Sebepsiz Yere Ülke Ayrımı Yapmak …

Endless Abroad’da liderlik çalışmalarıma başladığım günden beri, insanlara bilgi verip kafalarına takılan soruları cevaplamaya çalışırken gözlemlerime dayanarak birtakım sonuçlara ulaştım. Kimi insanların “yurt dışı” kelimesini duyduklarında gözlerinde ışıltı olurken, kimilerinde bunu görememek ve bilakis yurt dışını sanki söylenmemesi gereken bir sözcükmüş gibi algılamaları gerçekten üzücü.

Özellikle her üniversite gencinin hayali olan ve neredeyse en masrafsız bir program olan Work And Travel programından bahsederken, “Amerika” kelimesini duyar duymaz oluşan yüz ekşitme ve devamında gelen “Ben Amerika’dan nefret ediyorum” ya da ”Arkadaşım, komşum gitti hiç beğenmedi” cümlesi gerçekten büyük bir hayal kırıklığı. Amerika’dan neden nefret ediyorsun? Gerçekten geçerli bir sebebin var mı, yoksa çevrenden duyduğun kulaktan dolma fikirlerle mi dolduruluşa geliyorsun? Bir insan neden sevmez ki Amerika’yı? San Diego’sunu, Las Vegas’ını, New York’unu, Chicago’sunu, Wisconsin’ini… Bir şeyi sevip sevmeyeceğine o şeyi yaparak karar verebilirsin.

endless

Benim düşünceme göre, üniversite yıllarımız önyargıları kırmak, vizyonu genişletmek, yeni şeyler öğrenmek, fikirlerimizi geliştirmek için en doğru ve müsait zamanlarımız. Bunları da farklı kültürleri tanıyarak, farklı yerleri gezerek başarabileceğimizi düşünüyorum. Son olarak şunu eklemek istiyorum Augustine of Hippo nun da söylediği “The world is a book and those who do not travel read only one page.” Yani dünya bir kitap gibidir; gezmeyenler yalnızca bir sayfa okumuştur.
Umarım bol gezmeli bir eğitim hayatı yaşarsınız…

Rahime Sinem Yaşa

Bilkent Üniversitesi Lideri