Erasmus’ta Dönem Kaybı

Erasmus’ta Dönem Kaybı

Erasmus Öğrenci Hareketliliği ile gittiğiniz okulda ders seçimi 1. dönem için 30, 12 ay için 60 AKTS kredisi almanızı gerekir. Aldığınız derslerden 2 / 3 oranında kredinizin bulunması halinde o dersten geçmeniz demektir. Aldığınız derslerden başarılı olduklarınız Türkiye’ye döndükten sonra, dersleri Türkiye’de geçmiş sayılacaktır. Fakat kaldığınız dersleri Türkiye’ de yeniden almanız gerekecek ve Türkiye’de kaldığınız yerden devam edecektir. Yalnız başarılı olunan diğer dersler sayılacak ve bu derslerden geçmiş sayılacağından muaf tutulacaktır.

Erasmus Öğrenci Hareketliliğine katılan öğrenciler okudukları üniversiteye normal kayıtlarını yaptırırlar, harç vb. ücretleri yatırırlar. Öğrencinin yurt dışında geçireceği süreyi dondurması söz konusu değildir. Bu nedenle okulunuzun talep ettiği tüm ücretleri ödemekle yüklüsünüz. Fakat Erasmus ile gittiğiniz okulda bu tür ücretlerin hiç birisini ödemezsiniz. Yalnızca okulun tüm öğrencilerinden talep ettiği kayıt ve harç parası dışında küçük miktarlardaki ödemeleri talep edebilir. Örneğin spor tesislerine giriş veya abone olma ücreti gibi.

Erasmus’la yurt dışına gidecek olanlara basit bir tavsiye. Erasmus’la yurtdışına gitmeden önce zorunlu derslerinizi bitirin. Seçmeli dersleriniz kalsın. Çünkü seçmeli dersleri yurtdışındaki okuldan alacağınız derslerle birleştirmeniz daha kolay olmaktadır. Bir de dikkat etmeniz gereken diğer husus Türkiye’nin Erasmus geçmişi çok fazla olmadığı için yurtdışındaki okuldan alacağınız dersle, kendi okulunuzun dersleri arasında ufak da olsa bağlantı kurulabiliyor olmasına dikkat edin. Çünkü bu siz kendi okulunuza döndüğünüzde size çok lazım olacak. Eğer küçük de olsa bir bağlantı kurabiliyorsanız o dersi saydırabilirsiniz. Bir da koordinatörünüzle mutlaka bu konuyu konuşarak açıklığa kavuşturmanızı tavsiye ederim. Çünkü koordinatörünüzün önderliğinde alacağınız dersleri saydırmanız çok daha kolay olacaktır.

Yurtdışındaki dil okulları hakkında bilgi almak için
e-bültenimize kayıt olunuz.

Yenilenen arayüzü ve zengin içeriği ile yeni web sitemiz yayında

Hakkımızda
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım