Amerika’da J-1 Vizesi ile Lise Öğrenci Değişim Programı

Amerika’da J-1 Vizesi ile Lise Öğrenci Değişim Programı

Amerika J-1 Değişim Programları, eğitiminin yanında kültürel alışverişi teşvik eden programlardır. Hükümet tarafından Amerika’nın diğer ülkeler ile kültürel paylaşımını artırmak ve desteklemek amacıyla planlanmıştır. Amerika'da J-1 Lise Değişim Programına katılan öğrenciler akredite edilmiş devlet okullarında üstün kaliteli eğitim alma şansına sahip olurlar. J-1 Lise Değişim Programına katılmak isteyen öğrencilerin son 3 yıllık eğitimlerinden en az 70 not ortalamasına, İngilizce dil yeterlilik belgesine sahip olmaları ve daha önce Amerika’daki bir değişim programına katılmamış olmaları gerekmektedir. Amerika J-1 Lise Değişim Programı ücreti 8500 Dolardır ve buna tüm imkanlar dahildir. Program kapsamında öğrenciler aile yanında veya yatılı okullarda konaklama yapmayı tercih edebilirler. J-1 Lise Değişim Programına 6 ay önceden başvuru yapılmalıdır ve son başvuru tarihleri genellikle 15 Nisan’dır. Bazı durumlarda geç başvurular da kabul edilir.

J-1 Vizesi Nedir?

Amerika J-1 vizesi, ABD'de iş ve eğitim temelli değişim ve ziyaretçi programlarına katılmak isteyen kişiler içindir. Bu programlar, eğitim veya diğer sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenir. Ziyaretçi Değişim Programı, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülür. J-1 değişim ziyaretçileri, Amerika Birleşik Devletleri'ne eğitim vermek veya almak, çalışmak veya belirli özel yeteneklerini sunmak için gelirler. J-1 vizesi, kendi ülkelerinde mevcut olmayan türde bir uygulamalı eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler içindir ve bu vizeyle alınan eğitimler doğrudan öğrencilerin akademik programlarıyla ilgili olmalıdır. J-1 Vizesi kapsamında suluna birçok program bulunmaktadır ve hepsinin kendine göre belirli gereksinim ve kabul şartları vardır. Bu programlardan bazıları aşağıdakiler gibidir:

 • Kolej ve Üniversite Öğrenci Programı
 • Ortaokul Öğrenci Programı
 • Uluslararası Ziyaretçi Programı
 • Doktor Programı
 • Profesör ve Araştırma Öğrencisi Programı
 • Kısa Dönemli Akademik Program
 • Uzmanlık Programı
 • Öğretmen Programı
 • Eğitim programı
 • Stajyer Programı

Amerika Öğrenci Değişimi Programı J1

 

Amerika J-1 Vizesi ile Lise Değişim Programı Nedir?

J-1 Lise Değişim Programı ile yabancı öğrenciler Amerika’ya seyahat ederek akredite edilmiş özel, devlet veya yatılı okullarda lise eğitimi alabilirler. Bu programlar eğitim ile ilgili olduğu kadar kültürel gelişim amacı da güder.

Lise değişim öğrencilerinin her türlü okul aktivitesine, hatta ders dışı spor aktivitelerine de katılmalarına izin verilir. Ancak spor etkinliklerine katılmak isteyen öğrencilerin atletik uygunlukları okulun bulunduğu eyalet ve yetkili devlet birimleri tarafından onaylanmalıdır. Amerika J-1 Lise Değişim Programı, iyi derecede İngilizce bilen ve ABD'deki bir devlet okulunda benzersiz bir eğitim deneyimi edinmek isteyen yabancı öğrenciler içindir.

Bu program dahilinde öğrenciler tam veya yarı zamanlı olarak çalışamazlar. Öğrenciler, ülkenin her eyaletindeki okullara dağıtılırlar. Ayrıca öğrencilerin Amerika’da yaşayan akrabaları olsa bile onların yanında yaşamalarına izin verilmez, zira öğrencilerin tam bir kültürel değişim programına entegre olabilmeleri için yabancı bir ailenin yanında veya bir yatılı okulda kalmaları önemlidir.

Yabancı öğrenciler, yerli öğrencilerinkiyle aynı derslere girmekten sorumlu olacaklardır. Bunlar İngilizce (Dilbilgisi, Yazma, Edebiyat, Tiyatro vb.), Beden Eğitimi (tıp ve hijyen dersleri dahil), Doğa Bilimleri, Matematik, Sosyal Bilimler (Amerikan Tarihi ve ABD Hükümeti Anayasası), İşletme, Psikoloji, Felsefe, Endüstriyel Tasarım ve Ekonomi olarak sıralanabilir.

 

Amerika J-1 Vizesi ile Lise Değişim Programı - Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler

J-1 Lise Değişim Programına katılmak isteyen öğrencilerin programın başlayacağı güne kadar 15-18.5 yaşlarında olmaları gerekir. 11 yıl veya üzeri süren ilk ve ortaöğretim eğitimlerini tamamlamış olmaları ve daha önce Amerika’da bir değişim programına katılmamış olmaları gerekir.

Eğitim almak isteyen öğrencilerin son üç yıldaki eğitimlerinden en az 70 not ortalamasına sahip olmaları gerekir. Transkript/not dökümlerinin İngilizceye çevrilmiş olması ve bir öğretmen tarafından yazılan bir tavsiye mektubuna sahip olmaları gerekmektedir.

