Work And Study

work-and-study-gorsel

Work and Study katılımcıların hem İngilizce dil eğitimi alabileceği hem de çalışarak para kazanabilecekleri bir programdır. Programın amacı katılımcıların farklı bir ülkede kültürel değişim yaşamasının yanı sıra, onların dil eğitimi almasını sağlamaktır.

Work & Travel (WAT) ile Work & Study (WAS) programı sıkça karıştırılmaktadır. WAT programı yalnızca Amerika içindir, Work & Study programı ise sanki diğer ülkelerde uygulanan WAT programı gibi algılanmaktadır. Oysaki böyle değildir. Work & Study programının WAT ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. WAT sadece Amerika için geçerli olup süresi en fazla 4 aydır. Ancak WAS için süre 12 hafta ile 76 hafta arasında değişmektedir.

Work And Study programı ile ilgili merak edilen başlıca hususlar şunlardır;

 • Work And Study programında isminden de anlaşılacağı gibi programın içeriğine eğitim, yani İngilizce Dil Kursu dahildir.
 • Öğrenciler bu program sonunda Türkiye’de kullanabilecekleri ve CV’lerine ekleyebilecekleri uluslararası geçerliliği olan bir sertifikaya sahip olurlar.
 • Program yalnızca 4 ülkede geçerlidir. Bunlar Avustralya, Yeni Zelanda, Dubai ve İrlanda’ dır. Ülkemize yakın olmaları İrlanda ve Dubai’ yi daha öne çıkarmaktadır.
 • Work and Study programı süresi öğrenci isteğine göre belirlenir, herhangi bir dönem zorunluluğu bulunmamaktadır, yani her dönem gidilebilir.

Work and Study programı ile asıl amaçlanan öğrencileri biraz daha eğitime yöneltmektir.

Work and Study Programına Kimler Katılabilir?

Work and Study Programına Kimler Katılabilir?

Work and Study programında öğrencilerden herhangi bir not ortalaması istenmez. Üniversite öğrencisi veya mezunu olmak, biraz daha kolay vize alınmasına olanak sağlarken; en az Intermediate seviyede İngilizce bilmek, iş bulmada kolaylık sağlar.

Eğer üniversite öğrencisi değilseniz ve Work and Study programına katılmak istiyorsanız, lütfen bizimle iletişim kurarak ücretsiz şekilde danışmanlık hizmetimizden faydalanınız.

Work and Study Programında Öğrenciler Ne Tür İşlerde Çalışabilir?

Work and Study Programında Öğrenciler Ne Tür İşlerde Çalışabilir?

Varılan ülkede öğrenci dil okuluna başlar, akabinde çalışma iznini alır. İş alanları kişinin İngilizcesine ve becerilerine göre değişir. Kendi çabası ve girişimciliği iş olanaklarını çeşitlendirebilir.

Work and Study Programında Öğrenciler Ne Kadar Ücret Alırlar?

Work and Study Programında Öğrenciler Ne Kadar Ücret Alırlar?

Ücretler her ülkeye ve işe göre değişiklik gösterir. Ortalama ücretler her ülkenin kendi başlığında belirtilmiştir. Ekstra çalışma (over-time) ücretleri ve bahşişler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Work and Study Programında Konaklama

Work and Study Programında Konaklama

Aile yanı konaklama, yurtta konaklama, öğrenci evinde veya rezidans konaklama gibi çeşitli seçenekler mevcuttur.

Work and Study Programı ile Endless Abroad

Work and Study Programı ile Endless Abroad

Endless Abroad Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık, Work and Study programının ilk temsilcisidir ve programın temellerini oluşturan kuruluştur. Londra’da Oxford Street’de bulunan ve konusunda uzman danışmanlarımız vasıtasıyla, Work and Study programını yaklaşık 5 senedir başarılı şekilde yürütmektedir. Londra ofisimiz vasıtasıyla, olası problemlere direkt olarak ve hızlı şekilde müdahale ve çözüm fırsatımız olduğunu, ayrıca danışmanlarımıza ile yüz yüze veya telefon/mail vasıtasıyla 7/24 ulaşabileceğinizi lütfen unutmayınız.

Work and Study Programının Avantajları Nelerdir?

Work and Study Programının Avantajları Nelerdir?

