Amerika'da Vize

Amerika'da Vize

Vize işlemleri için Ankara Amerika Büyükelçiliği veya İstanbul Amerika Başkonsolosluğu’na müracaat edilmesi gerekmektedir. Her iki şehirden de başvurular randevu yoluyla kabul edilmektedir. Mülakat sistemine benzeyen bir sistemi uygulayan Amerika Konsolosluğu, vizenin sonucunu başvuru esnasınında başvuruyu yapan kişiye bildirir. Ret alınması durumunda pasaport ve evraklar başvuruyu yapan kişiye teslim edilir, vizenin onaylanması durumunda da pasaport başvuruyu yapan kişiden alınıp 3 iş günü içinde  vizesi onaylanmış bir şekilde kişiye en yakın PTT şubesine kargolanır. PTT lokasyonu başvurudan önce, randevu esnasında vize departmanımız tarafından seçilmektedir.

12 hafta ve üzeri dil eğitimi almak isteyen tüm öğrenciler F1 vizesine başvurması gerekmektedir. F1 vizesi; Amerika’da akademik eğitim veya uzun süreli dil eğitimi almayı amaçlayan öğrencilere yönelik göçmen olmayan vize türüdür. F1 vizesi ile eğitim devam ettiği sürece Amerika’da kalış hakkına sahip olunmaktadır. Bu vizede SEVIS  ücreti adı verilen ücret olan 350 dolar vizeden önce ödenmesi gerekmektedir. Vizeden ret alınması durumunda her vize türünde olduğu gibi iptal ya da iadesi mümkün değildir.

Kısa süreli ( 180 gün’e kadar) eğitimlerde öğrenciler B1 turist vizesi ile de ülkeye giriş ve kalış gerçekleştirebilmektedir. B1 vizesiyle bir dil okulunda 12 hafta eğitim alınabilir.6 ay kalış izni veren bu vizede öğrenciler eğitimlerini 12 hafta daha başka bir dil okulu bünyesinde uzatabilir. Ancak 6 aydan uzun kalmak isteyen öğrenciler için B1vize tipi uygun değildir.

Her iki vize türüyle Amerika’da alınan dil eğitimleri esnasında yasal olarak çalışma izni bulunmamaktadır. Yasal çalışma vizesi bu iki vizeden bağımsız olarak alınmaktadır ve vize için gereken şartlar farklıdır.

Amerika vizesi alacak olan öğrencilerin, yasal olarak vize prosedürlerine uyabilmek açısından Amerika’ya gidiş tarihinden 6-8 hafta öncesinde işlemlerini başlatmaları gerekmektedir. Özellikle İstanbul için randevu yoğunluğu bulunmaktadır.

Eksiksiz olarak online ortamda form doldurulup, gerekli vize ücretlerini ödeyip, randevu alınan tarihte istenen bütün belgelerle birlikte vize görüşmesine gidilmektedir.

Yurtdışındaki dil okulları hakkında bilgi almak için
e-bültenimize kayıt olunuz.

Yenilenen arayüzü ve zengin içeriği ile yeni web sitemiz yayında

Hakkımızda
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım