COVID-19 Bilgilendirme

COVID-19 sürecini yakından takip ediyor, en önemli önceliğimiz olan değerli öğrencilerimizin, çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve tüm insanlığın sağlığı için sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak hizmet vermeye devam ediyor, her zamanki gibi sizin için en doğru planlamayı yapmak için ücretsiz danışmanlık veriyoruz.

DETAYLI BİLGİ AL

Erasmus Staj Nedir? Nasıl Yapılır?

Erasmus Staj Nedir? Nasıl Yapılır?

Erasmus Staj Nedir?

Türkiye’de Erasmus denildiğinde genellikle “Erasmus Öğrenci Değişim Hareketliliği” akıllara gelmektedir, ancak Erasmus kapsamında bir de “Erasmus Staj Hareketliliği” mevcuttur. Erasmus Staj, yurt dışında staj yapabileceğiniz ve stajınız süresince hibe alabileceğiniz bir olanaktır. Bize kalırsa her öğrenci için bir fırsattır. Mali açıdan bilinen Erasmus Öğrenci Değişimi programından farkı bulunmamaktadır.

Teknik detaylara girmeden kısaca izah etmek gerekirse Erasmus Staj;

  • Türkiye’de bulunan özel veya devlet üniversitelerinden birinde okumakta olan (uzaktan öğrenim hariç) öğrencilerin faydalanabilecekleri bir programdır.
  • Erasmus Staj ile Avrupa’da bulunan program kapsamındaki bir ülkede faaliyet gösteren bir işletmede, 3 aydan 12 aya kadar staj yapabilir ve bu stajınız için üniversiteniz aracılığıyla Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan hibe (geri ödemesiz) alabilirsiniz.
  • Üniversitelerin Erasmus Staj kontenjanları, bir çok üniversitede dolmamaktadır. Yani şu ana kadar başvuru yapmış öğrencilerin büyük bir kısmı, Erasmus Staj programına kabul edilmişlerdir.

Erasmus Staj Neden Çok Fazla Bilinmemektedir?

Erasmus Staj, herkesin bildiği Erasmus Öğrenci Değişimine nazaran öğrenciler tarafından daha az bilinmektedir. Bunun sebebi, Erasmus Staj’da staj yapılacak işletmenin öğrencinin kendisi tarafından bulunması ve gerek resmi yazışmalar gerekse vize işlemleri dahil olmak üzere bütün işlemleri öğrencinin bir başına yapması gerekliliğidir. Durum böyle olunca ve üniversitelerde öğrencileri yönlendirecek kimse olmayınca, Erasmus Staj’a giden öğrenci sayısı az olduğu gibi talep eden öğrenci sayısı da az olmuştur. Erasmus Staj’a dahil olmak isteyen öğrenciler de ne yapacaklarını, nasıl yapacaklarını, yurt dışından bir şirket ile nasıl anlaşacaklarını bilmediklerinden dolayı, Erasmus Staj bir çok kişi için yalnızca istek olarak kalmıştır.

Bu sebeplerden ötürü, katılımı daha kolay olan, gidilecek yerin hazır olduğu (bölümler arasındaki anlaşmalar çerçevesince yapıldığı) Erasmus Öğrenci Değişim programı daha popüler bir hal almıştır ve daha çok yaygınlaşmıştır. Öyle ki; Erasmus denildiğinde birçok kişi yalnızca “Öğrenci Değişimi”ni algılamaktadır. Yani 1 dönem veya 2 dönem yurt dışına gidilerek oradaki üniversitede eğitim alınması… 

Erasmus Staj Nasıl Yapılır?

Erasmus Staj yapabilmek için yukarıda da bahsettiğimiz üzere, öncelikle Staj yapacağınız yeri ayarlamanız gerekmektedir. Bunu ise nasıl yapacağınız konusunda verebileceğimiz net taktikler yok maalesef. Mesela İngiltere’de bulunan ve kendi işletmesi bulunan amcanız ya da dayınız var ise, bu konuda size yardımcı olabilir. Ancak bilmelisiniz ki iş yerini bulduğunuzda hiçbir şey hallolmuş değildir, hatta sürece yeni başlıyorsunuz demektir. Açıkçası, öğrenciler için Türkiye’de staj yeri ayarlamak oldukça çetrefilli ve zor iken, yurt dışındaki bir şirket ile staj için anlaşmak! Gerçekten zor…

Staj yeri ayarlanmasının ardından doldurulacak formlar, kargolanacak belgeler, okulunuzdaki Erasmus Koordinatörlüğü’nce bu belgelerin kabul edilmesi, yanı sıra zorunlu staj yapacaksanız bölümünüzde bulunan staj koordinatörünüzün anlaşma yaptığınız iş yerini kabulü, sonrasındaki resmi süreç ve her ülkeye göre değişen vize süreci oldukça karmaşık süreçlerdir.

Staj yeriniz ile ilgili resmi süreçlerin tamamını atlattığınızda ise, “staj yapacağınız ülkede konaklayacağınız yer, gideceğiniz şehir ve bölge ile ilgili oryantasyon, dikkat etmeniz gereken şeyler, mutlaka yapmanız gerekenler ya da kesinlikle yapmamanız gerekenler” gibi konuları kapsayan oldukça uzun bir sorunsal listesine sahip oluyorsunuz.

Erasmus Staj Yeri Nasıl Ayarlanır? sorusuna dönersek, işte bu noktada Endless Abroad Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık olarak, Erasmus Staj Birimi’mizde bulunan danışmanlarımızın sizlere yardımcı olacaklardır. Hemen yanda bulunan bir çok yazımızı inceleyebilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için İstanbul-Bakırköy’de, İstanbul-Kadiköy’de, Ankara’da, Antalya ve Alanyada ya da  Denizli‘ de bulunan ofislerimizi ziyaret edebilir, veya Türkiye’ nin bir çok şehrinde bulunan Endless Abroad Üniversite Liderleri’ne danışarak bilgi edinebilirsiniz. 

İlgili Youtube videomuzu izlemek için buraya tıklayınız.

 

Erasmus Staj Nedir? Nasıl Yapılır?

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 (242) 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.