İngilizce dünya üzerinde 1.8milyar insan tarafından konuşulan, “dünya dili” olarak adlandırılan ve birçok meslekte gereklilik haline gelmiş bir dildir. Günümüzde ülkemizdeki üniversitelerin hepsinde hazırlık okulu yer alırken, bölümlerin çoğu %100, %70, %30 vb. şeklinde İngilizcedir. Work and Study programının avantajları bu anlamda şunlardır:

 • İngilizceyi en iyi şekilde, anadili veya en çok konuşulan dili olan bir ülkede öğreneceksiniz. İngilizce demek bilginin kaynağı demektir. Herhangi bir bilgiye ulaşmak istediğinizde kaynağının orijinalinin büyük bir ihtimalle İngilizce olduğunu göreceksiniz. İngilizce demek kariyer demektir. Günümüzde hangi pozisyon için başvurmak isterseniz İngilizce bilip bilmediğinizi sormaktadırlar. İngilizce demek çağa ayak uydurmak, yaşam kalitesini yükseltmek demektir. Work and Study programı sayesinde İngilizce, alınan kaliteli eğitim sayesinde verimli biçimde öğrenilir demektir.
 • İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Emirlikler gibi ülkeler, yaşam standartları ve refah düzeyleri yüksek ülkelerdir. İngilizceyi en iyi öğrenebilecek adreslerden olan bu ülkeler aynı zamanda farklı kültürleri de barındırmaktadır.
 • İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda ve Dubai’ de çalışarak para kazanmak öğrencinin bütçesini olumlu etkiler. Kişiden kişiye değişmekle birlikte çalışanlar, cep harçlığını ve yaşam masraflarını çalışarak karşılayabilir. Genç nüfusa ihtiyaç duyan bu ülkeler iş çeşitliliği açısından zengindir. Farklı farklı alanlarda iş imkânları mevcuttur. Work and Study ile bu iş imkânlarını değerlendirmek ve çeşitli fırsatları yakalamak mümkündür.

Work and Study Yapılan Ülkeler

İRLANDA

İRLANDA

İrlanda’da 25 haftalık dil kursuna kayıt olan öğrencilerin yararlanabileceği bir programdır. Bu programla öğrenciler, İrlanda’da 25 hafta İngilizce dil eğitimine katılmaktadır. 25 haftalık dil okuluna kayıt olan öğrencilere ekstra 8 hafta daha çalışma izni verilmektedir. Özetle, öğrenciler bu programla toplamda 33 hafta kalış hakkı elde ederler. Dersler Pazartesi- Cuma arasındadır ve hafta sonları tatildir.Öğrenciler haftada 15, 20 veya 25 saatlik ders programlarından birini seçip eğitim sürelerini kendileri belirlerler. Diğer detaylarıysa aşağıda görebilirsiniz:

İrlanda Hükümeti, İrlanda’da 25 haftalık dil eğitimine kayıt olan öğrencilere haftada 20 saat yarı zamanlı (part-time) çalışma izni sağlamaktadır. Bu izin tatil dönemlerinde 40 saate (tam zamanlı) çıkmaktadır.İrlanda’da saatlik ücretler 9.25 €’dan başlayıp öğrencilerin bulacağı iş ve alanlara göre artış göstermektedir. Bahşiş alabilecekleri bir işte çalışan öğrenciler, saatlik ücretlerini 15/20€’lara kadar çıkarabilmektedirler.

İrlanda’da Work&Study programının belli bir başlama tarihi bulunmamaktadır. Vizesini alan öğrenci İrlanda’ya varışının akabinde programı başlar. GARDA ofislerine giderek çalışma ve kalış iznini onaylattıktan sonra çalışmaya başlayabilir. GARDA randevu ile çalıştığı için öğrenciler gitmenden önce mutlaka randevularını almak zorundadır.

Öğrencilerin İrlanda’ya giderken vizeleri 12 hafta olarak çıkmaktadır.12 hafta içinde vize uzatma işlemini yapıp GARDA ofislerine başvurularını yapmak zorundadır. GARDA ofislerine başvurmadan öğrencilerin yasal çalışma izni başlamaz. Bu süreç öğrencinin varışının akabinde 4 haftaya kadar sürebilir.

DUBAİ

DUBAİ

Dubai’ de Work and Study programına katılmak isteyen öğrenciler en az 12 hafta süreliğine bir dil kursuna kayıt olmalıdırlar. Birleşik Arap Emirliklerin’ in en gelişmiş emirliği olan Dubai, kozmopolit şehir yaşantısıyla, yüksek yaşam standartlarıyla ve eşsiz kültürel yapısıyla dikkat çekmektedir.

