İngiltere’de İngilizce

İngiltere ‘de İngilizce

Her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce öğrenci İngiltere’de dil öğrenme ve farklı kültürleri tanıma amacıyla eğitim almaktadır. Dünyanın başkenti ünvanına sahip Londra;  Oxfrord ve Cambridge gibi yüzlerce yıllık akademik geleneğin yaşatıldığı, geleneklerle yeniliğin buluştuğu tarihi değerlere sahip şehirleri ile İngiltere köklü bir kültürün içinde dil eğitimi alamak isteyen öğrenciler için vazgeçilmez bir lokasyondur.

Dil okulları İngiltere’nin hemen hemen her bölgesinde bulunmaktadır.  Uluslararası öğrencilerin en fazla tercih ettiği şehirlerin başında Londra gelmektedir. Öğrenciler Londra, Oxford, Cambridge, Liverpool, Manchester, Brighton gibi şehirlerde; seçkin ve kaliteli dil kurumlarında eğitim alırken aynı zamanda İngiltere’nin kültürel ve sosyal yaşamı sayesinde de öğrenme süreçlerini hızlandırabilirler. Öğrencilerin vize alabilmeleri için okulların mutlaka British Council tarafından onaylı olması gerekmektedir. Bunun dışında bu okulların bir kısmı English UK, Quality English, IALC, The English Network tarafından da akredite edilmiştir. İngiltere dünyada en çok dil kursunun bulunduğu ülkedir bu nedenle yurtdışında dil eğitimi düşünen öğrenciler hem kalite ve hem de fiyat açısından İngiltere’de farklı birçok alternatif bulabilirler. İngiltere’deki dil okullarının bir kısmı zincir okullar olup tüm dünya genelinde öğrencilere hizmet vermektedirler. Farklı ülkelerde faaliyet göstermeleri eğitim kalitelerini arttırmış ve daha profesyonel yönetim ve eğitim anlayışına sahip olmalarına yardımcı olmuştur. Bir diğer dil okulu alternatifi de butik bir yapıya sahip olan okullardır. Sıcak bir ortamda eğitim almak isteyen öğrenciler bu okulları tercih edebilirler. Bir diğer alternatif ise kolej ve üniversite bünyelerinde bulunan dil okullarıdır. Bunlar sayı olarak daha az bulunan okullardır. Kampus ortamında eğitim almak isteyen öğrenciler bu okulları seçebilirler.

İngiltere’de dil eğitimi programları çok çeşitlidir. Dil okulu programlarıyla birlikte sunulan programlardan bazıları şunlardır,

  • Genel ve Akademik İngilizce
  • Yoğun İngilizce
  • İş İngilizcesi
  • 30 yaş üstü programlar
  • Junior Kamp programları
  • Sınav Hazırlık Kursları
  • Hazırlık kursları bu programlardan sadece birkaçıdır.

Öğrenciler haftada 15 ya da 20 derslik standart ya da 25 / 30 derslik yoğun programalar katılabilir. Dersler Britsih Council kuralları gereği max.15 kişiliktir.Öğrenciler varışlarının akabinde seviye tespit sınavına girerek İngilizce seviyelerini belirlenir ve derslere başlanır. Okulların hepsi her pazartesi öğrenci kabul etmektedir. Öğrenciler istedikleri sureyle eğitim alabilir, bu süre 2 ile 52 hafta arasında değişiklik gösterebilir.  . Genel İngilizce programlarına başlangıç seviyeden itibaren öğrenci kabul edilmektedir.

İngiltere’de Konaklama Seçenekleri

İngiltere’de Konaklama Seçenekleri

İngiltere’de konaklama çeşitleri farklılık göstermekle beraber, gidiş amacınıza göre farklı tercihlerde bulunabilirsiniz. En iyi yöntem gitmeden önce bir şekilde kalacağınız yeri ayarlamış olmanızdır. Eğer öğrenci olarak gidecekseniz gideceğiniz okulun size sunacağı barınma olanaklarından faydalanmanız en iyi seçeneklerden biri olacaktır. Bir kurs veya eğitim için gidiyorsanız gideceğiniz kurumun sizin için ayarlayacağı konaklama olanaklarını değerlendirmenizde fayda vardır. Bunların dışında daha bireysel seyahatler için, eğer varsa orada bulunan bir arkadaşınızın sizin için konaklamanızı ayarlaması sonradan karşılaşabileceğiniz yüksek konaklama masrafından sizi kurtaracaktır. Konaklama seçeneklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

İngiltere’de Yurtlar;

İngiltere’de konaklama için en iyi seçeneklerden biri yurtlardır. Öğrenciyseniz üniversitelerin çoğu size yurtlarda konaklama imkanı tanır. Birçok yurtta yemek verilmekle beraber bazı yurtlarda mutfaklarda kendi yemeğinizi kendiniz yaparsınız. Bu hizmet yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği seçenekler arasındadır. Çünkü sunduğu sosyal ortam ve diğer öğrencilerle kuracağınız ilişkiler için iyi bir yol olmasının yanında, farklı yemek kültürlerinden en düşük oranda etkilenmenize imkan tanımaktadır. Yurt odaları tercihe göre tek kişilik veya çift kişilik olabilir. Ayrıca yurda göre erkek, kız ya da karma olabilmektedir.

İngiltere’de Hosteller;

Geleneksel yurtlara benzemekle beraber çoğu hostel uzun süre barınma imkanı tanıyan küçük oteller gibidir. Odalar tek kişilik veya çift kişilik olabilir. Mutfak ve banyo ortaktır, birçoğu ayrıca yemek imkanı da sunmaktadır. Hem fiyat olarak uygun, hem de öğrencilerin sosyalleşebilmesi ve arkadaş çevresi oluşturabilmesi için uygun yerlerdir.

