İtalya’da Konaklama

Bir Akdeniz ülkesi olarak sayılan bu kentin konaklama konusunda hiçbir sıkıntısı yoktur. Kalacağınız süreye uygun olarak seçme hakkı yine size aittir. Ne olursa olsun kendiniz için en mantıklı kararı vermelisiniz ki çünkü yeni bir hayata başlamak için yaşadığınız ortam çok ciddi bir öneme sahiptir.

Aile yanını tercih edenler için olanaklar son derece açık ve elverişli. Hele ki bir yaşlı çiftin evinde kalma şansınız varsa size kendi torunları kadar sıcak davranacaklarından emin olabilirsiniz. İtalyanca öğrenmenin yanında, farklı kökenlerin evrensel buluşması açısından hem yaygın hem de örgün eğitimi beraber yaşamak gayet iyi fırsat değerlendirmesi olacaktır.  Size verecekleri bir odada dilediğiniz gibi ama başkalarının haklarına da saygısızlık göstermeyerek yaşayabilirsiniz. Banyo, mutfak, tuvalet ve oturma odasının ortak olarak kullanılacağı evde temizlik, faturalar konusunda da ortak bir hayat yaşayacağınızı tahmin edersiniz. Ödeyeceğiniz kira bedeli de gayet uygun fiyatlarda size yansıyacaktır. Hayat paylaşınca güzel!

Tek seçeneğiniz aile yanı değil elbet. Kısa bir süreliğine gidecekseniz yine cebinize uygun pansiyonlar, butik oteller, oda+kahvaltı veren işletmeler, apartlar, otel şeklinde konaklama imkânları da bulunmaktadır. Siz de yapacağınız küçük araştırmanızdan sonra oda+kahvaltı seçeneğinin gayet makul olacağını anlayacaksınız. Pansiyonlar özellikle Roma’da pek bir ucuz olup, 24 saat internet, sıcak su, buzdolabı, havlu ve yatak takımı da verilmektedir. Butik oteller de cabası. Ki bazılarında kahvaltı da dâhil olabiliyor ve havaalanına gidiş için servisleri de mevcut. Hadi yine yırttınız J

Hiç bir şey bulamadınız ve toplu bir arkadaş çevresiyle gideceksiniz, ev kiralama yolunu da seçebilirsiniz. İtalya’nın normal yerli öğrencilerini bıkanın da, yabancı öğrenciler de uygun fiyatlarda evler kiraya verilmektedir. Ki bazı bölgelerde ev sahibi ile su ve elektrik faturalarını da ortak ödeme de yapabiliyorsunuz. Ama bunun için tek kalmanız daha fazla ortak kullanım şansını arttırmaktadır.

Üniversite öğrencisiyseniz ya da dil okulları aracılığıyla gelecek olursanız, onların da sizlere sunacağı yurt hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Toplu ve yabancı ortamlarda kalma gibi sorununuz yoksa. Odalar genelde iki veya kişilik olup ortak banyo ve tuvalet alanlarının yanı sıra merkezi bir kütüphane, çalışma salonu ve bazılarında spor alanları bile mevcuttur. Ama bunlar için bağlı olduğunuz kurumla detaylı bir görüşme yapmalısınız.