7 emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkent Abu Dhabi’den sonra ikinci büyük emirliği olan Dubai; Orta Doğu Arap yarımadasının doğusunda, Basra körfezinde yer almaktadır. Türkiye’den uçakla yaklaşık 4 saatlik bir mesafededir.

Dubai’yi cazip kılan etmenler ise ;

 • Halkının %85 inin İngilizce konuşuyor olması,
 • Son 10 yılda atak yapıp hızla gelişmeye devam eden bir ekonomiye sahip Birleşik Arap Emirlikleri’ ne bağlı bir şehir olması,
 • Yaşam standartları yüksek bir şehir olması,
 • Kentin kozmopolit yapısı, suç oranının düşük olması,
 • Şehir merkezindeki bölge insanının ağırlıklı uluslararası gruplardan oluşması,
 • Birçok milletten insanın Dubai’ yi turistik seyahat açısından tercih etmesi,
 • Ülkemize 4 saatlik bir uzaklıkta kalması,
 • Kolay vize vermesi ve banka hesabında para bulundurma zorunluluğunun olmaması,
 • En az 12 hafta dil okuluna kayıt yapıldığı takdirde haftalık min. 20 saat çalışma izninin çıkması,

Konaklamanız için çeşitli seçenekler mevcuttur. Rezidans, hosteller ve oteller bunlardan bazılarıdır. English Sudies Dubai’nin sizler için anlaşmış olduğu Uninest Student Residences;  temiz, konforlu, uygun ve çeşitli imkânları barındıran bir konaklama tipi olarak öne çıkmaktadır. Uninest öğrencilere en-suit odalarda sınırsız internet, spor salonu, teras, ortak çalışma alanları, yüzme havuzu gibi imkânlar sunmaktadır. Okulunuza 50 dakikalık mesafede kalan Uninest rezidanslarından her gün öğrenciler için ücretsiz shuttle kalkmaktadır.

Dubai’ de yapılan düzenlemeler ile dil eğitimi almak isteyen öğrenciler, en az 12 hafta eğitim aldıkları takdirde resmi olarak haftalık 20 saat çalışma iznine sahip olurlar. Bunun için öğrencilerin BAE İş Kanunu bünyesinde yer alan Çalışma Bakanlığı’ndan izin almaları gerekmektedir. Dubai’de öğrenciler iş buldukları takdirde, genellikle saatlik ortalama 6-8 $ arasında değişen ücretler alır.

Dubai’ deki aktiviteler, etkinlikler ve eğlenceler sanıldığından da fazladır. Endless Abroad öğrencisi olarak şehri keşfetmenin ve okul tarafından oluşturulacak birçok organizasyona katılmanın imkânına varacaksınız. Sahilde voleybol oynamaktan çölde safariye, kayak merkezinde snowboard ile karda kaymaktan paraşütle atlamaya kadar birçok aktivite bu şehirde yapılabilir.

AVUSTRALYA

AVUSTRALYA

Avustralya’ da Work and Study yapma şartı minimum 3 aylık dil kursuna kayıt yaptırmaktır.  Ancak vizenin daha kolay alınabilmesi için öğrencilerin aynı zamanda mesleki eğitime kurslarına katılmayı öneriyoruz. Avustralya’da bulunan bu kurslar, Vocational Education an Training kurslarıdır. Yani mesleki eğitim kursları, katılımcıları alanlarında geliştirerek kariyer hedeflerine bir adım daha yaklaştırmaktadır. VET kurslarının süresi 24 ile 36 hafta arasında değişmekte olup finans, pazarlama ve turizm gibi konularda alınabilir. Bu süre toplamda ortalama 1 yıl sürecektir ve öğrenciler bu süre içerisinde yasal olarak çalışma hakkına sahiptir. Saatlik olarak Sydney’ de ortalama 10-12 dolar kazanılırken, Melbourne’ da bu ücret saatlik 14-16 dolardır.
Avustralya’nın başkenti Canberra’dır. Ancak en eski, büyük ve kozmopolit şehri Sydney’dir ve 4 milyonu aşkın nüfusa sahiptir. Dost canlısı insanları ve sıcak iklimiyle gelişmiş bir dünya şehri olan Sydney’deki 30’dan fazla kumsal vardır ve size sörf, yelken, yamaç paraşütü gibi birçok macera sporu için olanak tanımaktadır. Şehrin sembolü Opera Binası’nı da içine alan manzarayı görmek için tekne turuna çıkabilir, Oxford Street kulüplerinde eğlenceye dâhil olabilir, Doğal Yaşam Parkı’ndaki sevimli koalaları ziyaret edebilir veya Blue Dağları’nı keşfe çıkabilirsiniz. Sydney bu tarz aktiviteler açısından oldukça zengin bir şehirdir. Melbourne ve Brisbane, Sydney’ den sonra gelen büyük ve gelişmiş şehirlerdir. Melbourne, Avustralya’nın kültür başkenti olarak bilinir.

