Avustralya’da Öğrencilerin Yasal Çalışma Hakkı

Öğrenci vizesi ile Avustralya’da öğrencilerin haftada en fazla 20 saat part-time bir işte çalışma izni vardır. Tatil dönemlerinde ise full-time çalışabilir. Fakat öğrenci olarak yapılan işlerden kazanılacak para sadece günlük cep harçlıklarını öğrenci mutlaka okul ve konaklama ücretlerini kendisi karşılamalıdır. Öğrenci vizesindeki çalışma iznini öğrenci derslerine başladıktan sonra aktif olur ve bunun için de mutlaka Göçmenlik Ofisi’ne başvuru yapmak gerekir. Okulun ya da üniversitenin Uluslararası Ofisi ihtiyaç duyulan bütün ayrıntıları öğrenciye sağlayacaktır.

Öğrenciler genellikle bir lokantada, Cafe’de, turizm ya da perakende sektörlerinde iş bulurlar. Ayrıca part-time bilgisayar işi bulabilir, özel ders verebilir ya da aksamları bir şirket için telefon pazarlama ya da araştırma işi yapılabilir. Öğrenciler tatil zamanlarında, özellikle de kırsal kesimde dönemsel işler bulabilirler; büyük bir koyun çiftliğine veya ekin toplamaya yardim etmek gibi. Öğrenciler yaptığı işe ve pozisyonuna bağlı olarak saatte 8-16 AUD kazanabilir.

Üniversitelerin bir çoğu öğrencilerine iş bulmalarında yardımcı olurlar; nasıl iş bulunacağı, başvuru mektuplarının ve özgeçmişlerin nasıl yazılacağı konusunda bilgi verirler. Avustralya hükümetinin insanların iş bulmalarına yardımcı olduğu ulusal bir iş bulma kurumu vardır ve bu kurumun şubeleri büyük şehirlerinde mevcuttur. Aynı zamanda insan kaynakları danışmanlık firmalarından, gazetelerden ve internetten de faydalanabilirsiniz.