Almanya

Almanya’da Konaklama

Almanya’da konaklama çeşitleri şehirden şehre değişme gösterir ve bu ücretlere de yansımaktadır. İlk başta akla gelen öğrenci yurtlarıdır. Bunun için şartlar gayet iyi; tek ya da çift kişilik odalarda, ya odaya ya kata özgü banyo ve tuvalet kullanımı, kendin pişir kendin ye usulü ortak bir mutfak, ... Devamını Oku »

Almanya’da Ulaşım

Avrupa kıtasının diğer tüm şehirlerin de olduğu gibi burada da bisiklet kullanımı çok yaygındır. Yollar bunun için pek uygun olarak hazırlanmıştır. O yüzden insanlar da trafiğin yoğunluğundan kurtulmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için bisiklet ya da elektrikli motosikletleri tercih etmektedirler. Diğer bir yaygın olarak ... Devamını Oku »

Almanya’da Parasal İşlemler

Bunun için IBAN numaralarının devreye girmesi önemlidir. Ve buradan gitmeden önce Anadolu Banktan bir hesap açtırıp, IBAN numarasını saklayarak, Almanya’daki kişiye bu IBAN kodunu göndererek transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bir çözüm ise artık tüm dünyayı sarmış olan Western Union-Para Transferi Kontrol Numarası alarak (MTCN), isim-soy isim, ... Devamını Oku »

Almanya’da Sağlık Hizmetleri

Türkiye ile sağlık sigortası olan ülkeler arasında çeşitli sözleşmelerimiz bulunmaktadır. Herhangi bir nedenden ötürü yurt dışına gittiğinizde oranın sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeniz için Türkiye’deki Sosyal Güvenlik Kurulundan/İl Müdürlüklerinden alacağınız vizite benzeri bir belgeyle tedavi olmanız mümkündür. Almanya’ya gitmeden önce A/T 11 veya 12 (yardım belgesi) formunu Sosyal ... Devamını Oku »

Almanya’da İklim ve Giyim

Almanya’nın iklimi Türkiye’nin karasal iklimine benzemektedir.  Yazlar iç bölgelerde nemli ama yer yer serin geçmekle birlikte kışın havalar soğuktur mevsim normallerinde. Mevsimler arsında çok uç bir değişiklik yani ani don veya ani sıcaklık artışı olmamaktadır. Bu yüzdendir ki hangi mevsimde gelecekseniz ona göre giyimler getirmeniz gerekir. Devamını Oku »

Almanya’da Gezilecek Yerler

Almanya’nın gezilmesi gereken top 10 listesini biz yazalım da arttırmak ya da eksiltmek size kalsın. Heilderberg-Heilderberg Kalesi, Bavyera-Neuschwanstein Kalesi, Köln-Köln Katedrali (Dom Kilisesi), Berlin-Brandenburg Geçidi, Saksoya-Dresden Kadınlar Kilisesi, Hamburg- Hamburg Limanı ve Balık Pazarı, İsviçre’den gelen Ren nehrinin sınırını boyunca-Loreley Ren Vadisi, Berlin-Podstam Sarayları ve Parkları, ... Devamını Oku »

Almanya’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Almanya deyince ilk akla gelen unlu mamullerdir. Ve her çeşit damak tadına özgü kekler bulabilirsiniz. Et ve et yemekleri de meşhurdur, özellikle Berlin’de. Belki orada Türkler daha yoğun bulunmaktadır, kim bilir. Alman halkı normal kiloların üstünde olsa da sebze ve özellikle meyve tüketimine oldukça önem verilmektedir. ... Devamını Oku »

Almanya’da Eğlence Hayatı

Aslında Almanya’nın eğlence anlayışını müzeler, tiyatrolar, senfoni orkestraları oluşturmaktadır. En çok gidilen eğlence merkezlerinden biri de Europa Parktır. Eğlence hayatı açısından o kadar aktif bir şehir değildir. Ama yine de genelde Avrupa ülkelerinde görülen diskolar kalabalıktır. Stutgart-Schocken, ClubWuppertal-Club la Darbuca ve Köln-Tanz mit Rakkas in den ... Devamını Oku »

Almanya Tarihi

Almanya Tarihi Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka, ve Baltık Denizi; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; güneyinde Avusturya ve İsviçre; ve batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika, ve Hollanda bulunan Almanya bir Orta Avrupa ülkesidir. Almanya’ya ilk yerleşenler Germen ve Kelt kavimleridir. Germenler, Kavimler Göçü sonucu M.S. 6. y.y.’a değin ... Devamını Oku »

Almanya Ekonomisi

ALMANYA EKONOMİSİ Almanya İkinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkmasının ardından çok hızlı bir şekilde ekonomik gelişimini sağlamış ve dünya çapında dördüncü sıraya yerleşmiştir. Satın alma gücü oranına göre ise beşinci konumundadır. Şu anki çalışan nüfusunun %47si sanayi alanında istihdam edilmiştir ve milli gelirin de %55 bu alandan ... Devamını Oku »