Avustralya, dil eğitim sektöründe son 10 yılda ön plana çıkan en önemli ülkelerden biridir. Yurtdışı eğitim denildiği zaman İngiltere ve Amerika’ya rakip olabilecek en iddialı ülke arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda vize anlamında yapılan önemli değişiklikler Avustralya’yı daha da çekici hale getirmiştir.

Avustralya dil okulları, sertifika ve diploma programları, lisans ve yüksek lisans eğitimleri gibi pek çok farklı programa katılmanız mümkündür. Türk öğrenciler tarafından en cazip ülke seçeneklerinden biri halinde gelen Avustralya öğrencilere pek çok ayrıcalık tanımaktadır. Avustralya eğitim almanın size sağlayacağı olanaklar;

 • Dünyanın en gelişmiş ve yaşam kalitesinin yüksek olduğu bir ülkede bulunma şansı,
 • Dünyanın en güvenli yaşanabilir ülkeleri arasında 4. Sırada olan bir ülkede yaşam fırsatı,
 • Yasal çalışma izni bulunması ve kolay iş bulma imkânı,
 • Yasal çalışma izni sayesinde ayda ortalama 1500 AUD kazanma şansı,
 • Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Avustralya’da yapan öğrencilere 2-4 yıl arasında eğitim sonrası tam zamanlı istedikleri bir işte çalışma imkânı sağlaması,
 • Yaşam giderlerinin diğer ülkelere nazaran daha ekonomik olması şeklinde devam etmektedir.

YENİ ZELANDA

YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda’ da Work and Study yapmak için 14 hafta ve üzeri dil okuluna gitmek gerekir. Öğrenciler saatlik olarak 10-12 Yeni Zelanda doları kazanabilir. Öğrencinin haftalık 20 saat çalışma hakkı vardır. Yaşam standartları yüksek olan Yeni Zelanda, uzun süreli gitmek isteyenler için idealdir.

Yeni Zelanda;

 • Öğrencilerine çalışma izni vermesi,
 • Eğitim ve yaşam giderlerinin ucuzluğu,
 • Nüfusunun az oluşu ve şehir merkezlerinin büyüklüğü,
 • Yemyeşil doğası ve yoğun şehir hayatının bir arada oluşu
 • Sıcak iklimi ve sayısız plajları gibi sebeplerden dolayı dil öğrenmek ve yaşamak isteyen tüm öğrenciler için ideal bir ülkedir.

2009 yılı Uluslararası Barış listesine göre, Yeni Zelanda dünya üzerinde en barışçıl millet olarak tescillenmiştir. Bu gerçek, Yeni Zelanda’nın yabancı öğrencilere karşı göstermiş olduğu cana yakın karşılamanın ve güvenli ortamın bir göstergesidir. Yeni Zelanda dünyanın pek çok bölgesinden göç alması sebebiyle çok kültürlü bir millettir. Yeni Zelandalılar’ ın %23’ ü ülke dışında doğmuştur. Yeni Zelandalılar, Avrupa, Pasifik Adaları, Asya ve Afrika gibi pek çok değişik etnik ve geçmişten gelmeleri sebebiyle cana yakın ve anlayışı insanlar olarak tanınırlar. Yeni Zelanda’ da ki bu çok kültürlü, çok ırklı ve çok dinli oluşuma ayrı bir değer verilmekte ve bu farklılıkların modaya, sanata, müziğe ve mutfağa yansımalarına büyük önem vermektedir.

Dil okulları ile kaliteli eğitim sunan Yeni Zelanda, muhteşem doğasıyla eğitiminizi tatil dönüştürmektedir. Wellington, Auckland ve Christchurch şehirlerinde başlıca dil okulları eğitim vermektedir. Günümüzde dil eğitimin bir turizm dalı haline gelir. Yeni Zelanda da ana dilinin İngilizce olmasından dolayı eğitim dünyasında kendine yer edinmeye çalışmaktadır. Dil okulları dışında sertifika programlarıyla alınan belgeler İngilizcenin geçerli olduğu ülkelerde kabul edilmektedir. Eğitim sistemi kendine özgü olan Yeni Zelanda her geçen gün kalitesini artırmaktadır.