Yurtdışında Sağlıklı Yaşam Rehberi

Yurtdışı eğitimi daha önce yaşamadığınız macera ve tecrübelerle dolu; heyecanlı bir deneyimdir. Bu deneyim esnasında farklı bir kültür hakkında bilgi edinerek dünyaya bakış açınızı daha da geliştirme fırsatı yakalayacaksınız. Ancak tüm bunların yanında farklı bir çevreye uyum sağlama aşamasında fiziksel ve duygusal olarak da zorlanacaksınız.
Kültür şoku yaşayabilirsiniz! 
“Kültür şoku” yeni bir kültür ile ilk tanışmanızda yaşanan uyumsuzluk ve rahatsızlık hislerine verilen isimdir. Yeni bir kültüre uyum sağlama sürecinde karmaşık duygular içinde olmanızın yanı sıra stresli de olabilirsiniz. Örneğin geçici olarak davranışlarınızda ve iç dünyanızda değişiklikler gözlemleyebilirsiniz. Ancak bu sadece geçici bir durumdur ve bu stresi azaltmanın birçok etkili yolu bulunmaktadır. Bu kaçınılmaz stresle başa çıkmanın en iyi yolu düzenli yemek yiyerek, egzersiz yaparak ve dinlenerek kendinizi fiziksel açıdan da iyi hissetmenizi sağlamaktır.

 

Okulunuzdan psikolojik danışmanlık alabilirsiniz!
Okulunuzun danışman servisi yurtdışında öğrencilerin hem okulda hem de genel olarak hayatlarında karşılaşabilecekleri zorluklar konusunda eğitim almışlardır. Birçok okul özellikle uluslararası öğrenciler konusunda eğitim almış danışmanlara sahiptir. Herhangi bir duygusal problemle karşı kaşıya kaldığınız durumda size yardımcı olacaklardır.

 

Hastalandığınız zaman!
Hasta olduğunuzda ya da yaralandığınızda ne yapmanız gerektiğini ayrıntılı bir şekilde bilmeniz gereklidir. Hatırlanması gereken en önemli noktalar; muayene saatleri içinde tedaviniz için ilk önce kolej ya da üniversitenin sağlık merkezine gitmeniz, eğer sağlık merkezi kapalı ise, yerel bir fizik doktoruna ya da acil bakım kliniğine gitmeniz gerektiğidir. Ciddi kaza ve hastalıklar için bir hastanenin acil servisine gitmeniz gerekecektir.

 

Sağlık kayıtlarınızı yanınızda götürmeniz acil durumlar için çok yararlı olacaktır. İngilizce yazılmış olan kişisel sağlık kayıtlarınız, geçmişten gelen bir rahatsızlığınız varsa ilaç reçeteleriniz yurtdışında yanınızda bulunması gereken kayıtlardır. Sağlık sigortası acil durumlarda kendilerini güvence altına almaları için yurtdışında seyahat eden tüm öğrencilere gereklidir.