Almanya Dil Okulları

ALMANYA DİL OKULLARI

Uzun adıyla Almaya Federal Cumhuriyeti dünya ekonomisinde önemli bir yere sahip oldukça gelişmiş bir ülkedir. 2. Dünya savaşından sonra gerçekleşen ekonomi ve sanayi girişimlerinden dolayı Almanya’ya çalışmak için giden birçok Türk bulunmaktadır. Bu sebeple de ülkemize kültür açısından yabancı bir ülke değildir. Ayrıca geçmişten günümüze süregelen siyasal ortaklıklar ve kültürel ilişkiler sebebi ile oldukça yakından tanıdığımızı söylemek mümkün.

Ilıman bir iklime sahip olan Almanya her mevsim yağmur almaktadır. Genel olarak Almanya’nın doğusu hariç bütün bölgelerinde yıl boyunca sıcaklık ortalama derecelerde seyreder. Doğu bölgelerinde ise genellikle karasal iklim görülür.

Almanya ekonomi, sanayi, ticaret ve eğitim olarak dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alır. Almanca ise Avrupada en çok konuşulan 2. dil konumundadır. Bu açıdan Almanca dil eğitimi almak geçmişten günümüze bir çok öğrencinin popüler kariyer planları arasındadır. Bunun başında Almanya dil okullarında dil eğitimine ve öğrenciye tanıdığı olanaklar ve eğitim maliyetlerinin ekonomikliği gelmektedir.

hanover-almanya

Dil eğitimi açısından öğrencilerin en çok tercih ettikleri dönem yaz dönemidir. Birçok farklı lokasyonda (Berlin, Frankfurt, Hamburg Munich, Hanover, Cologne, Rhein-Main, Saarbrücken ve Rodolfzell) dil eğitimi veren uluslararası kalitede kurumlar bulunmaktadır. Disiplinli oluşları ile bilinen Almanlar eğitim konusunda da kaliteye ve disipline önem vermektedirler. İhtiyaçlar doğrultusunda belirlenen süre dahilinde Almanya’da 2 hafta ile 1 yıl arasında eğitim alınabilmektedir. Fiyatlar genel olarak ekonomik olmakla birlikte seçeceğiniz kurum süre ve şehre göre değişiklik göstermektedir. Programlar da ise Standart Almanca, Yoğun Almanca, Akademik Almanca ve Sınav Almancası gibi farklı seçenekler bulunmaktadır. Kurs süreleri ise öğrencilerin hedef, ihtiyaç ve bütçelerine göre belirlenmektedir.

Bunun dışında Almanya Akademik eğitim içinde ülkemizden oldukça talep alan ülkeler arasındadır. Birçok üniversitesinin devlete bağlı kurumlar olması ve bu sebeple üniversite harç bedellerinin düşük olması sebebiyle oldukça popülerdir. En büyük etkenlerden biri ise akademik eğitimin dünya çapında prestiji kabul edilmesidir. Özellikle mühendislik alanında Almanya Akademik eğitimde dünya çapında büyük bir tanınırlığa sahiptir. Almanya’da alınacak bir akademik eğitimin dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde tanınırlığının olduğunu ve diplomanızın geçerli olduğunu belirtmekte fayda var.

almanya

ALMANYA’DA VİZE

Vize işlemlerinde ise öğrencinin eğitim süresine göre başvuru yapılmaktadır. 90 gün ve daha kısa süreli başvurular için Schengen vize başvurusu yapılmaktadır. 90 günden uzun süreli vize başvuruları için ise Ulusal vize başvurusu yapılmaktadır. Dil eğitiminin ardından akademik eğitim planlanıyorsa vize için en az 18 saatlik bir kursa kayıt olunmalıdır. Eğitim bitiminde ise Almanya’dan çıkış yapmak istemiyorsanız bir üst seviyede bir kursa yada akademik bir kuruma kayıt olarak vizenizi uzatmak için müraacat edebilirsiniz.

ALMANYA’DA KONAKLAMA

Konaklama; eğitim veren birçok kurumun devlete bağlı olması ve bu sebeple ekonomik olmasından dolayı maliyeti etkileyen önemli bir etkendir. Almanya dil okullarında konaklama ise aile yanı, apart, yurt, otel ve hostel olarak değişmektedir. Seçilen lokasyona göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak ekonomikliği sebebiyle aile yanı konaklama tercih edilmektedir.

ALMANYA’DA ULAŞIM

Ulaşım açısından ise Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Oldukça teknolojik ve hemen hemen her şehre ulaşabilen bir hızlı tren sistemi vardır. Bunun dışında şehir içi ve şehir dışı ulaşımda otobüseler de sık kullanılmaktadır. Öğrencinin kullanabileceği haftalık ve aylık ulaşım kartları ekonomik olarak temin edilmektedir.

Neden Almanca Avrupa’da en çok konuşulan 2. dil konumundadır?

  • Almanya Avrupa’nın en büyük 3. ekonomisine sahiptir ve bu sebeple Almanca önemli bir ticaret dilidir.
  • Dünya çapında kabul gören bir bilim dilidir. Almanca dil eğitimi düşüm öğrenim ücretleri ve geçim masraflarına sahiptir.
  • Almanya bulunduğu konum itibariyle özellikle Avrupa’dan gelen birçok öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.
  • Almanya’nın Türkiye ile olan ticaret ortaklıkları düşünüldüğünde kariyer anlamında oldukça avantajlı bir dildir.
  • Almanya’da eğitim kurumları devlet desteği ve kontrolü altında olduğundan eğitim kalitesi oldukça yüksektir.
  • Almanya’da eğitim alan öğrenciler mezuniyet sonrasında diğer Avrupa ülkeleri için de iş başvurusu yapabilmektedir.
  • Almanya’nın Türkiye’ye yakın olması eğitim açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır.