Neden Yurtdışı Eğitim?

Yurtdışında eğitimi düşünüyor ama buna değip değmeyeceği konusunda tereddütleriniz mi var? Ya da yurtdışı eğitimin herkesin üstesinden gelebileceği bir şey olmadığını düşündüren bir çerçeveden mi bakıyorsunuz olaya? Ama etrafınızda yurtdışına gidip gelmiş birileri varsa muhakkak onlardan bunun deneyimlemeden anlaşılamayacağını, hayata bakış açınızı değiştirecek bir yenilik olduğunu duymuşsunuzdur. Çevrenizde böyle birileri yoksa, ya da var ama konuşup tartışma fırsatı bulamadıysanız ya da yurtdışında eğitim deyince bünyeniz otomatik olarak bir adım geri çekilme refleksini sergiliyorsa, yurtdışında eğitimi neden kesinlikle deneyimlemeniz gerektiğini anlatan ve size gerekli motivasyonu sağlayacak ana başlıklara değindik. Bu liste elbette uzar gider ama önce genel hatlarıyla kafamızda bir senaryo çizmenin yurtdışı deyince sizi ürküten o neden veya nedenlerin gözünüzde küçülmesine yardımcı olacağını düşündük.

Yurtdışında eğitim önemli, çünkü;

  1. Dil öğrenmenin en hızlı ve pratik yolu.

  2. Bulunduğunuz ülkenin kültürünü doğrudan deneyimlemenizi sağlar.

  3. Hatta sadece bulunduğunuz ülkenin kültürünü değil, birçok ülkeden arkadaşınız olacağı için arkadaşlarınızla birlikte başka ülkelerin kültürünü de tanımanızı sağlar. Başka kültürlere dair mükemmel bir bilgi birikimine sahip olursunuz.

  4. Kendinizi geliştirmenizi ve daha açık görüşlü bir insan olmanızı sağlar.

  5. Dünyaya ve olaylara daha geniş bir perspektiften bakabilmenizi sağlar.

  6. Size daha iyi iş imkânlarının kapılarını açar.

  7. Kendinizi daha yakından tanımanızı sağlar.

  8. Gerçek bir hayat tecrübesi kazandırır. Artık olumsuz bir durumla karşılaştığınızda tek başınıza bunun nasıl üstesinden geleceğinizi biliyor olursunuz.

  9. Ailenizin ve sevdiklerinizin değerini daha iyi anlarsınız.

  10. Küçük şeylerden mutlu olmayı öğrenirsiniz.