Avustralya’da Eğitim

avustralya-indirimli-dil-okullari

Avustralya’da Eğitim

Son 10 yıldır yaşam kalitesinin yüksek, keyifli, eğitim standartları yüksek ama maliyetlerinin düşük oluşu nedeniyle İngilizce öğrenmek isteyenler tercih edilmeye başlayan doğal güzellikleri ile ünlü Avustralya; özellikle uzun dönemli İngilizce eğitimine ihtiyaç duyan dil öğrencileri için tavsiye edilmektedir. Çok sayıda özel dil okulunun yanında üniversiteler bünyesinde sunulan dil programları da oldukça yaygındır. Avustralya hükümetinin de ülkedeki dil okullarının tanıtımını desteklediği görülmektedir. Dil eğitimi sunan kurumların ELICOS, NEAS, English Avustralia gibi derneklere üye olmalarına dikkat etmekte fayda bulunmaktadır.

Avustralya dünyanın en küçük kıtası, en büyük adası olan,  bulunduğu kıtanın tamamını kaplayan ülkedir.  Yıllık yapılan istatistiklerde suç oranın düşük olması, insanların refah düzeyinin yüksek olması ülkeyi her yıl dünyanın en yaşanılabilir ülke sıralamasında ilk beşe taşımaktadır. Dolayısı ile ‘’mutlu insanlar ülkesi’’ tarifi aslında Avustralya için bir ütopya değildir. Ülkenin başkenti bilinenin aksine (Sydney) Canberra’dır. Hiçbir ülke ile kara bağlantısı olmayan ülke doğal güzellikler açısından tam bir cennettir.

Türkiye’ye uçuş uzaklığı Sydney ve Melbourne’e yaklaşık 18 – 22 saat arası,  Brisbane ise 20 – 26 saat arası aktarma süresine göre değişiklik göstermektedir.

 

Yabancı öğrencilerin katılabilecekleri programların haftalık minimum ders saati 20 saattir. Çoğu okul bunu gözetecek şekilde program ayarlamaktadır. Ayrıca öğrenci vizesi alabilmek için öngörülen eğitim süresi minimum 24 hafta olmalıdır. Daha kısa süreli dil eğitimine katılacak öğrencilerin durumları vize görevlileri tarafından değerlendirilerek turist vizesi ile kısa süreli programlara katılmaları sağlanabilir.

En çok tercih edilen şehirler arasında Sydney ve Melbourne gelmekle beraber yaşam giderlerinin daha düşük olabileceği Perth, Brisbane, Gold Coast, Cairns gibi şehirler de dil eğitimi alacak öğrenciler tarafından değerlendirilmektedir.

Avustralya’da yabancı öğrencilerin haftada 20 saat part time çalışma izni bulunmaktadır. Çalışarak birçok öğrenci hem tecrübe kazanmakta hem de yaşam masraflarını çıkarabilmektedir.

Avustralya’da Konaklama

Avustralya’da konaklama olarak aile yanı yemekli ve yurt tek veya çift kişilik seçenekler sunulmaktadır. Öğrenciler; öğrenci apartlarında 2/3 kişilik paylaşımlı odalarda, aile yanı konaklamalarında ise tek kişilik sabah kahvaltı dahil ya da yarım pansiyon seçeneğini tercih edebilirler. Öğrenciler maksimum 20 dk otobüs yolculuğu ile okullarına kolaylıkla ulaşabilirler. İngilizce konuşulan ülkelerde olduğu gibi Aile yanı, yurt ve paylaşımlı öğrenci evleri gibi 3 ana opsiyondan oluşmaktadır. Kültürü tanımak, teorideki eğitimi pratiğe taşımak adına şüphesiz en etkili seçenek Avustralyalı bir ailenin yanında konaklamaktır. Yalnız eklenmesi gereken en önemli dip not şudur ki Avustralya özellikle göçmen nüfusu ile büyüyen bir ülkedir dolaysı ile çoğunluğu 1 ya da 2 jenerasyon önce ülkeye göç etmiş ailelerden oluşmaktadır. Ancak bu durum hiçbir öğrenciyi korkutmamalıdır. Zira anne ya da babası ya da büyük anne ve babası Hindistan’dan göçmüş  yeni nesil bir Avustralyalı bir aile de kalmak İngilizce adına hiçbir eksiklik yaratmayacaktır. Bunun aksine birden fazla kültürü tanıma ve kültürlerin kombinasyonunu da tecrübe etme şansı sağlayacaktır.

Yurt ve paylaşımlı öğrenci evleri ise genelde tek kişilik  ve iki kişilik odalardan oluşan farklı ırklardan öğrenciler ile konaklanan bir opsiyondur.

Ortalama olarak Sydney ve Melbourne’da aylık kişi başı konaklama maliyeti 850 – 1200 AUD arası değişmektedir. Bu fiyatalar konfor şekline göre daha da artış gösterebilmektedir.

Brisbane’da ise yaklaşık 750 – 1200 AUD arasında konaklamanın çeşidine göre farklılık göstermektedir.

Aylık yaşam giderleri:

Avustralya doları bir çok para birimine kıyasla ahla Türk lirası karşısında hala daha iyimser bir noktadadır. Bu sebepten aylık yaşam giderleri de bir çok ülkeye göre daha iyimserdir.

Ortalama bir öğrencinin haftalık market alışverişi 100 AUD civarındadır. Restoranda yenecek bir öğün yemek ortalama 10 – 15 AUD civarındadır. Bir fincan kahve 3 – 4 AUD arası, bir şişe süt 1 – 1.5 AUD arası değişmektedir.

Avustralya’nın iklimi bölgelere göre farklılık göstermektedir. Nisan sonundan Ekim’e kadar kış ayı yaşanır, Temmuz’da ise hava sıcaklığı ülke genelinde en düşük seviyededir. Avustralya’da Kasım’dan Nisan ayına kadar ise yaz mevsimi yaşanır ve ortalama sıcaklık 15-35 derece arasında seyreder. Para birimi Avustralya Doları’dır (AUD). Melbourne ve Sydney şehirleri Türkiye’ye göre 8 saat ileridedir. Farklı bölgelere göre saat farkları değişebilmektedir.

brisbane

Avustralya’da Ulaşım:

Avustralya’da ulaşım yoğunlukta otobüs ve city cat ve feribot dediğimiz nehir ve okyanus araçları ile gerçekleşmektedir. Neredeyse trafiğin hiç olmadığı şehirlerde bir yere yetişmek asla bir işkence değildir. Yalnızca Sydney’de bu konuda biraz daha dikkatli olmakta fayda var. Ortalama olarak bir öğrencinin aylık ulaşım maliyeti 80 – 150 AUD arası değişmektedir. Aylık veya haftalık ulaşım kartları satın alınabilmektedir. Konaklamalar ile şehir merkezlerinde ki mesafe genelde 30 – 50 dk mesafededir.

Avustralya Ulasim

Uçuş süreleri, aktarma noktası ve kullanılan havayoluna bağlı olarak ortalama 18–25 saat arasında değişmekte ve aktarmalarla 32 saate kadar çıkabilmektedir. Öğrenci olarak gitmek isteyen kişilere ise Avustralya Hükümeti, ülkeye varmadan önce “Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortası “ (OSHC) yaptırmalarını şart koşar.

OSHC ‘ nin Özellikleri:

  1. Muayene ücretlerinin hemen hemen hepsini karşılar,
  2. Devlet hastanelerinin hepsinde tedavi görme hakkı verir,
  3. Acil durumlarda ambulans vb. hizmetleri kapsar,