Programa katılmak isteyen öğrenciler tam zamanlı eğitim almak zorundadır. Bu en az bir akademik dönem (veya eşdeğeri olan çeyrek dönem) ya da en fazla bir akademik yıl uzunluğunda olmalıdır. Öğrencilerin eğitim süreleri bir yılı aşamaz. Öğrencilerin J-1 Vizesi alabilmek için aşağıdaki belgelere sahip olmaları gerekir:

 • Pasaport
 • En az 1 Fotoğraf
 • Vize Ücreti makbuzu
 • SEVIS Ücreti makbuzu
 • SEVIS DS-2019 Formu (Okul tarafından onaylanıp imzalanmış olmalıdır)
 • Konsolosluk mülakat belgesinin orijinali ve bir kopyası
 • Amerika J-1 Vizesi ile Lise Değişim Programı Ücretleri ve Konaklama

J-1 Lise Değişim Programı ile öğrencilerin Amerika’daki en iyi devlet okullarında sadece 8.500 Dolara üstün kaliteli bir lise eğitimi almaları mümkündür. Konaklamalar aile yanında veya yatılı okullarda yapılır.

Aile Yanında Konaklama: Aile yanında konaklama birimleri, gönüllü aileler tarafından yapılmaktadır ve lise öğrencilerinin yerli Amerikan bir ailenin yanında ülkenin kültürü ve yaşam tarzlarına tam anlamıyla alışmaları için eşsiz bir fırsattır. Aile yanında konaklama birimlerinde öğünler, çamaşır, Wi-Fi gibi olanaklar sunulur. Öğrenciler kendi odalarına sahip olabilir veya bir odayı başka bir yabancı öğrenciyle paylaşabilirler.

Yatılı Okullar: Yatılı okullarda konaklama, öğrencilere sınıflarına sadece birkaç dakika uzakta yaşama imkanı sunar. Böyle derslere geç kalma endişesi ortadan kalkar. Dünyanın her yerinden gelen öğrenciler birlikte yaşama fırsatı bulurlar, bu da kültürel açıdan oldukça etkilidir. Yurtlarda ayrıca denetmen öğretmenler de öğrencilerle birlikte yaşar ve onlara her konuda destek sağlarlar. Yatılı bir okulda kalma yeni arkadaşlar edinmek ve uluslararası bir çevrede bulunmak için eşsiz bir fırsattır. Yeni gelen öğrenciler genellikle Amerikan bir öğrenciyle ya da başka bir yabancı öğrenciyle eşleştirilirler, bu yüzden İngilizcelerini daha etkin bir biçimde geliştirme imkanı bulurlar. Yurtlarda, öğrencilerin sohbet etmek, dinlenmek, ders çalışmak, film izlemek veya oyun oynamaları için alanlar bulunur. Öğrenci yurtları kız yurdu ve erkek yurdu olarak ayrılmıştır.

Amerika J-1 Vizesi ile Lise Değişim Programı Başvuru Tarihleri

Öğrencilerin J-1 Lise Değişim Programına en az 6 ay önceden başvuru yapmaları gerekir. Kontenjanlar oldukça sınırlıdır. Son başvuru tarihi genellikle 15 Nisan’dır, ancak kontenjan açığı olması veya vizenin işleme konma süresinin uzaması gibi durumlarda geç başvurular da kabul edilmektedir.

Neden Amerika’da J-1 Vizesi ile Lise Değişim Programına Katılmalısınız?

Amerika’da Lise Değişim programına katılan öğrenciler eğitim ve kültürel deneyimi birleştirme şansına sahip olurlar. Amerika’da lise eğitimi almak, tüm dünyanın en saygın üniversitelerinde geçiş yapma imkanı sağlar, buna Amerika’nın meşhur Ivy League okulları da dahildir.

Amerika liselerinde eğitimler teorik ve uygulamalı yöntemlerin bir karışımı olarak sunulur. Öğrenciler, standart derslerin yanı sıra bazı derslerde görsel işitsel metotların kullanıldığı eğlenceli yöntemler vasıtasıyla eğitim alırlar. Örneğin İngilizce dersinin bir parçası olarak bir film/dizi izlemeyi veya radyo dinlemeyi bekleyebilirsiniz. Bu eğitimi pekiştiren eşsiz bir yöntemdir.

Yabancı bir öğrencinin aileden koparak başka bir ülkede eğitim alması ona kişisel gelişimi açısından büyük faydalar sağlayacaktır. Öğrenci kendi kendine yetebilmeyi, sorunlarını çözebilme yeteneğini öğrenecek, olgunluğa kendi ülkesinde olacağından çok daha hızlı erişecektir.

IHSO Etkinliğinde J1 Öğrenci Vizesi ile Öğrenci Değişim Programına Katılın

Yurtdışında liseye başlamak veya geçiş yapmak çok kolay! 

Dünya çapından lise temsilcilerinin bulunacağı, yurtdışında lise eğitimi hakkında merak ettiklerinizi sorabileceğiniz ve okulları daha yakından tanıyacağınız Yurtdışı Lise Eğitim Günü’ne liseye başlayacak veya lise okuyan ve değişim programlarına katılmayı düşünen tüm öğrencileri ve anne babalarını davetlidir.

22 Şubat’ta düzenlenecek etkinliğimize herkesi bekliyoruz! Yerinizi ayırtmak için ücretsiz kayıt yaptırmayı unutmayın. 

 

ihso yurtdışı lise eğitim

 

 

kanada
amerika
england

Amerika’da J-1 Vizesi ile Lise Öğrenci Değişim Programı

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 (242) 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11