Yurtdışı Yaz Okulları – Genel Bilgilendirme

Dil Öğrenimine Başlamanın En Doğru Zamanı

Yurtdışı Yaz Okulları çocuklara ve gençlere yabancı dil eğitim ve pratiği yanında grup içinde aktifleşme, yeni arkadaşlar edinme ve tek başına kalabilme tecrübesi sunar. Unutmamak gerekir ki dil öğrenmeye başlamanın en uygun zamanı lise ve ortaokul çağları, en uygun yer ise dilin konuşulduğu ülkedir.

Yurtdışındaki yaz okullarının en büyük avantajı okulun bulunduğu ülkede konuşulan dile uyum sağlama konusunda çocuklara ve gençlere yardımcı olmasıdır. Yaz okullarında 7-17 yaş arasındaki öğrenciler sabah saatlerinde haftada 15 ya da 20 saat olmak üzere yabancı dil derslerine katılırlar. Öğleden sonraları ise çeşitli sosyal ve spor aktiviteleri düzenlenir. Bu aktiviteler genellikle müzik, spor, drama, sinema, okuma ev el sanatları etkinlikleri ile gidilen ülkenin kültür ve tarihi konulu programları olmaktadır.
Hafta sonlarında ise yakın şehirlere, eğlence parklarına, tarihi bölgelere geziler düzenlenir.

Yaz okullarında hem gidilen ülkeye hem de yaş grubuna göre öğrenciler yurt veya aile yanı konaklama seçebilmektedirler. Yurtlar genellikle 2-8 kişilik, aile yanları ise 1-3 kişilik odalarda olmaktadır. Programlara üç öğün yemek dahildir.

Yaz okullarına ister bireysel istenirse de grup olarak başvurmak mümkündür. Dil açısından bireysel başvuru, sosyalleşme açısından ise grup başvuru tavsiye edilmektedir.

Yaz okullarında ilk akla gelen İngiltere ardından ise Kanada, ABD ve Malta gelmektedir. Diğer dillerde ise İspanya, Fransa, Almanca ve İtalyanca ön plana çıkmaktadır