İngiltere’de Aile Yanı Konaklama:

Özellikle dil okulu için gelenlerin en çok tercih ettiği seçenekler arasında yer alır. Buraları tercih etmenin birçok avantajı vardır. Hem İngiliz yaşam tarzını ve kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulursunuz, hem de günlük yaşama daha rahat adapte olursunuz. Evlerde odalar tek ya da çift kişilik olabilir ve bazı evlerde yemek de dahildir. Bu seçenekte yemeğin dahil olması bütçe açısından ciddi bir avantaj sağlar. Öğrencin aile yanı konaklamayı buradaki Türki ailelerimiz ile karıştırmamaları gerekir. Kültür olarak tamamen farklı bir yapının içinde bulunacağınız için öğrencideki “acaba beni sıkar mı” korkusu kesinlikle kültürün bilinmediğinden kaynaklanmaktadır. Bu anlamda bir öğrenci evinden çok fazla farkı olmayacağınız ve öğrencimizin yaşamını rahat bir şekilde sürdürebileceğini söyleyebiliriz.

İngiltere’de Oda Paylaşımı Yaparak Konaklama:

Oda paylaşımı birkaç farklı şekilde olabilir.

— Bed Sit; banyo ve mutfağın ortak olduğu, size ait bir yatağın bulunduğu konaklama türüdür.

— Studio Flat; yatak ve mutfağın aynı yerde olduğu (Amerikan mutfak) yerlerdir. Banyo ve tuvalet ortak olabilir. Çoğunlukla faturaları paylaşmak zorunda kalırsınız.

— Öğrenci evi; içerisinde sadece öğrencilerin bulunduğu, banyo ve tuvaletin ortak kullanıldığı, ortak oturma alanlarının olduğu, öğrencilerin bir evi paylaştıkları konaklama türüdür.

İngiltere’de Ulaşım

İngiltere’de Ulaşım

İngiltere’de ulaşım türleri kullanım amacına göre değişmekle beraber çok gelişmiştir. En çok kullanılanlar ise metro ve otobüstür. Bunu dışında bisiklet ve taksi de kullanılabilir. Trafikteki önemli husus, Türkiye’nin aksine İngiltere’de ulaşım soldan akmasıdır. Toplu taşımalarda kullanılan kartlara OYSTER adı verilir. Öğrenciler Oyster kartlarına yükleme yaparak, overground, metro, otobüs gibi toplu taşıma aralarını kullanabilirler.

Tren;

İngiltere’ye giden uluslararası öğrenciler tarafından ulaşımda sağladığı kolaylık ve fiyat avantajları sebebiyle genellikle trenler tercih edilir. Fiyatlar, bilet türüne (1. bölge, 2. bölge) göre farklılık gösterir. Tren biletleri tek kullanımlık, günlük, haftalık veya aylık alınabilir. Şehirlerarası yolculuklarda tren biletleri ayrı fiyatlandırmalara tabiidir. Bu biletlerin önceden rezerve edilmesi fiyat açısından avantaj sağlamaktadır.

Eğer İngiltere’de öğrenciyseniz veya 16-25 yaş aralığındaysanız, ulaşım maliyetini %30 indirimli bir şekilde çözme şansınız bulunmaktadır. Bununla ilgili yapılmasi gereken online başvuruyu sizin adınıza danışmanlarımız yapabilmektedir.

Otobüs;

İngiltere’de en çok tercih edilen ulaşım türlerinden bir diğeri otobüstür. Hem şehirlerarası hem de İngiltere dışı için tercih edilebilir. Trene nazaran daha uzun sürmekte fakat uzun ve kisa  tum yolculuklar için en ucuz ulaşım türüdür.

Şehir içi ulaşımda duraklardan veya şoförden bilet temin edebilirsiniz ayrica günlük, haftalık ve aylık olarak da biletinizi satın alabilirsiniz. Ancak şehirlerarası yolculuk için tercih edecekseniz biletinizi önceden almanızda fayda vardır. Aksi halde yer bulamayabilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz veya 16-25 yaş aralığındaysanız, otobüs kartı alarak ulaşım maliyetlerini daha ucuza getirebilirsiniz.

Alternatif Araçlar;

İngiltere’de daha rahat bir yolculuk için taksiyi de tercih edebilirsiniz, ancak tahmin edebileceğiniz gibi diğer ulaşım türlerine göre daha pahalıdır. Tüm taksilerde taksimetre bulunur ve genellikle önceden rezervasyon yapmanız gerekir.

Bunun dışında daha kısa yolculular için bisiklet tercih edebilirsiniz. Bisiklet yolları gelişmiştir ve genellikler bisikletler için bir şerit ayrılmıştır. Bu şekilde hem yolculuğu daha ucuza getirir hem de doğa ile içi içe bir yolculuk yaparsınız.

Bireysel yolculuklar için tavsiyemiz, yanınıza metro haritası ve otobüs hatları haritası almayı unutmamanızdır.

İngiltere’de İklim ve Hava Durumu

İngiltere’de İklim ve Hava Durumu

İngiltere, iklim olarak Türkiye’den daha soğuk ve dört mevsim yağış alan bir ülkedir. Ilıman iklimin görüldüğü adada deniz etkileri görülür. Yazın ortalama 20-25 derece, kışın ise ortalama 0-5 derecede seyreder.

İngiltere’de bulunan kişiler genellikle yanlarında şemsiye bulundururlar. Çünkü ne zaman yağmur yağacağı belli olmamaktadır, her zaman hazırlıklı olmak gerekir. Yazın çok kalın giyinmeye gerek yoktur ancak yağmura karşı her zaman tedbirli olmak gerekir.

 

Dil Okulları