Rusya’da Ulaşım Koşulları

Rusya’nın tadını en güzel çıkarma yolu şüphesiz ki tren/metro ya da tramvay seyahatleridir. Zaten en elverişli demiryolu sisteminin yapıldığı dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Pek rahat, kaliteli olan bu ulaşım şeklinde yataklı-yataksız, restoran seçenekleri de mevcuttur. Biletlerinizi metro girişlerindeki kulübelerden alabilirsiniz. Ve müjde midir bilinmez geçtiğimiz Şubat ayında Rusya’da tek bilet uygulamasına geçilmiştir. Bu önce kafa karıştırıcı gibi geliyor takip etme açısından ya da geçerliliği açısından ama tek tek otobüs, tramvay, metro diye ücretleri takip edileceğine tek bir kartla tüm işler bitebilir. İyi alışmalar 😉

Diğer bir ulaşım şekli yüzölçümünün büyüklüğünden kaynaklı havayolu ulaşımıdır. Evet, belki bu pahalıdır ama gideceğiniz yere istediğiniz vakit ulaşma imkânı sağlar. Arada Rusya’daki havayollarının siteleri ne ziyaret ederek indirimli biletlerden faydalanabilirsiniz.

Rusya halkı şehir içinde genellikle toplu taşıma araçlarını tercih ederle ki pasolarını doldurma ücretleri de Türkiye’den daha ucuzdur.