Yurtdışında Okumanın Avantajları

Üniversite hayatının bir bölümünü yurtdışında geçirmek; dünyanın en etkileyici ve çok boyutlu şehirlerinden birine gitmek; farklı kültürleri ve gelenekleri gözlemlemek; akademik hayata, iş hayatına ve gündelik yaşama dair pek çok yeni şey öğrenmek ve üniversite deneyimini zenginleştirmek anlamına geliyor. Yurtdışı deneyimi yaşamanın kariyerin, akademik hayatın ve kendin hakkında derin bir bilgi edinmeni sağladığı gibi bazı risklere de sahip. Üniversite hayatının bir dönemini yurtdışında geçirmeye karar vermen konusunda yurtdışında okumanın avantajlarını öğrenmen sana yardımcı olabilir:

Yurtdışında Okumanın Avantajları

Yurtdışında okumanın birçok faydası olacaktır. Ancak bunlardan bazıları diğerlerinden daha fazla öne çıkıyor;

  • Mezuniyet Sonrası için Hazırlık: Ön lisans ya da lisans programlarından mezun olduktan sonra yüksek lisans ya da doktora gibi bir sonraki aşamaya geçmek, ya da yurt dışında çalışabilmek için en az bir yabancı dile hakim olmak gerekiyor. Yurtdışında geçireceğin süre en az bir yabancı dile tamamen hakim olmanı sağlayacaktır. Farklı bir dilde akademik araştırmalar yapma, konuşma ve yazma gibi dil becerilerini geliştirmek için o dilde eğitim almak ve diğer insanlarla iletişim kurmak en iyi yollardan biridir.
  • İş Hayatına Hazırlık: Farklı kültürlere sahip insanlarla iletişim kurmak, farklı politik ve ekonomik yapıları, sosyal ve kültürel normları öğrenmek küresel meseleler hakkında daha geniş bir bakış açısı geliştirmene yardımcı olacaktır. Yurtdışında kazanacağın deneyimler, dil becerilerin ve kültürler arası iletişim kurma yeteneğin iş hayatında da rekabet edebilirliğini yükseltecek ve senin için avantaj olacaktır.
  • Bağlantı Geliştirmek: Yurtdışında geçireceğin dönem, yeni bağlantılar geliştirmen konusunda yardımcı olacaktır. Eğitim süren boyunca yaşayacağın yerde tanışacağın yeni insanlar hem farklı kültürleri tanımanı hem de senden farklı geçmişe ve kültürel yapıya sahip insanlarla daha kolay iletişim kurmanı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra akademik hayatında ve gelecekteki kariyerinde sana yol gösterecek insanlarla özel ilişkiler kurabilmen konusunda da senin için faydalı olacaktır.
  • Kişisel Gelişim ve Kendini Tanımak: Daha önce ailenden ayrı yaşamadıysan, kendi başına yaşamayı öğrenmen ve kendi ayaklarının üzerinde durmak konusunda kendi yöntemlerini geliştirmen için yurtdışında okumak, zengin bir deneyim yaşamanı sağlayacaktır. Yurtdışında geçireceğin süre, yeni yetenekler keşfetmene, kendini daha iyi tanımana ve diğer kültürler ile kendi kültürün arasındaki farklılık ve benzerlikleri fark etmene yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra ister istemez yeni durumlara ve ortamlara adapte olmak zorunda kalacaksın. Bu da mezuniyet sonrası hayata karşı daha hazırlıklı olmanı ve bu konuda kendini geliştirmeni ve olgunlaşmanı sağlayacaktır.