Rusya’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Rusların en tipik özelliklerinden birisi sabah kahvaltısında Borşç çorbası yemeleridir. Günün her vakti bu geleneksel çorbalarını tüketebilirler. Normalde vatandaşlar et ve et ürünleri tüketmeyi tercih ederler, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yaygındır ve kim bilir belki de daha fazla yağ ve ondan gelen ısı enerjisiyle karlı kışlarının daha kolay atlatabilmektedirler. Sebze yemeklerinden ziyade sebzeleri yalnız tüketmeyi tercih ederler, havuç, salatalık, kırmızı pancar, sarımsak, soğan…

En meşhur yemeği daha doğrusu mezesi Zakuski olup, sıcak ve soğuk tatlardan oluşur. Rus usulü tavuk köftesi, etli hıcın, pırasalı, kıymalı ya da mantarlı Piroşki, kuzu Karski, mantar soslu et dolması, Böf Stragonof (bonfile), rus salatası, tatlılardan Sırnike, elmalı ya da kirazlı Rus pastası, Katerina tatlısı yenilebilecek yiyeceklerdendir.

Rusya deyince akla gelen ilk içki votkadır ve birbirinden farklı çeşitleriyle hizmet vermektedir. Ardından Manastır Kvası, Kombucha, Ibwatu, Boza ve Kımız içecekler arasındadır.