Dubai Yüksek Lisans

Dubai Yüksek Lisans

Dubai üniversitelerindeki en popüler yüksek lisans programları MA (Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı), MSc (Fen Bilimleri Yüksek Lisansı) ve MBA (İşletme Yüksek Lisansı) olarak sıralanabilir. Dubai’de yüksek lisans eğitimleri tam zamanlı, yarı zamanlı ve uzaktan(online) eğitim seçenekleri ile mevcuttur. Dubai üniversitelerine temel başvuru şartları bir lisans derecesine ve minimum 3.0 not ortalamasına sahip olmaktır.

Başvuru koşulları üniversiteye ve bölüme göre değişebilse de, çoğu üniversiteye kabul edilmek için minimum yeterliliklere sahip olmak yeterli olacaktır. Öğrencilerin duruma göre İngilizce/Arapça dil yeterliliklerini uluslararası olarak kabul gören sınavlarla kanıtlamaları gerekebilir. Dubai’de akademik yıl iki döneme ayrılır ve yüksek lisans eğitimleri çoğunlukla Eylül’de başlayıp Haziran’da sona erer. Öğrenciler bir okulun sponsorluğunda oldukları ve gerekli izinlere sahip oldukları sürece Dubai’deki eğitimleri süresince haftada 15, ayda 60 saat çalışabilirler.

Dubai'de Master/Yüksek Lisans Tipleri ve Dereceleri

Birleşik Arap Emirlikleri, yüksek öğretim sistemini İngiltere, Amerika, Fransa, Almanya, Kanada ve Rusya'nın izlediği sisteme dayanarak yapılandırmıştır. Ülkede üniversitelerin sayısı giderek artmaktadır ve az sayıda devlet kurumu olmasına rağmen hepsi sunduğu yüksek akademik standartlar ile uluslararası çapta tanınmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde sunulan en popüler yüksek lisans dereceleri, MA (Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı), MSc (Fen Bilimleri Yüksek Lisansı) ve MBA (İşletme Yüksek Lisansı) olarak sıralanabilir. Bunun yanı sıra Dubai üniversitelerinde İşletme, Mühendislik, Mimarlık, Bilim ve Beşeri Bilimler gibi konu alanlarında sayısız yüksek lisans programı mevcuttur.

Yüksek lisans eğitimleri normalde tam zamanlı eğitim almak isteyen öğrenciler için bir veya iki yıl sürer. Ayrıca beş yıla kadar sürebilen yarı zamanlı yüksek lisans eğitimleri de mevcuttur. Bazı hızlandırılmış yarı zamanlı programlar bir yıl kadar kısa bir sürede tamamlanabilir, ancak bu tip programlar çok yaygın değildir. Yüksek lisans eğitimleri dönem başı alınan ders saati kredilerine göre değerlendirilir ve genellikle son yılda bir tez çalışması sunmayı gerektirir.

Dubai'de Yüksek Lisans Kabul Şartları ve Başvuru Belgeleri

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki üniversitelerin yüksek lisans programlarına başvuru yapabilmek için genellikle asgari düzeyde yeterliliklere sahip olmak yeterli olacaktır.

Temel kriterler aşağıdaki gibidir:

 • Lisans diplomasında 4.0 veya eşdeğeri olarak kabul edilen toplam 3.0 not ortalamasına (GPA) sahip olmak.
 • Birleşik Arap Emirlikleri Yüksek Eğitim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı (MOHESR) tarafından akredite edilmiş bir üniversiteden alınan lisans diploması veya kabul gören bir eşdeğerine sahip olmak.

Anadili İngilizce olmayan ve İngilizce dilinde eğitim veren bir yüksek lisans programında eğitim alacak olan öğrencilerin uluslararası çapta kabul gören dil sınavlarına girerek dil yeterliliklerini kanıtlamaları gerekecektir. Dubai üniversiteleri normalde IELTS veya TOEFL sınavlarından alınan yeterlilikleri kabul eder.

Minimum IELTS puanı: 5.0 veya üstü
Minimum TOEFL puanı: 60 (internet tabanlı sınavdan)

Bazı üniversitelere kabul edilmek için istenen gereklilikler daha kapsamlı olabilir. Bu yüzden öğrencilerin eğitim almak istedikleri kurum ile iletişime geçerek gereken koşullar hakkında daha detaylı bilgi almaları önerilir.

Dubai üniversitelerine kayıt yaptırmak için istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru formu
 • Başvuru ücreti
 • Pasaport fotokopisi ve kimlik belgeleri
 • Şimdiye kadar alınan eğitimlerin resmi transkriptlerinin iki onaylı kopyası (adayın bunları doğrudan
 • Kayıt Ofisine göndermesi gerekir)
 • IELTS/TOEFL sertifikasının veya eşdeğerinin resmi bir kopyası (adayın bunları doğrudan Kayıt Ofisine göndermesi gerekir)
 • Tavsiye mektubu / niyet mektubu 

Dubai'de Öğretim Ücreti ve Yaşam Masrafları

Dubai'de yüksek lisans öğretim ücretleri genellikle oldukça pahalıdır ve uzmanlık programlarının ücretleri 13.000 $ - 35.400 $ arasında değişebilir. Ayrıca çoğu üniversite yaklaşık 55 $ başvuru ücreti talep eder. Dubai’de yaşam maliyetleri öğrencinin yaşayacağı şehre, konaklama türüne ve yaşam standartlarına bağlı olarak 700 $ - 1061 $ arasında değişmektedir.

Dubai, pahalı bir şehirdir ve yaşam maliyeti diğer yerlere kıyasla nispeten yüksektir. Kira, yiyecek, eğlence, ulaşım ve diğer masraflar için yaklaşık 1200 $ kadar bir bütçe ayırmak gerekir.

