Londra’da yapılacaklar!!

Londra ‘ da başka bir yaz mümkün!

Aylar öncesinde alacağınız dil eğitimi için okul seçimi ,  pasaport , vize , uçak bileti derken sonunda gitmek için hazırsınız.

Ancak atladığınız bir nokta var ….

Bir dili öğrenmek şüphesiz , o dili yaşamaktan geçer.Size o dili yaşama fırsatını ise ancak canlı bir şehir verecektir.Gideceğiniz şehirde hangi imkanlar olduğundan muhakkak haberdar olmalısınız.

O halde tek eksiğiniz kaldı ….

Londra’da gezi rehberi!

Telephone box/Cambridge

Neden Londra?

Okulda öğrendiğiniz İngilizceyi dışarda kullanamıyorsanız o dil üzerinde hakimiyet kuramazsınız.Bu sebeple dil eğitimlerinde gideceğiniz şehirlerin mutlaka sosyal ortamlara imkan sağlaması gerekir.

Londra 24 saat boyunca eğlencenin ve hayatın bitmediği ender şehirlerdendir.

Gelin sizinle başrolleri olduğumuz bir yolculuğa çıkalım, uçaktan indiniz ve artık Londra’dasınız . Yapacağınız ilk şey ne olurdu?

Öncesinde bir transfer ayarlamış öğrenciler için bu adım basittir.Peki ya ulaşımını kendisi sağlayacak olan öğrenciler?

İlk iş olarak hemen bir Oyster kart edinin.Bu şehiriçi ulaşım kartı metro ve toplu taşımalarla en uygun şekilde yolculuk yapmanızı sağlayacak.İlk metro yolcuğuluğunuzda, ücretsiz olarak alabileceğiniz Londra Underground haritası edinmeyi unutmayın.

Heathrow Havalimanı’na iniş yapanlarınız için merkeze ulaşmak daha kısa sürecek.Metro ile aktarmasız bir şekilde Londra’nın  en ünlü bölgesi eski adıyla Eurostar , King’s Cross bölgesine sadece 50 dakikada ulaştıktan sonra işte yapmanız gerekenler sıralı tam listesi!

-İndiğiniz yer neredeyse Londra’nın en çok metro bağlantısı bulunan durağıdır.Yani bu duraktan her yere ulaşım sağlanabilir.

Cambridge ve çevre şehirlere dağılacak olanlar için şimdiden ayrılık vakti gelmiştir.King’sCross’da indikten sonra biraz ilerdeki tren istasyonundan çevre şehirlere kısa sürede ulaşabilecekleri hızlı trenleri görebilecekler.

Devam edenler için ise ilk aktivitemiz bir sim kart edinmek!

-Kısa dönem öğrencilerimize tavsiye ettiğimiz ThreeGsm(http://www.three.co.uk/Store/SIM/Plans_for_phones)‘ nin yanı sıra bölgede birçok gsm şirketini bulabilirsiniz.Size en uygun teklifi veren bir hattı gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.Her yerde ücretisiz Wi-Fi olacağından tarifeleriniz çok önemli değildir. Ayrıca gitmeden önce size en yakın ofisimize uğrayarak İngiltere için geçerli olan sim karta ücretsiz bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Cadde üzerinde McDonald’s gibi tadına aşina olduğunuz lezzetlerin yanı sıra İngiliz kültürünü ve damak tadını keşfedebileceğiniz birçok cafe ve restoran görebilirsiniz.

Kalacağınız yere ulaşımınız için ise yemek yediğiniz yerde telefonunuza Google Maps uygulamasını indirip elinizdeki konaklama adresini girerek detaylı bir yol tarifi alabilirsiniz. Google Maps gitmek istediğiniz her yer için en doğru ve en iyi yönlendirmeyi sağlayacaktır.

Siz yine de adres sormaktan ve kaybolmaktan vazgeçmeyin!

-Herkesin pahalı olarak bildiği Londra’da ulaşımlarınızı haftalık paket yükleyerek Oyster kart ile yaparak daha uyguna getirin, ücretsiz müzelerde sanatı, bilimi ve doğayı yeniden keşfedin!

Ücretsiz Müzeler Tam Liste!

-SANAT

V&A Museum of Childhood

RoyalInstitute of British Architects (RIBA)

V&A

National Gallery

Tate Modern

Sir John Soane’sMuseum

Tate Britain

Wallace Collection

British Museum

-TARİH

The Library andMuseum of Freemasonry

NationalArmyMuseum

NationalMaritimeMuseum

HampsteadMuseum

RoyalAir Force Museum

Museum of London

-BİLİM

ScienceMuseum

Natural HistoryMuseum

Grant Museum of Zoology

Londra dünyaca ünlü festivallere ve konserlere ev sahipliği yapmasıyla da bilinir.

Özellikle Greenwich Music Time etkinliklerine uğramanızı tavsiye ederim.

Etkinlik takvimlerine ulaşmak için;

http://www.greenwichmusictime.co.uk/events

http://london.eventful.com/events/categories/music

 

Dünyanın en ünlü Opera, Bale gösterilerini kaçırmamak için ise Apollo Victoria ,
TheAmbassadors  tiyatrosunu ziyaret edebilir veya Inner Circle’dakiRegent’sPark’da açık hava tiyatrosuna katılabilirsiniz.

Önceden rezervasyonla daha uygun fiyata bilet satın almak için online ödeme yolunu kullanabilirsiniz, yine de biletinizi ancak organizasyon günü verdiğiniz rezervasyon numarasıyla alabildiğiniz için aksiliklere hazırlıklı olmalısınız.

Londra’da kalacağınız süre boyunca vaktiniz olursa yazının başında belirttiğimiz hızlı trenler veya otobüs ile Oxford, Cambridge, Brighton gibi şehirlere gidebilirsiniz.

Önceden rezervasyonla alacağınız ulaşım biletlerinin neredeyse %50 indirimli olacağını unutmayın.

Son olarak Schengen ülkelerine vizesiz giriş hakkınız varsa Ryanair havayollarının dönemlik değişen kampanyaları ile 9£ ‘dan başlayan Avrupa uçuşlarını da kaçırmamanızı tavsiye ederim.Seferlere göz atmak için tıklayın : https://www.ryanair.com/gb/en/

 

Tüm bu aktivite ve etkinliklerin temel sebebi sosyalleşmeniz ve daha çok pratik yapmanızdır.

Gideceğiniz okulun da aktivitelerine katılmaya, kaldığınız süre boyunca Londra’nın ritmine ayak uydurmaya çalışın.

Unutmayın; Bir insan Londra’dan yorulmuşsa, hayattan yorulmuş demektir!

 

Önemli Not:  Eğer hala gitmek için hazır değilseniz size en yakın ofisimize uğrayın lütfen. Olabildiğince hızlı bir şekilde soluğu İngiltere’de alabilirsiniz.

 

Şevval ŞİŞMAN

Eğitim Danışmanı