Rusya

Rusya’da Konaklama

Rusya’nın vizesiz betonlarına ayak bastıktan sonra kalacak yeri ayarlamış olmanız gerekir ki o betonlarda uyuyup kalmayalım 😉 Bu şehre sadece bakıp çıkacağım, sadece eğitimimi almaya geldim, gerisi boş diyorsanız, kalacağınız yeri de pek önemsemiyorsanız hosteller sizin çağrınıza yanıt verecektir. Türkiye’deki üniversitelerin yurtlarına benzetebilirsiniz. En fazla 10 ... Devamını Oku »

Rusya’da Ulaşım Koşulları

Rusya’nın tadını en güzel çıkarma yolu şüphesiz ki tren/metro ya da tramvay seyahatleridir. Zaten en elverişli demiryolu sisteminin yapıldığı dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Pek rahat, kaliteli olan bu ulaşım şeklinde yataklı-yataksız, restoran seçenekleri de mevcuttur. Biletlerinizi metro girişlerindeki kulübelerden alabilirsiniz. Ve müjde midir bilinmez geçtiğimiz Şubat ... Devamını Oku »

Rusya’da Parasal İşlemler

Rusya ile aranızdaki para transferini gerçekleştirmeniz için Türkiye İş Bankasında bir hesap oluşturabilirsiniz. Bu şekilde Rusya’daki CJSC İş Bankası merkeziyle bağ kuracaksınız. İleriki zamanlarda ise Denizbank, Akbank, HSBC, Garanti Bankası ’da bu ağa katılacaklarını açıklamışlardır. Bekleyelim ve görelim. Rusya’da yeni devreye girmiş olan Twitter ile Yande ... Devamını Oku »

Rusya’da Sağlık

Rusya’daki Türk vatandaşları ani hastalık, acil vakalar, ağır kronik rahatsızlıklarında ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerdir. Ama yukarıda belirtilen durumların dışında ise Türkiye’den ayrılmadan önce Sosyal Güvenlik Kurumuna gidip yurtdışında sağlık güvencesi yaptırma yollarını ayrıntılı bir biçimde öğrenebilirsiniz. Zira bir sağlık sigortanız olmadan muayene olamazsınız, olsanız bile ... Devamını Oku »

Rusya’da İklim ve Giyim

Kuzey Kutup Bölgesine yakın olan Rusya’da kış mevsimi fazla soğuk geçmektedir. O yüzden yanınıza elinizdeki tüm kalın, ısıtıcı kıyafetlerinizi almanız yerinde olacaktır. Yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Kurak geçmesi yaz akşamlarının bazılarının serin olarak geçmesi anlamına geldiğinden yaz mevsiminde gideceklerin yanlarında ince bir ceket bulundurmalarını ... Devamını Oku »

Rusya’da Gezilecek Yerler

Moskova’nın Kızıl Meydanı görülebilecek ilk yerlerden biridir. İçerisindeki en uzun kilisenin boyu 72 metre olan Kremlin Sarayını da gezmelisiniz elbet. 8 parlak kubbesiyle Saint Basile Katedralinin geceleyin şehre yansıyan silueti nefesleri kesmeye yeter. Öldükten yaklaşık 2 ay sonra mumyalana Lenin’in Lenin Mozolesi de Rusya’da bir camekânın ... Devamını Oku »

Rusya’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Rusların en tipik özelliklerinden birisi sabah kahvaltısında Borşç çorbası yemeleridir. Günün her vakti bu geleneksel çorbalarını tüketebilirler. Normalde vatandaşlar et ve et ürünleri tüketmeyi tercih ederler, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yaygındır ve kim bilir belki de daha fazla yağ ve ondan gelen ısı enerjisiyle karlı kışlarının ... Devamını Oku »

Rusya’da Eğlence Hayatı

Evet, kabul etmek gerekir ki Rusya’nın gece hayatı baştan çıkarıcıdır. Halkın eğlence anlayışı sadece şehrin mükemmel ışıklandırmasının altında o bar bu kulüp şeklinde sabahlara kadar sürmektedir. Hâlbuki insanlar tatil zamanlarında Moskova’nın doğa ile bütünleşen yerlerinde piknik yapmaktadırlar, yani eğlence anlayışı değişebiliyor bazen. Yine buz pateni yapmak ... Devamını Oku »

Rusya’da Dil Eğitimi

Rusya’da Dil Eğitimi Belgorod Devlet Üniversitesinde Rusça Eğitimi Belgorod Üniversitesi Rusya’nın 1000 yıllık tarihi güzelligiyle 400.000 nüfusa sahip ve sürekli gelişmekte olan Belgorod şehrinde 1876 yılında kurulmuştur. Rusya’nın en iyi ikinci devlet üniversitesi olan Belgorod üniversitesinin Yabancı Dil Egitim Fakültesi ilk kez 1980 yılında açılmıştır ve ... Devamını Oku »