Birleşik Arap Emirlikleri cazibesi, tasarımcı mağazaları ve lüks yaşamı ile ünlüdür, ancak bu yabancı öğrenciler için uygun fiyatlı seçeneklerin olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar öğretim ücretleri ve yaşam maliyetleri yüksek olsa da, Dubai'deki birçok saygın üniversitede mutfak, çamaşır, Wi-Fi gibi olanaklar sunan uygun fiyatlı konaklama birimleri bulunmaktadır. Bir ev kiralamak her ne kadar konforlu olsa da, finansal olarak çok yüksek ücretleri karşılayamayacak olan öğrenciler üniversite yurtlarında veya öğrenci evlerinde kalmayı tercih edebilirler.

Dubai'de Yüksek Lisans Programları için Başvuru Dönemleri

Dubai’de akademik yıl Eylül-Haziran arasıdır ve genellikle iki döneme ayrılır. Birinci dönem Eylül’de başlayıp Aralık-Ocak’ta sona erer, ikinci dönem ise Ocak veya Şubat’ta başlayıp Haziran’da sona erer. Dubai’de yüksek lisans programları çoğunlukla Eylül’de başlar, ancak öğrencilerin online başvurularını Mayıs-Haziran’a kadar yapmış olmaları gerekir.

Başvuru dönemleri eğitim alınacak üniversiteye ve bölüme göre farklılık gösterir, bu yüzden öğrencilerin tercih ettikleri kurum ile iletişime geçerek kesin tarihleri öğrenmeleri iyi olacaktır.

Dubai'de Yüksek Lisans Yaparken Çalışma İmkânı

Bir okulun sponsorluğundaki öğrenciler, BAE İş Kanunu uyarınca Çalışma Bakanlığı'ndan izin aldıktan sonra eğitimleri sırasında yasal olarak yarı zamanlı çalışabilirler. Öğrencilerin çalışma izni alabilmek için bir sponsora sahip olmaları gerekir. Bu sponsor, kendilerine iş teklif eden ve ikamet vizelerini işleme yetkisi olan bir şirket veya kişi olabilir.

Dubai'deki kampüs içi işler, yabancı öğrenciler için iş sektörüne yapılan yeni bir eklemedir. Birçok üniversite, çalışmak isteyen yabancı öğrencilere kütüphanelerde, üniversitenin farklı bölümlerinde ve yönetim departmanlarında iş olanakları sağlar.

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki işgücünün %90'ı yabancı kaynaklı olmasına rağmen, federasyon yabancıların her hareketini titizlikle kontrol etmektedir. Vize ve çalışma izni almak bürokratik prosedürlere göre yapılması gereken oldukça detaylı bir iştir.

Öğrencilerin dönem süresince haftada 15 saat ya da ayda 60 saat çalışmalarına izin verilir. Yaz tatili sırasında veya akademik dönemin bittiği durumlarda, öğrencilerin haftada 40 saat, yani ayda 160 saate kadar çalışmalarına izin verilir. Çalışırken alınan maaşlar saatte 15-30 AED, yani 25-50 TL arasında değişebilir. 

Neden Dubai'de Yüksek Lisans Eğitimi Almalısınız?

Yıl boyunca güneşli bir iklime sahip olması ile bilinen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE); geleneğin modernlik, uçsuz bucaksız çöllerin kozmopolit kentsel vahalar ile buluştuğu bir son derece otantik bir ülkedir. Orta Doğu'daki bu küresel merkez, turistler, işletmeler ve yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler için hızla gelişen bir sıcak nokta haline gelmiştir. Dubai, Arap değerlerini korurken aynı zamanda ultra modern bir akademik ve sosyal deneyim sunar.

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki yüksek öğretim sistemi oldukça yeni olmasına rağmen son yıllarda önemli ölçüde gelişmiştir. Yüksek öğretime verilen bu odak, Birleşik Arap Emirlikleri'nin bilgi-odaklı ekonomisine katkı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Birleşik Arap Emirlikleri birçok uluslararası üniversitenin şubelerine ev sahipliği yapmaktadır. Amaca uygun inşa edilmiş bir akademik eğitim bölgesi olan Dubai Uluslararası Akademik Şehri'nde dokuz farklı ülkenin kurumları tarafından işletilen 25 üniversite kampüsü bulunmaktadır. Bu öğrencilerin tercih edebilecekleri farklı standartlarda kurum ve disiplinlerin olduğu anlamına gelir.

Dubai küresel bir şehirdir. Bu nedenle, kent sakinlerinin % 85'i yabancıdır ve bu oran sürekli artar. Dubai üniversitelerinde eğitim alan öğrenciler uluslararası bir topluluk içinde akademik eğitim alacak ve bu durum onların eşsiz bir kültürel deneyim edinmelerine katkı sağlayacaktır.

Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/ skype üzerinden yapacağınız danışmanlık hizmeti

 • Başvuru için tavsiye edilen üniversiteler listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrolünün yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği

Dubai'de Yüksek Lisans Eğitimi Alın

Dubai üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Eğitim danışmanlarımız başvuru süreci, gerekli evraklar, öğretim ücretleri vb. birçok konuda size danışmanlık hizmeti sağlayabilir. Detaylı bilgi için İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefon ile bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Dubai Yüksek Lisans

NEST ACADEMY OF MANAGEMENT EDUCATION (NAME DUBAI) NAME, sektör içerisinde gerekli becerileri artırabilmek için işletmelerle yakından çalışır. Staj yerleştirme süreci, öğrencilerin ayrılmaz bir parçasıdır. Kendini işine adamış uzm.. Devamını Gör
kanada
amerika
england

Dubai Yüksek Lisanslar

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Profilo Plaza 0212 995 07 08
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 242 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11