Amerika'da Eğitim

amerika-indirimli-dil-okullari

Amerika’da eğitimin 12 senesi Türkiye’deki eğitim sistemine benzemektedir. Okul öncesi eğitimlerle başlayan Amerikalı öğrenciler, 12 yıllık ilköğretim ve lise eğitimi sonrasında üniversiteye başlamaktadır.

Her eyalette hem özel hem de devlet okulları bulunmaktadır. Eğitim sistemine önemli ölçüde yatırım yapan Amerika’da eyaletten eyalete eğitim yönetiminde de değişiklikler barındırmaktadır. Devlet okullarında Amerikalı öğrencilerin eğitimi ücretsizdir. Bunun istisnası olarak farklı bir eyalette yaşayan Amerikalı vatandaşların eğitimleri de ücretli olabilmektedir.

Lise eğitimi sonrasında Amerika’da üniversite eğitimi iki koldan devam eder. Öğrenciler kolejlere ve ya üniversitelere giderek bir lisans derecesi elde edebilmektedir. Amerika’daki kolejlerin Türkiye eğitim sisteminde tam karşılığı olmamakla birlikte, ön lisans eğitimi verilen kurumlarla benzer olarak anılabilirler.

Kolej eğitimini bitiren öğrenciler bir üniversitede lisans eğitimine devam edebilmektedir.

Normal bir üniversitede lisans eğitimi Türkiye’de olduğu gibi 4 sene sürmektedir. Yine aynı şekilde yüksek lisans eğitimleri de Türkiye’deki gibi iki senelik eğitim veren programlardır.

Dünyada akademik açıdan birçok başarıya ev sahipliği yapmış üniversiteleri olan Amerika’da, yüksek lisans eğitiminden sonra doktora programları da birçok öğrencinin tercihi durumundadır.

Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler çok iyi derecede dil bilmek zorundadır. Bunun yanı sıra akademik başarı durumu, bilgi ve yetenek sınavlarından elde ettiği başarılar, sosyal başarıları ve referansları oldukça büyük önem taşımaktadır.

Akademik programların dışında Amerika’ya dil eğitimi almaya giden öğrenciler haftada minumum 18 full saat eğitim almak zorundadır. Daha az saatli bir eğitim için F1 vize alınamaz. Dil okulları haftada 20,25,30 ders saati olacak şekilde eğitim vermektedir. Genel İngilizce yanında mesleki İngilizce, sınavlara yönelik İngilizce programları(TOEFL, TOEIC, SAT, GRE ve GMAT…) ve üniversiteye hazırlık programları da sunulmaktadır.

Bir dil okulu veya üniversitenin yabancı öğrenci kabul edebilmesi I–20 formu basabilmek için yetkilendirilmiş olmasına bağlıdır. 12 hafta ve üzeri  Dil eğitimi alacak öğrencilerin katılabileceği programların ders saati haftalık minimum 18 ders ve üzeri olmalıdır. 12 hafta altı örgenciler isterlerse 18 saat ve altı bir dil eğitimi alabilirler ancak böyle bir başvuruda öğrencilere I-20 formu verilemez ve öğrenci vizesine başvurulamaz. 18 saat altı eğitim alan öğrenciler turist vizesi almak zorundadır.

ABD’de dil eğitimini kampus içinde almak isteyen öğrenciler için birçok farklı eyalet ve şehirde birçok dil okulu bulunmaktadır. Öğrenciler üniversite kampüsü içinde eğitim almak isterlerse, Amerika birçok alternatifi bünyesinde barındırmaktadır. Kampüs bünyesindeki dil kursları öğrencilerin Amerikan öğrencilerle iç içe olması, kampüsün çeşitli olanaklarından ; yüzme havuzu, kütüphane, fitness gibi sosyal aktivitelerinden yararlanılması nedeniyle birçok öğrencimizin tercih ettiği dil okulu seçeneğidir. Öğrenciler talep ettikleri durumlarda aynı kuruma bağlı farklı kampüslere de geçiş yapabilirler.