Erasmus’tan Kimler Yararlanabilir?

Erasmus’tan Kimler Yararlanabilir?

Erasmus Öğrenim Hareketliliğinden, bir üniversitenin ön lisans (2 yıllık), lisans (4 yıllık), yüksek lisans (master) ve doktora öğrencileri yararlanabilmektedir.  Erasmus tan yararlanabilmenin en büyük şartı akademik not ortalamasıdır.

  • Bologna (Eski Sistem) sürecine dâhil OLMAYAN ön lisans ve lisansta okuyanlar için 2.00 / 4.00, yüksek lisans ve doktora okuyanlar için 2.75 / 4.00
  • Bologna sürecine dâhil OLAN ön lisans ve lisansta okuyanlar için 2.20 / 4.00, yüksek lisans ve doktora okuyanlar için 2.75 / 4.00

Bu not ortalamasını tutturamayan öğrencilerin Erasmus Öğrenci hareketliliğine katılmaları mümkün değildir. Hareketliliğin oluşabilmesi için öğrenim gördüğünüz bölümün AB üyesi bir ülkede Erasmus Üniversite Beyannamesi (EÜB) üyesi üniversitenin, hareketlilik yapmak istediğiniz bölümle Erasmus Öğrenim Hareketliliği ikili anlaşma yapmış olması gerekir. Gitmek istediğiniz Erasmus Öğrenim Hareketliliği programlarının listesine halen eğitim görmekte olduğunuz okulun internet sayfasından bakabilir veya öğrenci işlerinden bilgi alabilirsiniz.

Erasmus Öğrenim Hareketliliğine katılmak için hareketliliğin başlayacağı akademik öğrenim yılda birinci sınıfta okuyan öğrenci Erasmus’ a başvuruda bulunabilir ama Erasmus Öğrenim Hareketliliği başladığında 1. sınıfta okuyor olamaz. Yani 2 sınıf öğrencisi olmanız gerekir. Öğrenciler eğitim ve öğretim sürelerini akademik yılın sonunda tamamlaması gerekir. Yanı ön lisans öğrencileri 2 sınıfta, lisans öğrencileri 4 yılda müracaat edip o yıl bitirmek zorundadırlar. Uzamış artık yılda Erasmus’ tan faydalanamazsınız.

Erasmus Öğrenim Hareketliliğinden alttan dersiniz olsa bile yararlanabilirsiniz. Yine Bologna (Eski Sistem) sürecine dahil olmayan öğrencilerin not ortalamasını tutturduğunuzda veya Bologna sürecine dahil olan öğrencilerin not ortalamasını tutturduğunuzda yararlanabilirsiniz. Yani not ortalamanız sizin her şeyinizdir. Ortalamayı tutturduğunuz sürece sorun yok demektir. Tabi son sınıf öğrencisi iseniz ve okulunuzu uzattıysanız not ortalamanız ne kadar yüksek olursa olsun artık yılda Erasmus Öğrenim Hareketliliğinden faydalanmanız mümkün değildir. Ayrıca hareketlilikten faydalanabilmeniz için mutlaka yabancı dil sınavına girmenizi gerekmektedir. Çünkü Erasmus Öğrenim Hareketliliğine öğrenci seçiminde not ortalamanızın % 50 .si ile yabancı dil sınavından aldığınız notun % 50 toplanarak hesaplanan puanınız baz alınır.

Yurtdışındaki dil okulları hakkında bilgi almak için
e-bültenimize kayıt olunuz.

Yenilenen arayüzü ve zengin içeriği ile yeni web sitemiz yayında

Hakkımızda
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım