İrlanda’da Eğitim

irlanda-indirimli-dil-okullari

İrlanda’da Dil Eğitim

İrlanda dil okullarında dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin ilk tercihi İrlandanın başkenti olan Dublin‘dir. Aynı zamanda Dublin İrlanda’nın en büyük şehridir. Kuzeybatı Avrupa’da bulunan İrlanda’nın sınırları , batıda Atlas Okyanusu’yla , doğuda İrlanda Denizi’yle , güneydoğuda St George Kanalı’yla ve güneyde Kelt Denizi ile çizilmiştir. Dublin , bugün de aldığı göçle Çin’den Romanya’ya kadar birçok ülke insanının gözde tercihleri arasında. Birası , kiliseleri , soğuk havası ve yağmurdan nasibini almayan topraklarıyla Dublin , tüm dikkatleri üzerine toplayan bir başkenttir. İrlanda’nın gözbebeği ve Londra’dan sonra Britanya’nın en önemli merkezi konumundadır.

İRLANDA’DA GEZİLECEK YERLER

phoenix-parki

İrlanda Phoenix Parkı

İrlanda’ya gidip de görmeden dönülmeyecek güzelliklerden birisi de Phoenix Parkı’dır. Liffey Nehri’nin kuzeyinde ve şehrin merkezine 2-4 km uzaklıkta olan bir parktır. 707 hektarlık bir alanı kapsar. Büyük bir alana yayılan bu park , hayvanat bahçesi ve başkanlık konutlarıyla , New York’taki Central Park’ın 2 katı büyüklüğünde bir eğlence ve dinlence alanıdır. Aynı zamanda sanatsal açıdan da zenginliklere sahiptir.

 

dublin_hapenny_bridge

Dublin Hapenny Bridge

İrlanda Ulusal Galerisi , ücretsiz ziyarete açıktır ve çerisinde 2.500 tablo 10.000 farklı sanat eseri barındırır. Leinster Evi de yine ücretsiz ziyaret edebileceğimiz yerler arasında. Dublin Kalesi , Powerscourt Arazisi , Kilmainham Gaol , Jameson Distillery Bow St , Ha’penny Bridge , Dublinia National Botanic Gardens , Dublin Zoo , General Post Office-Dublin , National Wax Museum Plus ve daha birçok esere ev sahipliği yapan şehri keşfetmek sizin için çok eğlenceli olacaktır. Farklı kültür, dil ve dinleri tanırken St Patrick Katedrali , Christ Katedrali dikkatinizi çekebilir.

Öncelikle Dublin nüfusu çok genç bir yerleşim merkezidir. Şehirdeki insanlarının yarısı 25 yaşın altındadır. Dublin özellikle üniversiteli yoğun bir şehir. Çok hareketli bir eğitim merkezi ve genç nüfus popülasyonu yüksek olması sebebiyle , yurtdışı eğitim için çok tercih edilen bir yerdir.

temple-bar-irlanda

İrlanda Temple Bar

En büyük eğlence mekanlarının başında Temple Bar gelmektedir. Yeni insanlarla tanışıp , dostluk kurabileceğiniz ve güzel bir atmosfer yakalayabileceğiniz bir pubtır. Porter House’da da İrlanda biranızı yudumlarken , müziğin tadını çıkarabileceğiniz en eski publardandır. İçmek kadar yemeğe de önem verenlerdenseniz , akşam yemeği için People adlı mekan sizi çok mutlu edecektir. Özellikle soğan çorbası ve Sezar salatası beğeni toplayan bu mekandan tıka basa doyarak kalkacaksınız. Dublin’e gitmek için en iyi zamanlar ise 17 Mart ( St. Patrick’s Day ) ‘tır. Çünkü müzik , eğlence ve sokak sanatına gözünüz doyacaktır. Kışın gidersenizde kış festivalleri güzel aktiviteler olabilir.Ulaşım da oldukça kolaydır. Otobüs hattı , raylı ulaşım sistemi , tramway gibi seçeneklere sahipsiniz.

İRLANDA’DA VİZE

İrlanda bir Avrupa ülkesi olmasına rağmen Schengen vizesiyle Dublin’e girmek olası değildir. Dublin’e gitmenin tek yolu İrlanda vizesi almaktır. Dublin istatistiklere göre Avrupa’nın en mutlu ülkesi ve araştırmalara göre yaşanılacak en iyi başkent özelliğine sahiptir. Buradaki dil okullarımız ; CES , Kaplan İnternational , Griffith College‘dir. Dil okulları merkezi bir lokasyona sahiptir. Bu sebeple ulaşım kolaydır.

İRLANDA’DA KONAKLAMA

Dublin’de konaklama genellikle öğrenci yurtları ve aile yanı konaklama alternatifleri söz konusudur. Yurtlar 2-3 kişilik odalardan oluşmaktadır. Aile yanı ise tek kişilik kahvaltı dahil , yarım pansiyon olabilmektedir. Konaklayacağınız yer ile dil okulunuz arası 20 dk’ lık otobüs mesafesindedir. İrlanda İngiltere’ye göre daha uygun , Türk sayısı daha az , aktivite açısından çok çeşitli kültür-medeniyetleri ve insanları tanıyabileceğimiz ve dil konusunda büyük ilerleme kaydedebileceğimiz bir tercihtir.
Dublin’de İngilizce dil eğitimi alırken biriktirdiğiniz güzel anılar, deneyimler ve gelişen yabancı diliniz yanınıza kar kalıcak, mutlu bir şekilde ülkenize dönmenize sebep olacaktır. Belki de dönmez , yeni maceralara atılırsınız, kim bilir.. Fakat şuna emin olabilirsiniz, deneyimlediğiniz yurtdışı tecrübesi size yeni ufuklar ve bakış açıları kazandıracak ve artık her şey daha güzel olucak.