Kanada’da Dil Eğitimi

Kanada’da Dil Eğitimi

Kanada son yıllarda dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin oldukça tercih ettiği bir ülke konumuna gelmiştir. İngilizce eğitimi için en çok tercih edilen bölgeler Ontario eyaletinde bulunan ve Kanada’nın ticaret merkezi olan Toronto şehri ile; British Columbia eyaletinde yer alan ve iklim açısından Türkiye’ye benzeyen Vancouver şehridir. Kanada’nın Quebec eyaletinde ise konuşulan dil öncelikli olarak Fransızca’dır ve özellikle Montreal şehrinde Fransızca dil okulları bulunmaktadır.

Çok sayıda özel dil okulu bulunan Kanada’da bazı üniversiteler bünyesinde 4-12 haftalık kurslar bulmak mümkündür. Kanada’da da dil okulu sayısının artması sonucu okulların standartlarını denetleyen bazı dernekler oluşturulmuştur. Bunlardan en yaygın ve en çok bilinenleri CAPLS ve PELSA’dır. Ayrıca dil okulları ve diğer eğitim kurumları devlet tarafından oluşturulmuş ve çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren CEC Network tarafından tanıtılır.
Kanada’da eğitim alacak yabancı öğrencilerin katılabileceği programlar haftada minimum 20 ders ve üzerinde olmalıdır. Yabancı öğrencilerin çalışma izni yoktur.

6 ay ve daha kısa süreli programlar için dil eğitimi alacak yabancı öğrenciler turist vizesi ile Kanada’da eğitim alabilirler. Daha uzun süreli programlar için öğrenci vizesine başvurmak gerekir.