Erasmus’a Hangi Durumlarda Başvurulabilir?

Erasmus’a Hangi Durumlarda Başvurulabilir?

Erasmus’a okuduğunuz bölümün örgün eğitim vermesi şartı ile hangi bölümde okuduğunuzun önemi olmaksızın gidebilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken şey okulunuzun Erasmus programına dâhil olup olmadığıdır. Okulunuz Erasmus ‘a dâhil değilse öğrenci hareketliliğine katılmanız mümkün değildir. Fakat Okulunuzun Erasmus programına katılması için etkin bir çalışma yürütmeniz halinde bu çabalarınızı Erasmus müracaatınızda mutlaka dikkate alınacaktır.

Yani kısaca siz eğer Erasmus’a başvurmak istiyorsanız birinci şart okulunuzun ikili anlaşmalar çerçevesinde Erasmus Programına dâhil olmasıdır. İkinci şart ise okuduğunuz bölümün örgün eğitim vermesidir. Üçüncü şart not ortalamanızın 2,20 ve üzeri olmasıdır. Dördüncü şart daha önce Erasmus Öğrenci Hareketliliğinden yararlanmamış olmanızdır. Beşinci şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız veya Türkiye’ deki herhangi bir yüksek öğretim kurumunda okuyor olmak. Altınca şart 2, 3 veya 4 sınıf öğrencisi olmanızdır. Erasmus Programına hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri katılamazlar. 1. sınıfta başvurulabilir ancak 2. sınıfta gidilir. Son senesinde yıl uzatan öğrenci müracaat edemez.

Erasmus Programının minimum süresi 3 ay, maksimum süresi ise 12 aydır. Program sonunda başarısız olan veya devamsızlığı haddi aşan öğrencilerden hibenin bir kısmı veya tamamı geriye iade etmesi istenebilir.Öğrenci hareketliliğine katılan öğrencilere verilecek hibeler programa katılan ülkeye göre farklılık göstermektedir. Bulgaristan programa dâhilinde gelen öğrenciye 281 (€) verirken, Finlandiya 535  (€) vermektedir. Bu da öğrenci hareketliliğine katılan ülkelerin ekonomik durum ile doğrudan ilgilidir.

Yurtdışındaki dil okulları hakkında bilgi almak için
e-bültenimize kayıt olunuz.

Yenilenen arayüzü ve zengin içeriği ile yeni web sitemiz yayında

Hakkımızda
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım