İngiltere’de Bankacılık

İngiltere’de Bankacılık

Yurtdışına çıkınca yapılması gereken ilk işlerden biri de bankacılık işlemleridir. İngiltere’nin para birimi Pound’dur ve giderken en az sizi birkaç gün idare edebilecek kadar para bulundurmanız tavsiye edilir. İngiltere’de Banka hesabı açma işlemleri sırasında sizden pasaportunuz ve kurs veya okulunuzun tarafından bankaya özel olarak yazılmış bir mektup isteyeceklerdir. Bunun dışında sizden ikametgah yani kira kontratı, öğrenci belgesi gibi belgeler isteyebilirler. Bu belgelerle istediğiniz bankada hesap açtırmanız mümkündür. Hesap açtırırken en çok kullanılan bankaları tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü gideceğiniz yerlerin çoğunda bu şekilde rahatça para çekebilir ve diğer bankacılık işlerinizi rahatça yapabilirsiniz. Hesap çeşidi olarak vadeli ve vadesiz olmak üzere iki hesap türü var. Vadesiz hesapta daha kullanışlı olmakla beraber daha çok hizmetten yararlanabilirsiniz. Vadeli hesapta ise paranıza faiz ödenir ve otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
Açacağınız hesabın Current Account olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü diğer hesap Advantage Account’tur ve aylık masrafı vardır. Genelde banka çalışanları bunu tavsiye ederler ve avantajlarından bahsederler. Açtığınızda tekrar kapatmak için birkaç ay beklemeniz ve birçok prosedürle uğraşmanız gerekebilir.

ingiltere-poundingilterede-bankacilik

Hem güvenlik açısından, hem de vize işlemleri sırasında sizden isteyeceklerinden dolayı, henüz Türkiye’de iken muhakkak bir banka hesabı (pound) açtırmanız gerekmektedir. Tavsiyemiz, hesabınızla birlikte internet bankacılığını da aktifleştirmenizdir, bu sayede dilediğiniz yerde kolaylıkla hesaplarınızı yönetebilir ve hesaplarınız arasında para transferi yapabilirsiniz. Türkiye’deki hesabınız ile İngiltere’deki hesabınız arasında internetten para transferi yapmanız hem güvenli hem de ucuzdur. Dünyanın her yerinde olduğu gibi İngiltere’de de banka dolandırıcılığı var. Bu konuda çok dikkatli olmanız gerekir, aksi halde zor durumda kalabilirsiniz.