Avustralya’da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

                                                   Avustralya’da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin en önemli alternatiflerinden biridir Avustralya. Dünyanın en yaşanılabilir ülkelerinden biri olan Avustralya’da şuç oranlarının düşük olması, birbirinden güzel şehirleri, harika iklimi, dünyanın en büyük 6. Ülkesi olup yaklaşık 25 milyon nüfusu sayesinde nüfus yoğunluğunun az olması, tertemiz havası ve eğitim standartları en yüksek ülkeler arasında olması Avustralya’yı  en yaşanılabilir ülkeler arasına almaktadır.

Avustralya’da  Work & Study Programı

Hangi amaçla İngilizce öğrenmek isterseniz isteyin Avustralya’da kendinize uygun bir program bulabilirsiniz. Öğrencilerden tarafından en çok tercih edilen programlardan biri de Work & Study’dir.

Dil eğitimi alırken aynı zamanda öğrencinin çalışabileceği bu programa Work & Study denilmektedir.  Bu programla Avustralya hükümeti tarafından, dil eğitimi almak isteyen öğrencilere yasal çalışma izninin tanınmaktadır. Öğrenciler dil eğitimi alırken haftada 20 saat part-time çalışma iznine sahip olacaklardır.

Avustralya’da hizmet sektörü olarak saatlik ücretler oldukça yüksektir. Öğrenciler çalışmak istedikleri takdirde hem para kazanıp hem de dil pratiği yaparak İngilizce öğrenme süreçlerini hızlandıracaklardır.

Öğrenciler genellikle bir lokantada, kafede, turizm ya da perakende sektörlerinde iş bulurlar. Ayrıca part-time bilgisayar işi bulabilir, özel ders verebilir ya da aksamları bir şirket için telefon pazarlama ya da araştırma işi yapılabilir. Öğrenciler yaptığı işe ve pozisyonuna bağlı olarak saatte 10-16 AUD kazanabilir. WAS programları için en çok tercih edilen şehirler Melbourne, Sdney,Brisbane’dir.

Avustralya’da  Sertifika Programı

Avustralya’da dil eğitimini tamamlayıp İngilizce seviyesini Upper Intermediate seviyesine getirmeyi başaran öğrenciler için bölümleri ile alakalı sertifika programları vardır. Sertifika programları 24 hafta ile 48 hafta arasında değişmektedir. Öğrenciler sertifika programlarına devam ederken de çalışabilirler.

Avustralya’da Değişen Vize Şartları

1 Temmuz 2016 itibariyle Avustralya eğitim vizesinde Simplified Student Visa Framework (SSVF) uygulaması başlamıştır. SSVF uygulamasıyla birlikte Avustralya eğitim vizesinde bir takım önemli değişiklikler olmuş ve değişen sistemle birlikte öğrenci vizesindeki bazı zorlamalar kaldırılmıştır. Öğrenciler maddi durumlarını kayıtlama konusunda daha yapıcı olan bu uygulama sayesinde hesapta 3 ay süreyle beklemesi gerekliliği kuralı kaldırılmıştır.

Uzatılabilir vize almak için geçmişte minimum 40 haftalık bir programa katılmak gerekiyordu. Yeni uygulamayla bu kural da ortadan kaldırılmış olup, öğrenciler istedikleri uzunlukta programa katılıp, Avustralya’da iken programlarını uzatabileceklerdir.
Tüm vize başvuruları online olarak yapılacaktır. Tüm destekleyici belgeler sisteme online olarak yüklenecektir. Böylelikle konsolosluğa kargoyla belge gönderme gibi işlemler ortadan kalkmış olacaktır.

Daha detaylı bilgilendirme için lütfen eğitim danışmanlarımızla irtibata geçiniz.