Work and Travel Nedir? Ne Değildir?

Amerika Birleşik devletleri tarafından gerçekleştirilen, 18-26 yaş arasındaki öğrenciler arası kültürel etkileşimi sağlamak amaçlı kurulmuş, 1961’den beri uygulamada olan bir programdır. Work and Travel (WAT) programını en genel şekilde tanımlamak gerekirse; öğrencilerin sadece yaz sezonunda ABD’de geçici işlerde çalışmaları ve geri kalan zaman dilimlerinde İngilizce diyaloglarda bulunarak önce dillerini geliştirmeleri daha sonra ise yeni arkadaşlıklar edinip, farklı kültürler tanımasını sağlayan bir programdır. Program sonunda ise öğrenci 40 günlük Amerika’da seyahat hakkına sahip olur ve işin “Travel” kısmı gerçekleşir.

Birçok kişi tarafından WAT programı sadece çalışma, sadece seyahat ya da kesin olarak İngilizcelerini geliştirebilecekleri bir program olarak görülmektedir. Tam anlamıyla WAT bu değildir. Öğrencilerimiz programa katılmadan önce mutlaka tam olarak bilgi sahibi olmalıdırlar. Program ile ilgili realist olmalıdırlar. Beklentileri gerçeklerin üzerinde tutmak hayal kırıklıklarına neden olur. Bu yüzden önce kendinizi başınıza gelebilecek olumsuz durumlara karşı hazır hissetmeli ve şirketinize her zaman güvenmelisiniz.

WAT programına olumlu yönlerinden bakarsak, size hayata dair yeni tecrübeler katan, kendi ayaklarınız üzerinde durmanızı sağlayan, hayatınızın en güzel dönemlerinde unutamayacağınız bir maceraya yaşamanızı sağlayan, yeni arkadaşlıklar edinip, yeni yerler ve kültürler tanıyacağınız bir programdır. Bütün bunların yanında WAT’ın olumsuzlukları olarak değil de, zorlukları olarak ele alabileceğimiz durumlar ise şu şekilde karşımıza çıkabilir; işveren ile problemlerimiz olabilir, işimizi sevmemiş olabiliriz ya da şirket içindeki konumumuz değiştirilmiş olabilir, arkadaşlarımız ile ufak çaplı problemler yaşayabiliriz vb. Bunların hiç birisi çözülemeyecek sorunlar değildir. Birçok güzellik ve zorluklar bu programda bizimle olacak. Work and Travel’i da Work and Travel yapan şey zaten bütün bunların bir arada olmasıdır. 

İlgili Blog Yazıları

Yurtdışındaki dil okulları hakkında bilgi almak için
e-bültenimize kayıt olunuz.

Yenilenen arayüzü ve zengin içeriği ile yeni web sitemiz yayında

Hakkımızda
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım