildir. Özel yurtlarda temizlik size ait olup, ortak bir mutfak ve çamaşırhane kullanırsınız ama gece 11’den sabah 6’ya kadar çıkmanız yasaktır. Ve son bir şey olarak yurtlarda kız- erkek ayrımı yok.

Rusya’ya yaz aylarında gelecekseniz sezonluk ev kiralama yapabilirsiniz, o zaman fiyatlar düşmektedir fazla talepten ötürü, özellikle Nisan ayında. Toplu bir şekilde çıkmayı düşünürseniz de daha avantajlı olacaktır. Hem daha kolay üstesinden gelinir bazı durumların.